IMF tam küresel ekonomik toparlanmanın beklenenden daha uzun sürmesi konusunda uyardı

0
Advertisement

Uluslararası Para Fonu başkanı, küresel ekonominin yeni koronavirüsün neden olduğu şoktan tam olarak beklenenden çok daha uzun zaman alacağını söyledi, yanıt olarak korumacılığa geri dönme tehlikesini vurguladı.

IMF Logo

Kaynak : IMF

Genel Müdür Kristalina Georgieva, Fon’un 2020’de GSYİH’deki% 3’lük daralma öngörüsünü aşağıya doğru daha da aşağıya çekeceğini ve önümüzdeki yıl% 5,8’lik bir toparlanma yerine sadece gelecek kısmi bir toparlanma beklendiğini söyledi.

Reuters ile yaptığı bir röportajda, dünyanın dört bir yanından gelen verilerin beklenenden daha kötü olduğunu söyledi. Bir röportajda “Açıkçası bu krizden tamamen kurtulmamız çok daha uzun süreceği anlamına geliyor” dedi. Ribaunt için belirli bir hedef tarih vermedi.

Nisan ayında, küresel borç veren, virüslerin yayılmasını yavaşlatmak için iş kapanışlarının ve kilitlenmelerinin dünyayı 1930’lardaki Büyük Buhran’dan bu yana en derin resesyona sürükleyeceğini tahmin ediyor. Ancak o zamandan bu yana bildirilen veriler, “daha kötü haberler” i işaret ediyor Georgieva, bu ayın başlarında söyledi.

IMF’nin Haziran ayında yeni küresel projeksiyonlar yayınlaması bekleniyor. ABD ve dünyanın en büyük iki ekonomisi olan Çin arasındaki gerilimlerin sorulması üzerine Georgieva, üye ülkeleri on yıllardır küresel büyümeyi destekleyen açık iletişim ve ticaret akışlarını sürdürmeye çağırdığını söyledi.

Georgieva, “Özellikle tıbbi malzeme, gıda ve uzun vadeli ticaret akışlarını açık tutmalıyız, bu krizde olan bitenin üstesinden gelmek için bir yol bulmalıyız.” Dedi. Diyerek şöyle devam etti: “Bu krizden kaynaklanabilecek yara izini aşarak herkes için bu daha müreffeh geleceği inşa etmeye devam etmek istiyoruz.”

Advertisement

ABD ve Çin arasındaki gerginlikler son haftalarda arttı, her iki taraftaki yetkililer 18 aylık acı bir ticaret savaşını etkisiz hale getiren kazanılan bir anlaşmanın imzalanmasından aylar sonra terk edilebileceğini öne sürdüler.

Georgieva kriz nedeniyle korumacılığa geri çekilmeye karşı uyardı.

“Her yerde insanlar için çalışanlardan uzaklaşmamalıyız: mal ve hizmet maliyetlerinin düşmesine, gelirlerin artmasına izin veren ve ülkelerdeki ve ülkelerdeki yoksulluğa izin veren bir iş ve işbirliği ve ticaret bölümü “dedi Reuters’e.

IMF, II. Dünya Savaşı’ndan sonra finansal istikrarı artırmak, ticareti kolaylaştırmak ve dünyadaki yoksulluğu azaltmak için oluşturuldu. Georgieva, krizin başlamasından bu yana 56 ülkeye acil finansman sağladığını ve 47 ek talebe olabildiğince çabuk karar vereceğini söyledi.

Bir IMF sözcüsü, çok düşük faiz oranları taşıyan acil durum finansmanında 21 milyar dolar civarında bir ödeme yapıldığını söyledi.

Georgieva, Fon’un en yoksul ülkelere üyelerinden yeni borç verme taahhütlerini yükselttikten sonra yıl sonunda IMF’ye borç ödeme ödemelerini karşılamalarına yardımcı olmak için hibe verebileceğini söyledi.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply