Advertisement

KfW devlet kalkınma bankası Salı günü yaptığı açıklamada, Alman ekonomik üretiminin koronavirüs salgını nedeniyle birkaç hafta boyunca% 20-25 oranında düştüğünü belirterek, ikinci bir dalga gelmezse etkinliğin Nisan ayında da olaya ulaşacağını da ekledi.

Almanya Mart ayında koronavirüs bulaşması için kilitlenmeye başladı ve birçok firma üretimi durdurdu ve dükkanlar kapandı. Geçen hafta Şansölye Angela Merkel kısıtlamaları hafifletme adımlarını açıkladı, ancak enfeksiyonların tekrar ortaya çıkması durumunda yenilenen kısıtlamalara izin vermek için bir “acil fren” mekanizması başlattı.

KfW baş ekonomisti Fritzi Koehler-Geib, “Koronavirüs krizi Almanya’yı yıldırım gibi vurdu” dedi.

Bakan, yılın ikinci yarısında bir toparlanmanın başlayacağını, ancak ekonominin muhtemelen sadece 2021 sonbaharında priziyet seviyesine ulaşacağını söyledi.

Sonuçta, bunun Almanya’ya ekonomik çıktıda 300 milyar avroya (324.51 milyar dolar) mal olacağı – Danimarka’nın gayri safi yurtiçi hasılasına benzer bir miktar – KfW dedi.

KfW, birçok kısıtlamanın hafifletilmesiyle, ekonominin yaz aylarında en azından kısmen normalleşmesi gerektiğini ve bunun üçüncü çeyrekte çok güçlü bir büyümeye yol açacağını söyledi.

Advertisement

KfW, gelecek yıl% 5 büyümeden önce ekonominin bu yıl% 6 daralmasını beklediğini söyledi. Ancak riskler esas olarak aşağı yönlü idi, ayrıca olası bir ikinci enfeksiyon dalgası ile ana tehlikeyi ekledi.

Bunlar, Alman hükümeti tarafından Nisan ayı sonunda bu yıl% 6.3’lük bir daralma ve gelecek yıl% 5.2’lik bir genişleme yönünde yapılan tahminlere çok benziyor.

KfW, enfekte olma ve ekonomik belirsizlikten korkma, insanların koronavirüs için hızlı testler elde edilinceye ve enfeksiyon zincirlerinin izlenmesine kadar alımları durduracağı anlamına geliyor.

Geçtiğimiz hafta GfK pazar araştırma grubu tarafından yayınlanan bir anket, Almanların üçte birinin gelecekte dayanıklı mallara daha az nakit sıçramasını beklediğini ve aynı oranın koronavirüs krizinin ısırmasıyla önümüzdeki 12 ay içinde mali durumlarının kötüleştiğini görüyor.

Advertisement

Leave A Reply