İSKİ Fatura Borç Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

0
Advertisement

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) aboneliklerinize dair güncel veya geçiş dönem fatura bilgilerinizi internet üzerinden kolayca sorgulayabilirsiniz.

İski fatura ödeme merkezine de fatura numaranızla beraber giderek fatura ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat günümüz şartları internet üzerinden fatura ödemeye bizi sevk etmektedir ve abonelik başvurusu ya da iptali gibi evrak imzalamayı gerektiren işlemler dışında İSKİ şubelerine gidilmemektedir.

Online İSKİ Fatura Sorgulama ve Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır ?

Fatura işlemlerinizi online olarak gerçekleştirebilmek için İSKİ’nin e-şubesini ve e-Devlet Kapısı’nı kullanabilirsiniz. Sizler için aşamalı olarak internet üzerinden iski ödenmemiş fatura sorgulama işlemini özetleyeceğiz.

İSKİ

Kaynak : iski.istanbul

İSKİ e-Şube Aracılığıyla Fatura Sorgulama;

e-Şube ana sayfasına giriş yapmak için aşağıda vereceğimiz linke tıklayabilirsiniz.

 • Aşağıdaki link ile ulaştığınız ana sayfada eğer üye olmadan işlem yapmak istiyorsanız ‘ÜYE OLMADAN FATURA ÖDEME’ butonuna tıklayın.
 • Daha sonra karşınıza ‘Fatura ödeme için borç sorgulama seçenekleri’ gelecek.
 • Bu kısımdan sözleşme numarası ile, T.C. kimlik numarası ile ya da Kurumsal Sicil No ile borç sorgulama seçeneklerinden birine bilgilerinizi girin. Ardından site tarafından size otomatik olarak verilen güvenlik kelimesini kutucuğa yazıp ‘Devam Et’ butonuna tıklayın.
 • Hemen alt tarafta bir tablo karşısınıza gelecektir. Bu tabloda adınıza kayıtlı fatura adeti ve toplam tutarını görebilirsiniz.
 • ‘Borç Öde’ kısmına tıklayarak isterseniz sadece seçtiğiniz faturaları isterseniz de hepsini kredi kartı bilgilerinizi belirterek ödeyebilirsiniz. Onay butonunun ardından 3D güvenlik sayfasına yönlendirilirsiniz.
 • Önemli bir not olarak; İSKİ cari hesap mantığı ile çalışır ve ödemelerinizde kısmi ödeme yapabilmenize olanak sağlar.
 • Eğer üyelik kaydınızı yaptıysanız sistem sizi bilgilerinizi girince hatırlayacaktır. Bunun için; ‘Üye Girişi’ kısmından ‘Bİreysel Abon’e ya da ‘Kurumsal Abone’ seçeneğini seçin.
 • Bireysel aboneler için T.C. kimlik numarası ve şifre girin. Kurumsal abonelikler için kurum kodunu girin. Her iki işlemden sonra şifre ve güvenlik kelimesini girin.
 • Giriş butonuna bastıktan sonra tıpkı az önce anlattığımız gibi faturalar listelenecektir ve ödeme işleminizi kolayca yapabileceksiniz.
 • Eğer üyelik kaydınız var ve  şifrenizi unuttuysanız da giriş sayfasında ‘Şifremi Unuttum’ butonuyla şifre hatırlatma seçeneklerine ulaşabilirsiniz.

e-Şube için tıklayınız.

e-Devlet Kapısı Aracılığıyla İSKİ Faturası Sorgulama;

Aşağıda vereceğimiz bağlantı aracılığıyla İSKİ’nin e-Devlet sistemindeki ‘Fatura Bilgileri Sorgulama’ ana ekranına ulaşabilirsiniz.

Advertisement
 • Karşınıza gelen ekranda ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna basın.
 • Kimlik doğrulama sistemi için size sunulan seçeneklerden birini seçin. (e-Devlet şifresi, mobil imza, e-İmza, T.C. kimlik kartı, internet bankacılığı)
 • Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayın.
 • Karşınıza adınıza kayıtlı olan faturalar gelecektir. Kredi kartınız ile ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

e-Devlet Kapısı’dan su faturanızı sorgulamak için tıklayınız.

İnternet Bankacılığı ile İSKİ fatura sorgulama;

İSKİ bir çok banka ile abonelerine fatura ödeme imkanı sunmaktadır. Eğer sizin de bankanız İSKİ ile bu uygulamaya dahilse internet bankacılığı sisteminize girip su aboneliklerinden İSKİ’yi seçerek abonelik numaranızı girdikten sonra ödenmemiş faturalarınızı sorgulayabilirsiniz ve ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca kredi kartınıza ya da vadesiz hesabınıza otomatik ödeme talimatı vererek faturlarınızın günü geçmeden otomatik olarak hesabınızdan tahsil edilmesini sağlayabilirsiniz.

İSKİ

Kaynak : iski.istanbul

Alo 185;

İSKİ müşteri hizmetleri aranarak telefon üzerinden fatura sorgulama 2015 yılında getirilen bir yeniliktir. Kredi kartınız ile İSKİ faturalarınız bu numarayı arayarak ödeyebilirsiniz.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply