Banka Kara Liste Sorgulama

0
Advertisement

Banka kara liste sorgulaması nasıl yapılır? Kara listeye girip girmediğinizi nasıl anlarsınız? Banka kara liste sorgulama hakkında bilgiler.

Kara Liste Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kaynak : pixabay.com

Bankalardan kullandığınız krediler, kredi mevduat hesapları ve kredi kartları insanlara ayrı bir sorumluluk yüklemektedir. Bu sorumluluk da hesaplarda bulunan borçların düzenli bir şekilde ödenmesi anlamına gelir. Ancak düzensiz ödeme yaptığınızda ve ödeme tarihlerini geciktirdiğinizde kara listeye girebilirsiniz. Banka kara liste sorgulama işlemleri bu anlamda önem taşımaktadır. Bankalara yapmış olduğunuz kredi borçlarınızı gününde ve eksiksiz bir şekilde ödeme yapmanız gerekir. Bazı nedenlerden dolayı elbette ki ödeme günleriniz ya da tutarlarınız değişebilir. Bu gibi borçları tam gününde ödemezseniz eğer bankalar sizlerin borcuna ayrı bir faiz işler.

Elbette ki bankalar her daim bu gecikmeleri pozitif olarak karşılamamaktadır. Bankaların sunduğu kredi ürünlerini tercih eden insanların maksimum 90 gün gecikme yapabilme hakkı saklıdır. Bu süreyi aşan gecikmeler neticesinde bankalar alamadığı borçları avukat aracılığıyla almayı talep edebilir. Böyle bir durumda de adınız ve bilgileriniz kara listeye alınmış sayılır. Yaşanan durum Merkez Bankasına bildirilmektedir. Merkez Bankası ise, sicilinizi kara liste kapsamına dâhil eder.

Kara liste kapsamına giren insanlar da bankaların kredi seçeneklerinden yarar sağlayamazlar. Banka kara liste sorgulama yaptığınızda kara listeden çıkmanın sandığınız kadar kolay olmadığını da göreceksinizdir. Kara liste dâhilinde yer almak istemiyorsanız eğer yapmanız gereken ilk şey, borcunuzun tamamını ödemek olmalıdır. Ödediğiniz borçlardan sonra da 5 sene süreyle hiçbir bankanın kredi ürünü ve seçeneklerinden yarar sağlayamazsınız.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply