Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir? Dolar-Altın İlişkisi

0
Advertisement

Altın piyasası çok fazla faktörleri içerisinde barındıran bir piyasadır. İşlem hacminin yüksek olduğu altın piyasasında bu faktörlerinde eşliğinde sert inişlerin ve sert çıkışların yaşanması çok da normal kabul edilmektedir.

Altın

Kaynak : pixabay.com

Özellikle Forex piyasasında işlem yapan yatırımcılar kısa süreli işlemlerinde altın yatırımını tercih etmezken uzun vadeli olarak yatırımlarının en fazla % 30’una kadar güvence olarak gördükleri altına yatırım yapmayı tercih etmektedirler.

Altın fiyatının Dolarla ilişkisi

Altın fiyatını etkileyen birçok faktör vardır. Bunların en başında yer alan Doların fiyatıdır. Altın dolar ile fiyatlandığı için çoğunlukla Dolar ile ters korelasyon içerisinde olur. Para piyasalarında Dolar yükseldiği zaman Altın fiyatları da düşüş gösterir. Çok ender zamanlar da hareketleri aynı yönlü olmaktadır ki bu dönemler piyasanın güveninin azaldığı ve güvenli limanlara sığınmayı tercih ettiği dönemlerdir. Yatırımcı için güvenli liman, Altın ve rezerv para özelliği nedeniyle Dolar olmuştur.

Altın fiyatlarının en iyi dostu Enflasyon

Altın fiyatını etkileyen bir diğer faktör ise piyasada ki para arzı ve enflasyondur. Piyasa da para arzının artması ile birlikte faiz getirileri düşecek ve bu nedenle tercih edilmeyecektir. Bu da yatırımın Altına yönelmesine neden olacaktır. ABD Ekonomisinin bir dönem gerçekleştirdiği geniş para politikası nedeniyle para basması kaçınılmaz bir hal almış ve bu dönemde altın fiyatları da yükselmiştir. Son olarak da ülke borçları altın fiyatını etkileyen bir faktör olmaktadır. Ülke borçlarının yükselmesi ile birlikte yatırımcının o ülkeye ait para birimine güveni azalacak bunun karşılığında da parayı Altın ile değiştirmeyi tercih edecektir.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply