BDDK yabancı bankalardaki işlem yasağını kaldırabilir, ancak soruşturma devam edecek

0
Advertisement

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben Anadolu Ajansı’na (AA) verdiği demeçte, Türkiye’nin bankacılık gözlemcisi BNP Paribas, Citibank ve UBS’ye lira yükümlülüklerini yerine getirmeleri halinde uyguladığı bir işlem yasağını kaldırabilir ancak üç bankaya ilişkin soruşturma devam edecek.

BDDK Logo

Akben’in sözleri Perşembe günü bekçi köpeğinin büyük miktarlarda döviz aldıkları iddiaları üzerine Londra merkezli finans kurumlarına karşı yasal işlem başlatması ve ardından para birimini zayıflatmak için Türk lirası yükümlülüklerini geciktirmesi sonrasında geldi.

Kısa bir süre sonra bekçi, Türk lirası yükümlülüklerini zamanında yerine getirmedikleri için BNP Paribas, Citibank ve UBS’ye lira işlem yasağı uyguladığını söyledi. Daha sonra, yasağın bir sonraki duyuruya kadar sürdürüleceğini ve diğer ülkelerde faaliyet gösteren yasaklı bankaların grup bankalarıyla yapılacak işlemleri içereceğini söyledi.

Akben AA’ya, bankaların lira yükümlülüklerini yerine getirmeleri halinde yasağın kaldırılabileceğini, ancak soruşturmanın devam edeceğini söyledi.

Akben, “Manipülasyon girişimlerine kararlı bir şekilde devam edeceğiz” dedi. “Üç banka yükümlülüklerini yerine getirirse, işlem yasağı kaldırılabilir, ancak soruşturma devam edecektir” dedi.

Advertisement

BDDK’nın Perşembe günü yapılan hareketler ile liranın keskin bir çıkış yapmasının ardından ABD dolarına karşı 7,2690 rekor seviyesine yükseldi. Para birimi daha sonra kayıplarından sonra toparlandı ve Cuma günü kapanışta ABD doları karşısında 7,0795 seviyesinde durdu.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply