Banka İpotekli Evi Satma Yolları Nelerdir? Kısa ve Temel Bilgiler

0
Advertisement

Ev satın almak isteyen kişiler yeterli para birikimi olmadıklarında bankalara başvurmaktadırlar. Bankalara başvuruda bulunan kişilere banka kredi vermek istediğinde bazı şartlar istemektedir.

Kredi Çekerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Neyi İncelemeliyiz?

Kaynak : pixabay.com

Bunlardan biri kredi kullanan kişilerin satın alacakları eve kredi bitene kadar ipotek koymasıdır. Borcunu bitirene kadar devam eden ipotek sayesinde banka ödemelerini güvence altına almak istemektedir. Kredi borcunuzun tamamı ödendikten sonra bankanıza başvurarak evin üzerindeki ipoteği kaldırdığınızda artık eviniz tamamen size ait olacaktır. İpotek katlıktan sonra insanlar istedikleri zaman evlerini satılığa çıkarabilmektedirler. Nakit paraya ihtiyacı olan kişiler ipotekli evlerini satma yoluna gitmek isteyebilmektedirler. Bu durumlarda kişiler evlerini satılığa çıkarabiliyorlar.

Kredi çekerek aldığınız evi ihtiyaç nedeniyle satma gereksinimi duyduğunuz zaman ya da kredi taksitlerini ödemekte zorluk çektiğinizi düşündüğünüzde ipotekli olan evinizi satabilirsiniz. Evi satarak evin parasını farklı şekillerde değerlendirmek isteyen kişilerde olabilmektedir. Bu gibi durumlarda evi satarken alacak kişiyle anlaşmanız gerekecektir. İpotekli evinizi satmak istediğiniz kişinin nakit parası olduğu zaman banka üzerindeki ipoteği kaldırarak evin sahibi olabilmeleri mümkündür. Evi almayı düşünen kişinin nakit parasının olmaması durumundaysa, bankayla yapılan görüşmeler neticesinde onay alınması durumunda evin kredi borcu yeni ev sahibine devredilebiliyor. Bu onayı veren birim Tapu Müdürlüğü’dür.

Tapu Müdürlüğü işlemleri onaylayarak ipoteği olan evin bir başka kişinin üzerine geçmesini onaylayabilmektedir. İpotekli evi almaya karar veren kişi evin toplam fiyatı üzerinden ödenecek borçları düşerek geri kalan tutarı ev sahibine ödemektedir. Bu şekilde güvenilir bir ticaret yapılmış olacaktır. Aksi durumlarda kişiler mağdur olabiliyor. İpotekli evin borçlu kalan kısmını isteyen kişi bir anda kapatabilir ya da borcu bitene kadar üzerine almış olduğu güncel borcu, faizi ve diğer masrafları aylık olarak taksitler halinde ödeyebilir.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply