Advertisement

Türkiye’nin ihracatı, koronavirüs salgınının etkilerinin ekonomide görülebildiği Mart-Mayıs döneminde% 33,2 oranında azalırken, dış satışlarda en büyük kayıp otomotiv sektöründe kaydedildi.

Türkiye’de, özellikle Mart ayında, virüsün yayılmasını önleyen küresel kısıtlamalara paralel olarak, ülkede ilk virüs kasasının ortaya çıktığı Mart ayının ikinci yarısının başlangıcında, işletmeleri belli bir ölçüde durduran bir dizi önlem başlatılmıştır. Bu kısıtlamalar dönemi, ülkenin virüsle mücadelesinin etkili olduğu ve hastalığın yayılmasının kontrol altına alındığı için Türkiye’de önlemlerin çoğunun kaldırıldığı 1 Haziran’da sona erdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Anadolu Ajansı (AA) tarafından Cuma günü yayınlanan bir rapora göre, ülkenin söz konusu dönemde ihracatı% 33,2 azaldı ve 29,7 milyar dolar olarak kaydedildi.

İhracatta görülen düşüşün üçte biri ülke ekonomisinde yaklaşık 14,7 milyar dolara karşılık geldi.

Türk şirketleri geçen yıl Mart-Mayıs döneminde 44.4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Otomobil endüstrisinde en büyük kayıp

Verilere göre, dış satışlar bir önceki yılın aynı dönemine göre tarımda% 7,8, sanayide% 37,4 ve madencilikte% 23,7 azaldı.

Advertisement

İhracattaki en büyük düşüş otomobil endüstrisinde% 53,2 azalışla kaydedildi. Bu dönemde sektörün ihracatı 8,2 milyar dolardan 3,8 milyar dolara geriledi.

Otomotiv sektörünü, ihracatı% 48,9 oranında azalan deri ve deri ürünleri sanayi takip etti. Bu dönemde, geçtiğimiz yılın aynı döneminde 480.4 milyon $ olan deri ve deri ürünleri ihracatı 245.3 milyon $ ‘a geriledi.

İhracatı önemli ölçüde azalan bir diğer sektör hazır giyim sektörü olmuştur. Sektörün ihracatı, Mart-Mayıs döneminde yıllık% 45,3 düşüşle 2,6 milyar $ seviyesine geriledi.

Savunma ve havacılık sektörü de virüs salgınının ihracat üzerindeki etkilerini hisseden sektörler arasında yer aldı. Sektörün ihracatı üç aylık dönemde% 43 azalmış ve 414.8 milyon $ değerine ulaşmıştır.

Gıda ihracatındaki artış

Gıda sanayi, Mart-Mayıs döneminde ihracatta önemli bir artış yaşayan tek sektördür.

Advertisement

Bu dönemde ihracatta en fazla artış yaşayan sektör,% 30,4 artışla fındık ve fındık ürünleri olmuştur. Sektörün 2019 yılı Mart-Mayıs döneminde 404.6 milyon $ olan ihracatı, bu yılın aynı döneminde 527.5 milyon $ ‘a ulaştı.

Taze meyve ve sebze sektörü ihracatı da% 14,8 artarak 456,4 milyon $ ‘a ulaştı.

Meyve ve sebze ürünleri sektörü Mart ayından Mayıs ayına kadar ihracatını% 3.8 artışla 406.4 milyon $ ‘a çıkardı.


Leave A Reply