Kredi Kartı Bloke Olması Ne Demek? Bloke Nasıl Olur ve Nasıl Kaldırılır?

0
Advertisement

Kredi kartınızın blokelenmesi ne demektir? Kredi kartı bloke olması ne anlama gelir konusu ile ilgili olarak açıklamaların yer aldığı sayfamız.

Kredi Kartı Bloke Olması Ne Demek?

Kredi kartları insanlara, günlük alışverişlere getirdiği kolaylık, acil durumlarda nakit desteği ve düzenli ödemelerin otomatik olarak yapılması gibi birçok açıdan hizmet etmektedir. Bunun yanında insanlar yanlarında nakit taşımak sıkıntısından da kurtulmuş olmaktadır. Ancak bunca avantajına rağmen bazı durumlarda kartın bloke olması durumları ile karşılaşılmıyor değil. Bir kredi kartının bloke edilmesi demek, kartın herhangi bir şekilde kullanılmasının önüne geçilmesi demektir.

Kredi Kartının Bloke Olması

Kaynak : Pixabay.com

Kredi kartı blokaj süresi nedir?

Kredi kartının bloke edilmesi, eğer kartın çalınması veya kaybolması yüzünden olmuşsa, banka en kısa sürede kartın iptalini sağlar ve müşteriye yeni bir kart düzenleyerek teslim eder. Bu durumda bir önceki kartın tüm bilgileri (harcamalar, limitler, ödemeler) yeni karta aktarılır.

Kredi kartının bloke edilmesi, eğer ödenmeyen ekstreler yüzünden olmuşsa, bu defa banka, tüm borçlar ödeninceye kadar blokeyi kaldırmaz. Bu arada müşteri aleyhine yasal takibe geçilir. Kartın bütün borçları ödendikten sonra en geç 24 saat içinde bloke kaldırılır.

Kart neden bloke olur?

Kredi kartının banka tarafından bloke edilmesinin bir takım sebepleri vardır. İşte bunun örnekleri:

  • Kredi kartı sahibi kartını çaldırabilir. Bu durumda hemen banka aranarak kartın kullanımının önlenmesi gerekir. Kredi kartı bu şekilde bloke edilmiş olur.
  • Kredi kartı sahibi kartını kaybedebilir. Bu durumda kredi kartını bulan kötü niyetli kişilerin kullanımını engellemek için, yine bankanın aranması ve kartın bloke edilmesi talep edilmelidir.
  • Kredi kartı, ödenmeyen kredi kartı borçları yüzünden banka tarafından kullanıma kapatılabilir. Son zamanlarda böyle durumlarla sıkça karşılaşılıyor. Banka, riskini arttırmamak için bu yola gidebilir. Bankalar genel olarak, üç dönem üstüste ekstre borcunu ödemeyen kart sahiplerininin daha fazla kart kullanmaması için otomatik olarak kartı bloke ederler.

Bloke edilen bir kartın yeniden açılması söz konusu değildir. Bu durumda banka yeni bir kredi düzenleyerek kullanıcıya verecektir.

Advertisement

Kredi kartı bloke kaldırma

Kredi kartı borçlarının genelde yükselmesi hem ekonomiyi hem da bankaları zor durumda bırakmaktadır. Çıkarılan yeni yasal düzenlemeler ile bankalar artık kredi kartı borçları konusunda daha hassas davranmaktadır. Bu yüzden kart bloke edilmiş ve yasal takibe geçilmişse, borcun tamamen ödenmesi durumunda bile bankalar blokeyi hemen kaldırmak zorunda değildir.

Kural olarak borcun ödenmesinden itibaren en geç ertesi iş günü kartın blokesi banka tarafından kaldırılır. Ancak kart sahibi daha önce de bu duruma düşmüşse, bankalar yeniden risk değerlendirmesi yapar ve sonunda ya blokeyi kaldırır ya da kartı iptal ederler.

Burada son bir noktaya daha değinmek gerekir. Konu, şifrenin bloke olması değil, kullanımın bloke olmasıdır. Birçok kişi birbirinden farklı bu iki konuyu çoğu zaman karıştırırlar.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply