Advertisement

Ülkenin ulaştırma bakanı, İspanya’nın turizm sektörünü bu yaz uluslararası ziyaretçilere açmayı beklediğini söyledi.

Bu ayın başlarında, İspanya ülkeye giren herkes için 14 günlük zorunlu karantina ilan etti ve bu ülke çapında koronavirüs kısıtlamaları sona erdiğinde kaldırılacak.

Jose Abalos, bunun Haziran ayı sonlarında olabileceğini söyledi. Ancak, muhtemelen, ülkenin diğer bölgelerinin yeniden açılması açısından haftalar geride kalan Madrid ve Barselona gibi koronavirüs ile hala mücadele eden bölgelerin ilerlemesine bağlı olacaktır.

İspanya kamuoyuna verdiği röportajda, “Madrid’den birisinin Valencia’daki tatil evlerine gidemediğini söyleyemedik, ancak bir yabancı gidebilir. İspanyollar diğer eyaletlere seyahat eder etmez, yabancılara izin verilecek,” dedi. TVE bu hafta yayınlanacak.

Abalos, bir grup uzmanın şu anda “sağlıklı turist deneyimleri” oluşturmak için bir plan geliştirdiğini söyledi.

Perşembe gününden itibaren İspanya genelinde kamusal alanlarda maskeler zorunlu hale gelecektir.

Advertisement

Abalos, virüsün yayılmasının daha az agresif olduğu İspanya’nın Balear ve Kanarya Adaları’nın özellikle cazip yerler olarak pazarlanabileceğini açıkladı.

TVE’de “İspanya sağlık açısından çekici olmalı, aksi takdirde insanlar gelmek istemeyecektir” dedi.

Yine de, turizm sektörünün toplam gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) yaklaşık% 12’sini oluşturduğu İspanya’da, yerel yönetimler merkezi hükümetten iç turizmi canlandırmasını istiyor, çünkü yabancı ziyaretçilerin nihayet ne zaman gelmelerine izin verileceği belirsizliğini koruyor, ve eğer ilgileneceklerse.

Ernst & Young tarafından yapılan bir ankette, İspanyolların yarısının bu yaz tatil için seyahat etme umudundan vazgeçtiğini, İspanyolların% 41’i ise ulusal destinasyonları tercih edeceklerini söyledi. Sadece% 9’u yurtdışına seyahat etmeyi bekliyor.

La Vanguardia’ya göre, Endülüs’ün popüler turistik yerlerinden, Balear Adaları ve Katalonya’dan yerel yetkililer İtalya’da geçirilene benzer bir “tatil bonusu” savunuyorlar. İtalya’nın planında, her ailenin iç turizme harcaması için 500 avro (547 $) alıyor.

Yine de, ülkenin turizm sektörünün büyük bir kısmı şimdiye kadarki en kötü yaz turizmi sezonlarından biri için hazırlanıyor. Turizm derneği Exceltur’un hesaplamalarına göre, İspanya turizm sektörü küresel salgın nedeniyle 2020’de 55 milyar avro (60 milyar dolar) kaybedebilir.

Advertisement

Leave A Reply