Garanti BBVA Bankası Yatırım Fonları Nelerdir? Kısa Açıklamaları İle…

0
Advertisement

Garanti BBVA Bankası, bankacılık hizmetleri yanında yatırım yapmak isteyen yatırımcılara aracı kurum görevi de üstlenmektedir.

Bu sayede yatırımcıların yatırımlarını sermaye piyasa araçlarında değerlendirmek için Yatırım Fon hizmeti vermektedir. Bu yazımızda Garanti BBVA Bankasının yatırım fonları hakkında bilgi vereceğiz.

. SMART FONLAR: Bu yatırım fonunda, havuzda biriken paralar sadece Türkiye piyasasında faaliyet gösteren şirketlere ait hisse senetleri ve tahvillerde değil Amerika, Avrupa ve gelişmiş ülkelerin piyasalarında işlem gören hisse senedi ve tahvillere yapılan bir yatırım fon türüdür. Yine uluslar arası piyasalarda ki altın, gümüş gibi değerli madenlere yatırım yapılmaktadır. Bu yatırım fonlarında kısa vade yerine orta ve uzun vadeli yatırımlar tercih edilmektedir.

.BORÇLANMA ARAÇLARI FONLARI: Fon toplam değerinin en az %80’i devamlı olarak Türkiye Cumhuriyeti Hazinesinin ihraç ettiği dövizlerin dış borçlanma araçlarına ve Türk özel sektör şirketlerinin yurtdışında ihraç ettiği döviz cinsi dış borçlanma araçlarına yatırılan yatırım fon türüdür. Bu fon sadece Amerikan Doları ve Euro cinsinden olan fonlara yatırım yapılmaktadır.

.HİSSE SENEDİ YOĞUN FONLAR: Fon portföyünün en az %80’i esas alınan endeks olan Borsa İstanbul işlem gören 30 Endeksi kapsamındaki hisse senetlerinden oluşan yatırım fonudur. Bu fonlar, uzun vadeli yatırımcıların kazanç elde edebileceği bir fon türüdür. Bu fon türü yüksek oranda hisse senedi riski taşıyabilen ve endeksin üzerinde getiri bekleyen yatırımcılar için uygundur.

.YATIRIM SEPETİ: Bu fonda tercih tamamen yatırımcıya bırakılmıştır. Garanti BBVA Bankası, risk ve getirilerine göre 4 adet sepet paket oluşturmuş ve bu paketlerin özelliklerini, yatırım yapılan sermaye araçlarını, risk oranlarını belirtmiştir. Yatırımcı dilediği pakete yatırım yapabilmektedir. Koruma Sepeti ile sadece B likit fonlar alınmakta ve kar marjı en fazla %10’dur. Dengeli sepette ise yatırımların bir kısmı B likit fonlara bir kısmı da Tahvil, Bono araçlarına yatırılmaktadır.

Advertisement

Kar marjı olarak da en fazla %40 olarak belirlenmiştir. Birikim sepetinde ise B likit fonlarına yatırım az yapılırken Tahvil ve bono alımları çok yapılmaktadır. Risk oranı diğerlerine göre yüksek olduğu için kar marjı %60 oranlarına dayanmaktadır. Son sepet yatırım türü ise Büyüme Sepeti olup, B likit, Tahvil, bono ve Hisse Senetleri gibi farklı yatırım araçlarına yatırım yapılmaktadır.

.OSMANLI ALTIN FONU: Dünyada ki altın piyasalarında fiyat yansımalarını yatırımcıların fonuna yansıtan bir yatırım fon türüdür. Altına yatırım yapmak isteyen yatırımcılar düşünülmüş bir fon türüdür.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply