Dolar Ne Zaman Yükselir? Ne Olursa Dolar Yükselmektedir?

0
Advertisement

Dolar bilindiği üzere ülkemizin en çok tercih edilen yatırım araçları arasında yer almaktadır. Ancak doların yatırım aracı olarak kar sağlayabilmesi için bazı önemli noktalar bilinmelidir.

Unutmayın bilinçli bir şekilde yapılan yatırım, mutlaka sahibine bir kar marjı sağlayacaktır. Öncelikli olarak dolar bir yatırım aracı olarak görülmeli, uzun süre yastık altında saklanmamalıdır. Peki, dolar ne zaman yükselir?

Amerikan Doları

Kaynak : pixabay.com

Risk ve Belirsizlik Durumları Analiz Edilmelidir

Pek çok dolar yatırımcısının sorduğu ortak soru dolar ne zaman yükselir? sorusudur. Bunu anlamak için ülkede yer alan risk durumları düzenli bir şekilde takip edilmelidir. Eğer bir ülkede risk ve belirsizlik durumları artarsa, dolar yükselecek, ülke yerel para birimi ise değer kaybedecektir. Bu konuda gözlem konusunda iyi bir gözlemci olmak önemli bir husustur. Bu nedenle ekonomi içerikleri üreten ve anlık olarak dünyadan ve ülkeden son dakika ekonomik gelişmeleri haber kanalları üzerinden servis eden platformlar üzerinden takip edebilirsiniz.

Örneğin; ülkemizde olası bir sınır dışı askeri operasyonu ülkemizdeki risk ve belirsizlik durumunu artıracağından, yabancı yatırımcılar ülkemize yatırım yapmak istemeyecektir. Bu ve bunun gibi benzer durumlar her zaman ülke içinde risk ve belirsizlik durumunu arttıran sebeplerdir. Bu kapsamda risk ve belirsizlik analizi için mutlaka gündemi takip etmeniz gerekmektedir.

Dolar

Kaynak : pixabay.com

Faiz Artırım Kararları, Dolar Yükselmesinde Etkilidir

Dünya,Amerika, Avrupa, Asya ve Türkiye başta olmak üzere dünya merkez bankalarının faiz artırımı konusunda kararları dikkat edilmesi gereken noktaların başında gelir. Bu yüzden doların eğiliminin yükseliş trendinde olup olmadığını anlamak için mutlaka faiz artırım kararlarını takip etmeniz gerekmektedir. Örneğin Amerikan Merkez Bankası (FED) faizi arttırırsa bu doların güçleneceği anlamına gelecektir. Dolayısıyla gelişmekte olan ülkelerin Türk Lirası gibi para birimleri kırılgan bir yapıya sahip olacağından değerini, dolar karşısında yitirecektir.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply