Altına Yatırım Yapmanın Yolları Nelerdir? Nasıl Altın Yatırımı Yapılır?

0
Advertisement

Altın, uzun tarihler boyunca yatırım aracı olarak hayatımızda yer almaktadır. Özellikle ev hanımları doğrultusunda uygulanan altın yatırımı, günler vasıtası ile veya kuyumcudan alınarak kolaylıkla biriktirilebilmektedir.

Altın

Kaynak : pixabay.com

Bu birikimler yeri geldiğinde bozdurularak nakite çevirilir. İşte bu vaziyet, en kolay altına yatırım yapma yöntemidir.

Altına Yatırım Yapmanın Yolları

Günümüzde ise birbirinden değişik çoğu yöntemler yer almaktadır. Üstelik eskisine göre fazlasıyla karlı neticeler elde edilebilmektedir. Altın yapmanın çeşit çeşit yolları olduğunu söyleyebiliriz. Ayriyeten kuyumcular dışında bankada, e-ticaret sitelerinde, forex piyasasında ve VIOP’ta da altın alıp satma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yöntemler dışında da birçok seçenek bulunmaktadır. Yatırım yöntemlerinin her birinin değişik strateji ve yöntemleri bulunmaktadır. Yatırımcıların isteklerine yanıt buldukları piyasaları takip ederek değişik seçeneklerin sunmuş olduğu imkanlardan da yararlanılabilir. Elbette hepsinden önce altın yatırımı nasıl yapılır, bu konu hakkında bilgi alınması gerekiyor.

Altını Kuyumcudan Almak

Kuyumcular, altın denildiği vakit aklımıza gelen ilk yerlerden sadece biridir. Hemen hemen hepimiz altın alabilmek istediğimizde, kuyumcuların en mantıklı yer olduğunu bilerek onlara gideriz. Peki, yatırım adına mantıklı olan tek yol altın mı? Uzun süreler boyunca insanlar, kuyumcuları yatırım borsası olarak görmüştür…

Birikmiş tek oranında cüzzi bir paranız var ise, gidip altın alarak parasal değerinizi koruyabilirsiniz. Altını alıp, yastık altına saklamak deyimini gerçekleştirebilirsiniz. 🙂Ancak ülke ekonomisine katkıda bulunmak isterseniz eğer ki mutlaka isterseniz altınlarınızı yastık altında saklamayın.

Advertisement

Vadeli Sözleşme İle Altın Almak

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Taşlar Piyasası vasıtasıyla, altına; fiziki olmayan bir şekilde yatırım yapmak gayet mümkündür. Bu durum karşısında VIOP’ta vadeli sözleşmelerinden yararlanarak yatırım fonunuzu altın yönünde değerlendirebilirsiniz. Bu sözleşmenin temel değeri ve amacı, riskten her biçimde korunmaktır. Belirli miktarda almış olduğunuz altının, ileriki tarihte belirli bir fiyattan satışı gerçekleştirilecek şekilde alınıp satılması adına yapılan bir sözleşmedir.

Altın yatırım fonu hesabınızı bu yolla açabilmek ve yapabilmek için herhangi bir borsa aracı kurumundan adisyon dosyası açtırmanız gerekmektedir.

Daha sonra, aracı borsanın web site adresindeki hizmet sözleşmenizi detaylıca okumalısınız. Herhangi bir durumda sözleşme kaynak gösterileceği için, bu hususa dikkat etmeniz gerekmektedir.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply