Konkordato Nedir? Konkordato Nasıl İlan Edilir? Sebebi Nedir?

0
Advertisement

Şirketlerin finansal hayatlarındaki sürekliliklerinde bazen amaçlarının dışında sapmalar meydana gelebilir. Bir şirket, kuruluşundan itibaren her zaman kar amacı güderek hareket eder.

Kredi Notu Düşük

Elbette ekonomik dalgalanmalar ve kur değişimleri yüzünden bazen şirketlerin zorlanması mümkündür. Şirketler, sektörleriyle ilgili konularda birbirleriyle alacak- borç ilişkisine girerler. Bu yüzden de belirli zaman aralıklarında bazı yükümlülükleri yerine getirmeleri gerekir. Şirketlerden bazıları, borçlarını ödeyemez duruma gelince, bundan sonra belirli sıkıntılar doğmaya başlar. İşte tam da bu noktada konkordatodan bahsetmek gerekecektir.

Konkordatonun Amacı

Batma aşamasına girmiş olan şirketin, alacaklılarına karşı borç ödemesi yapmasını içeren sisteme konkordato denir. Borç ödemekte zorlanan şirketler, bu sayede belirli bir kısım borçları ödemeyi kabul eder. Bu sistemde önemli olan, alacaklı şirketlerin sisteme dahil olmasıdır. Konkordato aşamasında, alacaklılar belirli bir alacaklarından vazgeçerler. Bu sayede borçlar ve alacaklar yeniden hesaplanacaktır.

Ticaret mahkemelerinde alacaklıların borçlarından belirli bir miktarda feragat etmesiyle, yeni bir anlaşma imzalanır. Borçlarının kalan kısmını ödeyen borçlu şirket, bu sayede borçlarından kurtulmuş olur. Konkordatoda amaç, borçlu şirketin finansal hayatına devam etmesini sağlamak ve iflası önlemektir. Konkordato teklifinde bulunan şirketlerin samimi ve dürüst olmaları gerekir. Bu yüzden borçlarının en az yüzde ellisini geçecek şekilde bir ödeme planı oluşturmasına ihtiyaç vardır. Ayrıca teklif edilen miktar ile borçlunun sahip olduğu mal varlığı arasında bir uyum olmalıdır.

Konkordato Nasıl İlan Edilir?

Mali anlamda dibe sürüklenen şirketler, konkordato hükümlerinden faydalanmak isterler. Bu yüzden de gerekli icra mercilerine başvurularda bulunurlar. Borçlu şirket, borçları ile alakalı bir ödeme planı sunar. Ayrıca mali durumları gösteren tablolar da, bu ödeme planı ile birlikte verilmelidir. Bu şartların incelenmesinden sonra, sonuç değerlendirmesinde olumlu olan şirketlere konkordato komiseri atılır. İki ay boyunca konkordato anlaşmalarının gerçekleştirilmesi sağlanır. Bu yüzden borçlu şirket taahhüt ettiği borçların yarısını ödemeyi, alacaklı şirketlere başlatması gerekir. Aynı zamanda teklif edilen paranın ödenmesinde, mal varlıklarının satışı ile beraber yapılan işlemler gerçekleştirilir. Borçlu şirketin konkordato süresi içerisinde başarısız olması durumunda, süreç iptal edilir ve konkordato ödemeleri geçersiz sayılır.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply