65 Yaş Yaşlılık Aylığı Nedir? 65 Yaş Aylığı Almak İçin Gerekli Koşullar

0
Advertisement

65 yaş yaşlılık aylığı bir sosyal güvenceye sahip olmayan ve emekli maaşı olmayan kişilere devlet tarafından yapılan aylık ya da üç aylık ödemelerdir. 65 yaş aylığı hakkında ayrıntılı bilgi yazımızda.

65 yaş aylığı Türkiye’de bulunan ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan 65 yaşındaki kişilere verilen yaşlılık parasıdır. Bu para Emekli Sandığı, SSK(Sosyal Sigortalar Kurumu) ve Bağ-Kur gibi kurumlardan emeklilik maaşı almayan kişilere güvence olarak verilmektedir. Yani herhangi bir kurumdan emekli değilseniz ve 2022 sayılı kanunda belirtilen gelir tutarından daha düşük bir gelire sahipseniz 65 yaş aylığı alabilirsiniz.

65 Yaş Üstü Yaşlı İnsan

Kaynak : pixabay.com

65 Yaş Aylığı Almak İçin Gerekli Koşullar

65 yaş aylığı alabilmeniz için öncelikle belirli koşulları sağlamanız şarttır. Bu koşulların ilki elbete 65 yaşında ya da 65 yaşından büyük olmanızdır. İkinci koşul ise 2022 sayılı kanunda açık bir şekilde belirtilen muhtaçlı geliri tutarının yani 423 TL’nin altında bir gelire sahip olmanızdır. Elbette bu aylığı almak için başvuru yaptığınızda öncelikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kurumu içinde bulunduğunuz şartları araştırmaktadır. Yani sizin gerekli koşulları sağlayıp sağlamadığınız konusunda araştırma yapmaktadır.

Pek çok kişi devletin verdiği bu yardımı kötüye kullanmak için ihtiyacı olmasa da yaşlılık aylığı başvurusu yapmaktadır. Bu nedenle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı gelen başvuruların tümünü titizlikle incelemekte ve kişi hakkında ayrıntılı araştırma yapmaktadır. Koşullara uyduğunuzun belirlenmesi hâlinde size aylık ya da üç aylık maaş bağlanmaktadır.

65 Yaş Yaşlılık Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

65 yaş yaşlılık aylığı başvurusu yapmak için tüm koşulları sağladığınızdan emin olmanız gerekir. 65 yaşında olduğunuzu aylık gelirinizin 423 TL’nin altında olduğunu ve daha benzer pek çok şeyi belgelemeniz zorunludur. Başvuru için gerekli belgelerle birlikte il ya da ilçe merkezindeki kaymakamlıklara başvurmanız gerekmektedir.

İl ya da ilçenizde bulunan kaymakamlıklara başvuru yaptığınızda burada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na girmeniz ve gerekli formu doldurmanız şarttır. Belgelerinizin eksiksiz olması ve tam doldurulmuş olması zorunludur. Bu başvuruyu yaptığınız zaman size ne kadar aylık verileceğini de öğrenmeniz şarttır.

Advertisement
65 Yaş Üstü Yaşlı İnsan

Kaynak : pixabay.com

65 Yaş Yaşlılık Aylığı Tutarı

65 yaş aylığı alacak kişilerin aylık gelirlerinin 423 TL’nin altında olması gerektiğini söyledik. Buna göre aylığı bu kadar düşük olan kişilere iyi tutarda yaşlılık aylığı verilmesini bekleriz. Ancak talepler ve gerçekler birbirleriyle uyuşmayabilir. Nitekim yaşlılık aylığı konusunda da uyuşmazlık söz konusudur. Eğer 2017 yılında yaşlılık aylığınızı üç ayda bir almayı tercih ederseniz size üç ayda bir 705,62 TL yaşlılık aylığı ödenecektir. Yaşlılık aylığınızı her ay almak isterseniz banka size her ay 235,21 TL aylık yatıracaktır.

65 yaş yaşlılık aylığı almak için kaymakamlığa ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yaptığınızda ibraz etmeniz gereken belgelerin tümü resmi kurumlardan almanız gereken belgelerdir. Başvurunuz kabul edildiğinde maaşınızı Ziraat Bankası’ndan ya da ATM’den alabilirsiniz.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply