Arbitraj (Arbitrage) Nedir?

0
Advertisement

Arbitraj ya da Arbitrage kavramı ile ilgili genel bilgiler. Arbitraj ne demek ve arbitraj işlemleri nasıl yapılır risk var mıdır?

Arbitraj finans piyasalarında sıklıkla kendine yer bulan ve kullanılan bir para kazanma yöntemi şeklidir. Arbitraj yönteminin açıklaması oldukça basittir. İki farklı finans merkezi arasında mevcut olan kur farkı üzerinden herhangi bir risk almadan para kazanmaktır.

Son dönemde yatırımcıların oldukça ilgi gösterdiği arbitraj da öncelikle yatırımcının bir merkezde düşük maliyet ile bir malı satın alması gerekirken aynı zamanda eş zamanlı olarak farklı bir merkez de aynı malı daha yüksek fiyata satarak para kazanabilmektedir. Arbitraj işleminin hem riski yoktur hem de getiri yüksektir.

Arbitraj bir spekülasyon değildir. Sadece piyasalardaki dengenin bozulması yeter bir sebeptir. Anlık olarak hem arz hem de talebin olması gerekmektedir.

Arbitraj işlemleri anlık olarak yapılır. Bu sebeple spot piyasalarda gerçekleşen bir işlemdir. Arbitraj işlemine bir örnek vermek gerekirse eğer diyelim ki İzmir piyasasında doların satış fiyatının 2,6 olduğunu varsayalım. Ancak Ankara piyasasında doları 2,8 Tl üzerinden satılıyorsa sizin izmir’den aldığınız ve anlık olarak Ankara’da sattığını dolar işlemine arbitraj denir. hem anlıktır hem de karı yüksektir ancak bu durumu yakalayabilmeniz gerekmektedir.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply