Kredi Çekmek İçin Şartlar Nelerdir? Maddeler Halinde Kısa Açıklamalı

0
Advertisement

Kredi, belli bir satın alma gücünü, belli bir süre için, belli bir ücret karşılığı ihtiyaç sahibine verilmesidir. İhtiyaç sahibi bu finansman ile istediği finansal güce sahip olabilir.

Kredi

Kaynak : pixabay.com

Kredi bankadan çekilir ve kredi çekmek için bankalar ihtiyaç sahiplerine belli koşullar ve şartlar sunarlar. kredi çekmek için şartlar nelerdir? bu şartlar arasında aylık belli bir gelire sahip olmak, kredi notunuzun yüksek olması, daha önce kullanmış olduğunuz kredi kartı ve kredi sicilinizin düzgün olması gibi kriterler yer alır.

Kredi Notu

Belki de ilk ve en önemli şart kredi notunuzdur. Kredi notu bankaların size kredi verme oranını değerlendirmesi amacı ile oluşturulmuş bir sistemdir. Kişilerin kredi notu risk grubuna göre değerlendirilir. Kredi notu 1-1900 puan aralığındadır. 1 en düşük ve kredi verilmesi en riskli müşteri, 1900 ise en güvenilir ve kredi verilmesi en risksiz müşteri anlamına gelir. Risk grubuna göre 1-699 puan arası en riskli gruptur. 700-1099 arası ise orta riskli gruptur. 1100-1499 aralığı ise az risk grubunda sayılır. 1500-1699 grubu iyi seviyesindedir. 1700-1900 ise en iyidir ve bu iki gruba kredi çıkma olasılığı çok yüksektir. Kredi notunuzu sorgulatıp bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Belgelenebilir Gelir ve Sigorta

Belgelenebilir gelir ve sigorta kredinin bir diğer şartıdır. Kurum size verdiği krediyi sizden geri ödeme sözü almak ister. Geri ödemenin yapılabilmesi içinde sizin sabit bir gelire sahip olmanız gerekir.

Belgelenebilir Gelir ve Sigorta

Kaynak : pixabay.com

18 Yaşın Üzerinde Olmanız

Kredi alma işlemine başvurmak için minimum 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir. Yasal zorunluluk gereği 18 yaş altı kişiler sigortalı çalışsalar dahi bankalar tarafından kredi kullanamazlar. Çünkü 18 yaş kredi çekmek için yasal sınır olarak belirlenmiştir.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply