“Bankanız Provizyon Vermedi” Ne Demek? Ne Anlama Gelir?

0
Advertisement

Bankaların, kredi kartınız ile yaptığınız alışverişleri takip etmek, internetten yapılan alışverişlerin sizin tarafınızdan yapılıp yapılmadığını kontrol etmek için geliştirdiği bir protokol olan provizyon sistemi.

Kartın fiziksel olarak kullanılmadığı işlemlerde söz konusu oluyor. Yani benzin istasyonunda kredi kartınızı normal-fiziksel şekilde kullandığınızda bir provizyon işlemi olmazken, internet üzerinden yapılan işlemlerde provizyon söz konusu olmaktadır. Peki hangi durumlarda banka provizyon vermez? İnternetten yaptığınız işlemlerde ya da diğer durumlarda, provizyon vermeyen bankadaki problem nasıl çözülür?

“Bankanız Provizyon Vermedi” Ne Demek?

Kaynak : Pixabay.com

Provizyon işlemleri güvenlik için yapılmaktadır

Bankanın, sanal pos sistemi kullanan, online işlem yapan aracılar ile provizyon sistemi uygulamasının nedeni, işlemin bilginiz dışında olup olmadığına yönelik kontroldür. Yani sizin açıp kapatamayacağınız bir güvenlik önlemidir. Provizyon verilmemesi durumunda, yapmanız gereken banka ile görüşmek. Alışveriş yaptığınız yerden ötürü değil, bankanın sizin tercihlerinizden ötürü uygulamaya koyduğu bir durum söz konusudur.

Provizyon vermedi uyarısı

Bazı alışverişlerde, bankalar eğer alışveriş standart dışı bir durum içeriyorsa, provizyon vermeyebilir. Provizyon vermemesinin nedeni kartınızı kullandığınız yerin belli prosedürlere uymaması, internetten alışverişin yasak olduğu bir site olması olabilir. Ancak muhtemelen en büyük neden, kredi kartınız ile internetten alışveriş, ya da kartın fiziksel olarak kullanılmadığı anlardaki kullanımı için sizin onay vermemiş olmanızdır. Bankalar, eğer kartın normal kullanımı dışında, örneğin internetten uçak bileti ya da otel rezervasyonu gibi işlemlere onay verilmemişse, provizyon vermez. Provizyon vermedi uyarısının ardından yaptığınız alışverişteki bedel geçersiz sayılır ve kartınızdan çekim yapılmaz.

Provizyondaki işlemler nasıl görünür?

Eğer kredi kartı bilgilerinizin bağlı olduğu bir mobil uygulama varsa, kredi kartı sekmesinde o an provizyonda olan işlemler görülmektedir. Provizyondaki işlem olarak ifade edilen satın almalar, henüz banka tarafından onaylanmamıştır. Karşılıklı onayların ardından satın alım geçerli olur ve kredi kartı güncel dönem borcunuza eklenir. Provizyon işlemleri, bankanız tarafından sizin güvenliğiniz için yapılmaktadır, bu nedenle kaldırılabilen ya da değiştirilen bir prosedür değil. Ancak provizyon verilmeyen bankacılık işlemlerine bir itirazınız olursa, yapmanız gereken anında müşteri hizmetlerine ulaşarak konu ile ilgili bilgi istemektir. Müşteri temsilcisine provizyonun neden verilmediğini sorarsanız, konu ile ilgili işlem detaylarını sizinle paylaşabilir. Provizyon verilmeyen işlemler, güvenlik riski barındıran satın alımlar olabilmektedir.

“Bankanız Provizyon Vermedi” Ne Demek? Ne Anlama Gelir?

Kaynak : Pixabay.com

Provizyondaki işlemin iptal edilmesi

Eğer yaptığınız bir işlemi geri almak, kredi kartı harcamanıza itiraz etmek istiyorsanız, provizyonda olan bir işlem için hızlı bir şekilde harcama itirazı da yapabilirsiniz. Bankacılık sisteminde chargeback ya da dispute olarak da geçen bu durum, bankaların 2 hafta kadar süre içinde çözebildikleri bir konudur.

Advertisement

Provizyondaki işlemlerin iptali için bankaya harcama itirazı göndermek, işlemin kesinlikle iptal edileceği yönünde bir durum değildir, ancak eğer iptal mümkünse ödeme yaptığınız tutar hesabınıza geri iade edilebilir, bankaya ve işleme göre değişmektedir.

Kredi kartınızı internet harcamalarına açtınız mı?

Türkiye’de daha önce, tüm kredi kartlarının internet harcamasına kapanacağı ve onay veren kişilerin kredi kartını internetten kullanacağına yönelik bir durum vardı. En son, Aralık 2017 itibariyle bankalara onay sms’i göndermeyen herkesin online işlem yapamayacağı açıklanmıştı. Yani bankanız provizyon vermiyorsa, kartınız online işlemlere açık olmayabilir. Bunu görmek ve test etmek için, bankanızı arayıp müşteri hizmetlerinden bilgi talep edebilirsiniz. Kredi kartı harcamalarınızın provizyonda beklememesi için, ödemelerinizin aksamaması için online harcama için talep göndermeniz ya da müşteri temsilciliği aracılığıyla onay vermeniz, yeterli olacaktır. Provizyon işlemleri, provizyon verilmemesi gibi konularla ilgili şikayetlerinizi ya da düşüncelerinizi, yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply