Banka Kartı Nasıl İptal Ettirilir?

0
Advertisement

Banka kartınızı iptal ettirmek istiyorsanız aşağıdaki yazımızda banka kartınızı nasıl iptal ettireceğinize dair bilgiler yer almaktadır.

Banka Kartı

Kaynak : pixabay.com

Banka Kartı İşlemleri

Öncelikle belirtmek gerekir ki hiçbir banka müşterisine ait kartları iptal etmek istemez. Bundan dolayı bankalarda bulunan kartlarınızın iptalinin sağlandığını sözlü olarak almak yerine elinizde bir belge ile bulundurmanız daha faydalı olacaktır. Bundan dolayı kart banka ya da kredi kartlarınızı ilgili bankanın telefon bankacılığını kullanarak iptal etmemenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü bankaların kartları iptal etmek istememesi nedeniyle işlemin yapılmaması durumunda ileride karşınıza aidat ücreti çıkma olasılığı yüksektir.

Banka Kartı İptal Edilmezse Ne Olur?

Konumuza bir örnekle açıklamaya çalışalım, herhangi bir bankaya ait banka kartınızı iptal ettirmek için bankaya ait telefon bankacılığını arayarak müşteri hizmetleri ile görüşüp sözlü olarak kartınızı iptal ettirdiniz. Ancak banka politikaları gereği kartınızın iptal sağlanmadıysa muhtemelen yıllık olarak kart aidat ücreti ödemenizi belirten bir taleple karşılaşmanız mümkündür. Dolayısıyla banka kartı nasıl iptal ettirilir konusunda dikkatli davranmak faydalı olacaktır.

Banka Kartı İptal Etme Süreci

Yukarıda bahsedilen durumlardan ötürü ‘Kart hamili, talep etmek suretiyle kartı iptal ettirmek ve sözleşmeyi feshetmek hakkına sahiptir. Kartın iptal edilmesine ve sözleşmenin feshine ilişkin kart hamilince yapılan talebin en geç yedi gün içinde kart çıkaran kuruluşça yerine getirilmesi zorunludur’ maddesi uyarınca banka kartı iptali için belirlenen adımları takip etmek gerekecektir. Yani banka kartı nasıl iptal ettirilir sorusuna cevap için, kartın iptal edileceği bankanın herhangi bir şubesine giderek görevliden ‘Kredi Kartı İptal Formu’ talep etmek suretiyle formun eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Doldurulan formun onaylı bir örneğinin istenmesi ileride sorun yaşamamak adına önemli olacaktır. Eğer şube tarafında bu işlemleri sağlayamazsanız kendiniz kartınızın iptaline ilişkin bir dilekçe yazarak Banka’nın bağlı olduğu Genel Müdürlüğe iadeli taahhütlü gönderebilirsiniz. Aynı şekilde göndereceğiniz yazı örneğini saklamanız faydalı olacaktır. Banka ya da kredi kartı iptali için en güvenilir ve sağlam yöntem budur.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply