Kadınlara Erken Emeklilik Fırsatı

0
Advertisement

Çeşitli medya yayın organlarında da kendine yer bulan Kadınlara Erken Emeklilik Fırsatı konusu ve kanuni düzenlemeler hakkında kısaca bilgilendirmeler.

Devlet kadınlara altı yıl erken emeklilik fırsatı sundu. Buna göre 1995 doğumlu kadınlar 1 Temmuz 2017 itibariyle sigortalı olmaları ve belirli koşulları da sağlamaları durumunda erken emekli olabilecekler.

1995 doğumlu kadınlara 1 Temmuz itibariyle sigortalı olmaları hâlinde altı yıl erken emekli olma fırsatı sunuldu. Ancak bunun için devletin istediği koşulları sağlamak gerekiyor. Yani 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren sigortalı olmak yetmiyor. Eğer bu kadınlar 7200 günü 31 Aralık 2037 tarihinden önce doldururlarsa 59 yaşında emekli olabilecekler. Yani 65 yaşını beklemeleri gerekmeyecek.

Devletin altı yıl erken emeklilik için kadınlarda gerekli gördüğü koşullardan biri de 1 Temmuz 2017 tarihinde sigorta yaptırdıktan sonra geri kalan aylarda ve yıllarda primlerin kesintisiz bir şekilde ödenmesidir. Kadınlar bu koşulu yerine getirmeleri durumunda kendileri gibi aynı tarihte sigortalı olup da primlerini düzenli olarak ödemeyen diğer kadınlara göre altı yıl erken emekli olma fırsatını yakalayacaklardır.

Erkekler Üç Yıl Erken Emekli Olabilecek

Devletin sunduğu erken emeklilik fırsatı sadece kadınları değil erkekleri de kapsamakta. Buna göre erkekler de 1 Temmuz itibariyle sigortalı olmaları hâlinde ve primlerini kesintisiz şekilde ödediği takdirde ayrıca 31 Aralık 2037 tarihinden önce 7200 çalışma gününü doldurması durumunda 3 yıl erken yani 61 yaşında emekli olma hakkını elde edecek.

1995 doğumlu erkeklere ve kadınlara tanınan ve koşullara dayalı olan bu fırsat sadece emekli hakkını elde etme fırsatıdır. Yani bu kişiler hemen emekli olamayacaklardır. Sadece emeklilik yaşını bekleyen gruba gireceklerdir. Aşağıdaki tabloda 7200 günlük prim gününü dolduran ve 4a sigortalı gruba giren kadınların ve erkeklerin emekli olabileceği yaşlar belirtilmiştir.

Advertisement
2008’den Sonra İlk Defa Çalışmaya Başlayanların Durumu

Bildiğiniz gibi 2008 yılından sonra ilk kez çalışmaya başlayan yani ilk kez sigorta kaydı olan kişilerin belirli bir yaştan önce emekli olma durumları söz konusu değildir. Buna göre kadınların 58 yaşından önce ve erkeklerin 60 yaşından önce emekli olma durumu bulunmamaktadır. Bununla birlikte devlet emeklilik yaşını erken yaşlara çekmek yerine emekli aylıklarını 2036 yılından sonra kademeli olarak artırmayı planlamaktadır.

Devletin planına göre işçiler doldurmaları gereken 7200 prim gününü 2035 yılından önce ve sonra doldurmuş olmalarına göre değerlendirilecekler. İşçi söz konusu günlerini 31 Aralık 2035 tarihine kadar doldurabilirse 60 yaşında emekli olabilecek. Ancak günlerini 1 Ocak 2036 tarihinde doldurursa 61 yaşında emekli olacak.

1995 doğumlu olan ve 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren sigortalı olan kadınlar emekli olma yaşlarını hesaplarken 7200 günlük prim sürelerini de hesaplamak zorundadırlar. Buna göre eğer prim günlerinizi 31 Aralık 2035 tarihinde doldurursanız 58 yaşında emekli olabilirsiniz. Ancak prim sürenizi 1 Ocak 2036 tarihinde doldurursanız ancak 59 yaşında emekli olmanız mümkün olacaktır.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply