Hisse Senedi Alırken Nelere Dikkat Edilir?

0
Advertisement

Hisse senedi fiyatları nelerden etkilenir? Hisse senedi alınacak şirketi belirlerken nelere dikkat etmek gerekir, bilinmesi gerekenler.

Hisse Senedi Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Hisse Senedi Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Hisse senedi alınacak şirketi belirlerken nelere dikkat etmek gerekir?

Hisse senedi almadan önce borsada temel analiz yapılması gerekir. Bunun anlamı şirketlerin bilançolarının incelenmesi, bilançonun yorumlanmasıdır. Kulaktan dolma bilgilerle şirket belirleyerek yatırım yapmak doğru olmayacaktır. Şirketin bilançosu incelenirken, şirketin finansal borçlarını karşılama gücü, şirketin fiyat kazanç oranı, şirketin piyasa değeri incelenmeli ve aynı sektörde işlem gören diğer şirketlerle kıyaslaması yapılmalıdır.

Hisse senedi fiyatları nelerden etkilenir?

Hisse senedi fiyatları arz ve talebe göre anlık olarak değişen bir rakamdır. Arz talebi belirleyen hisse senedi sahibi şirketin kendi potansiyelidir. Bunlar minimum potansiyeli, borçluluk oranı, yeni yatırımlar şeklindedir.

Ancak şirketten bağımsız olarak piyasanın kendi konjonktürü de (dalgalanmaları) hisse senedi fiyatlarını etkiler. Siyasal gelişmeler, iç siyaset, dış siyaset ve yurt dışında yaşanan gelişmeler borsayı direkt olarak etkiler. Yurt dışındaki gelişmelere, Amerikan Merkez Bankası’nın faiz politikaları, Avrupa Birliği’nin yaşadığı sıkıntılar sayılabilir.

Yatırım yapılan şirket ne kadar iyi olsa da yurtiçi ve yurtdışındaki siyasi ve ekonomik gelişmelerden hisse senetleri etkilenecektir. Bu sebepten hisse senedine yatırım yapmak isteyen bir kimsenin hem şirketleri iyi analiz etmesi hem de yurtiçi, yurtdışı siyaseti ve ekonomiyi iyi takip etmesi gerekmektedir. Bu durum çok fazla birikim gerektireceğinden uzman olmayan kişilerin bir uzmandan yardım alması en doğrusu olacaktır.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply