Banka Kartı (Bank Kart) Nedir? Ne İşe Yarar? Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Bank kart ya da bir diğer adı ile banka kartı ne demek ne anlama gelir? Bank kart ile ilgili olarak bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Banka Kartı

Kaynak : pixabay.com

Diğer adı debit kart olan tüm geçerli olan kartların başında gelir. Bank kart iş için çıkarılmış olan kart anlamına gelmektedir. Vadesiz hesabınızda bulunan paranızı yöneltmek için tüm paranın yapabileceği işlemler için yapılmış olan karttır. Aslında bankkart paranızı cebinizde taşımamanız için bankalarda ki size ait olan kasanın anahtarı görevini üstlenen bir karttır. Bank kartın tek farkı ise bu kartı uzaktan da kullanabilirsiniz. Bu kartlar bankamatikler sayesinde bankalarda bulunan paralarımızı çekme veya para yatırma özelliğine sahiptir.

Banka kartı kullanıldığında bankalarda kalan miktar bankalar tarafından değerlendirildiği için bankaların işene gelmektedir. Gelişen ve gelişmeye devam eden banka teknolojileri sayesinde banka kartları ile kolaylıkla alışveriş yapılabilmektedir. Fakat banka kartları ile internet üzerinden alışveriş yapmak çokta güvenilir değildir. Bu kartı ile online alışveriş yaparken işlemlerin güvenilir olmasına dikkat edin.

Gelelim banka kartı ile kredi kartının arasındaki farka..

Banka kartınızda sadece para buluyorken kredi kartınızda para yerine kredi olmasıdır. Bu banka kartınızın içinde bir miktar para bulunur. Online alışveriş yaptığınız da site sizin vadesiz hesabınıza bağlanarak bakiye ile ilgili olan gerekli verileri alması gerekir. Dışarıdan olan yabancı bir sistemin veri tabanına bağlanmasına izin vermek anlamına geliyor. Bu da vadesiz hesabınızı dışarıya açmanız güvenlik sorunlarınızı da beraberinde getirmek demek. Bunu da hiç bir banka istemez.

Şimdi ki teknoloji sayesinde banka kartı ile alışveriş yapmak kolaydır. Fakat Kredi Kartı ile yapılan bir işlem değildir, bankalar vermiş oldukları banka kartlarının yanı sıra bir ek kart veriyor bu kart ile borç taksitlendirme, taksitli avans çekme gibi işlemler yapılabiliyor. Çoğu işlem için banka kartı yerine kredi kartı kullanılıyor. Böylelikle vadeli ve vadesiz hesapları ayrı ayrı kartlarda taşımanıza gerek kalmaz ve tek kart üzerinden bu hesapları yönetebilirsiniz.

Ancak bankalar teknolojilerini devam ettirmeye devam ettirmektedir. Son dönemde bir çok banka hem kredi kartı hem de banka kartı olarak hizmet verecek kartları piyasaya sürmüştür.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply