Bankamatik (ATM) Nasıl Çalışır? Bankamatik Parayı Nasıl Tanır?

0
Advertisement

Bankamatiklerin temel çalışma prensibi altında bankamatik kartlarında bulunan manyetik alan yatmaktadır.

Bankamatik işlemlerinde kullanmanız için tarafınıza verilen kartların üzerinde bulunan manyetik alanda kart sahibinin kişisel bilgileri bulunmaktadır. ATM sistemlerinin içerisinde bulunan özel yazılımlar, kart sisteme yerleştirildikten sonra kart sahibini tanımaktadır. Bu işlemin ardından bankamatik işlemi yapan kişi ile kart sahibinin aynı kişi olduğundan emin olmak için kart şifresi talep edilmektedir. Şifre girildikten sonra ise bankacılık işlemlerine erişim açılmaktadır.

ATM’den Yatırdığım Para Hesabımda Gözükmüyor? Ne Zaman Geçer?

Kaynak : Pixabay.com

Bankamatik Parayı Nasıl Tanır?

Bankamatiklerin parayı tanıma işlemi, bankamatik kullanıcıları tarafından en merak edilen sorulardan birisidir. Bankamatik sistemlerinde sensörler bulunmaktadır. Bu sensörlerde banknotların boyutu, mürekkep özellikleri gibi önemli bilgiler yer almaktadır. ATM sistemine para girişi yapıldığında, bu paralar bir silindirden geçirilerek sensörler tarafından kontrol edilmektedir. Bu sensörler paranın kalınlığı, mürekkep boyutu gibi noktalar ile parayı tanımaktadır.

Bankamatiklerin Güvenilirliği Nasıl Sağlanır?

Bankamatik sistemlerinin güvenilirliği, ATM’lerin neredeyse her sokakta olması nedeniyle tereddüde neden olmaktadır. Bankamatiklerin aslında bir kasa gibi olduğu söylenebilmektedir. Piyasadaki en dayanıksız bankamatik bile, 30 tonluk darbeye dayanıklıdır. Bu nedenle makineye zarar verilme ihtimali yok denecek kadar azdır. Bankamatiklerin içerisinde bulunan GPS sistemi sayesinde, bankamatikler yerinden sökülse bile kolayca yer tespiti yapılabilmektedir. Bankamatiklerin güvenilirliği konusunda alınan bir diğer önlem ise para haznesine ulaşılma aşaması düşünülerek tasarlanmıştır. Bu tedbirde, para haznesine zorlayarak ulaşıldığı tespit edildiğinde ATM’nin içerisinde bulunan koruma mürekkebi patlamaktadır. Bu mürekkep neticesinde ise paralar kullanılamaz hale gelmektedir. Yani bankamatiklerin oldukça güvenilir sistemler olduğunu söylenebilmektedir.

ATM’den Yatırdığım Para Hesabımda Gözükmüyor? Ne Zaman Geçer?

Kaynak : Pixabay.com

Bankamatiklerin Tarihçesi

Bankamatik sisteminin tarihçesi incelendiğinde, bankamatikleri icat eden kişinin George Simjian olduğu bilinmektedir. İlk ATM 1939 yılında yapılmıştır. Ancak bu dönemde bankamatik sistemi çok talep görmemiştir. Bu nedenle kısa süre içerisinde kullanımdan kaldırılmıştır. Yaklaşık 30 sene sonra, 1968 yılında ise çok daha modern bir bankamatik sistemi Donald Wetzel tarafından geliştirilmiştir. Bu sistem oldukça talep görerek kısa süre içerisinde yaygınlaşmıştır. Ülkemizde bankamatiklerin kullanılmaya başladığı dönem ise 1987 yılına denk gelmektedir. İlk ATM, Türkiye İş Bankası tarafından kurulmuştur.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply