3D Secure Nedir? 3D Secure Sisteminin Kart Sahiplerine Olan Faydaları Nelerdir?

0
Advertisement

Bilindiği gibi son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile beraber günlük olarak yapılabilen aktivitelerin birçoğu internet ortamına taşınmaktadır.

Bunların en başında ise insanların internet üzerinden alışveriş yapabilmeleri gelmektedir. Gelişen bankacılık olanakları ile insanlar internet üzerinden rahatlıkla alışveriş yapabilmektedirler. Dünya üzerinden yapılan çevrimiçi alışverişlerin işlem hacmi ise oldukça yüksek miktardadır. Bu sebeple yapılan bu alışverişlerin güvence altına alınabilmesi için alışveriş yapanların geçmesi gereken bazı güvenlik önlemleri bulunabilmektedir. Bu güvenlik önlemleri aynı zamanda kart sahiplerini kartları aracılığıyla yapılabilecek olan istenmeyen alışverişlere karşı korumaktadır. Bunu sağlamak için bankalar birçok yöntem uygulanmaktadır ve son yıllarda ise en çok kullanılan güvenlik yöntemi ise 3D secure güvenlik yöntemidir. 3D Secure Nedir?

3D Secure Nedir? 3D Secure Sisteminin Kart Sahiplerine Olan Faydaları Nelerdir?

Kaynak : pixabay.com

3D secure güvenlik yöntemi bankalar ile alışverişin yapıldığı şirket arasında gerçekleşen bir güvenlik yazılımıdır. Bu yazılımın amacı kart üzerinden yapılmaya çalışılan alışverişin kredi kartı sahibinin bilgisi dahilinde yapılıp yapılmadığını tespit etmektir. Bu yazılımın çalışma prensibinde kart bilgilerini kullanan kişilerin girmiş olduğu bilgiler doğrultusunda kart sahibinin belirlemiş olduğu kayıtlı olan telefon numarasına gönderilen 3D secure sistem şifresinin doğru bir şekilde sisteme geri girilmesi yatmaktadır.

3D Secure Sistemi Nasıl Çalışmaktadır?

Öncelikli olarak alışveriş işleminin tamamlanabilmesi için çevrimiçi ödeme sayfasına gelmeniz gerekmektedir. Bu kısımda ödemeyi gerçekleştireceğiniz kredi kartınızın bilgilerini doğru bir şekilde sisteme girmeniz gerekmektedir. Buradan sonra sistem girmiş olduğunuz kredi kartı bilgilerini ilgili bankanın sisteminden kontrol etmektedir. İlgili kart bilgilerinin doğru bir şekilde girilmesinden sonra sistem otomatik olarak sizi 3D secure sayfasına yönlendirmektedir. Bu kısımda girmiş olduğunuz kart bilgilerinin ilgili bankanın veri bankasında karşılığı bulunan telefon numarasına bir kısa mesaj göndermektedir. Bu kısa mesaj içerisinde bankanın yerleştirmiş olduğu bir geçici şifre bulunmaktadır. Bu geçici şifreyi 3D secure sayfası üzerinde doğru bir şekilde girmeniz gerekmektedir. Bu işlemin yapılmasının ardından girilen şifre doğruysa sistem sizi otomatik olarak işlemin tamamlanmış olduğunu belirten sayfaya yöneltmektedir. Ancak şifrenin yanlış girilmesi durumunda sistem sizi otomatik olarak bir kez daha girmeye yöneltecektir.

3D Secure sistemi birçok açıdan fayda sağlamaktadır. Bunlar kart sahipleri için olduğu gibi 3D secure kullanan şirketler içinde olmaktadır.

3D Secure Sisteminin Kart Sahiplerine Olan Faydaları Nelerdir?

  • 3D secure sistemi kart sahiplerinin kredi kart bilgilerini olası çalınmalara ve habersiz harcamalara karşı korumaktadır.
  • Bu sistem ile kendi belirleyeceğiniz bir şifre veya bir tanım cümlesi ile alışverişlerinizi tamamlayabilir veya sistemin otomatik olarak oluşturabileceği şifreyi de rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  • Bu sistem ile şifreyi sadece siz bildiğiniz için sizin adınıza internet üzerinden adınıza alışveriş yapılması çok zor bir hale gelmektedir.

3D Secure Sisteminin Çevrimiçi Alışveriş Sitelerine Olan Faydaları Nelerdir?

  • Bu sistem ile alışveriş yapılan şirket alışverişi gerçekleştiren kişinin kartın sahibi olduğundan veya en azından kart sahibinin izni ile alışverişi gerçekleştirdiğinden emin olabilmektedir.
  • Yapılan alışverişlerin kart sahipleri tarafından yapıldığından şirketlere habersiz alışverişler yüzünden yapılan geri iade itirazlarının oranları da oldukça düşmektedir. Çünkü sistem üzerinde kayıtlı olan telefon numarasına gelen şifre ile işlem tamamlandığından dolayı kart sahibinden habersiz bir şekilde alışveriş işleminin gerçekleşmesi oldukça zor bir ihtimal olmaktadır.
3D Secure Nedir? 3D Secure Sisteminin Kart Sahiplerine Olan Faydaları Nelerdir?

Ka

3D secure sisteminden yararlanabilmeniz için kartınızın çevrim içi alışveriş işlemlerine açık olması gerekmektedir. İnternet üzerinden alışverişlerinizin gerçekleşmesini sağlamak için bankanıza başvurarak adınıza bulunan kredi kartının internet alışverişlerine açılmasını sağlamanız gerekmektedir. Böylelikle daha sonrasında internet üzerinde yapacağınız alışverişlerinizde 3D secure sistemini rahatlıkla kullanabilir ve adınıza yapılabilecek olan habersiz harcamalardan kendinizi güvence altına rahatlıkla alabilirsiniz.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply