2. El Kasko Değeri Sorgulama ve Hesaplama Nasıl Yapılır?

0
Advertisement

Öncelikle yazımızın başında şunu belirtmek isteriz ki araç kasko değeri aracınızı kasko yaptırmak için ödeyeceğiniz para değil, aracınıza resmi olarak biçilen değerdir.

2. El Kasko Değeri

Aracınızın kasko değeri, kaskonuz olması durumunda aracınızda yaşanacak hasarlar sonrasında sigorta şirketlerinin baz alacağı olan bir değerdir.

2.El Taşıt Kredisi Yaş Sınırı Kaçtır? Kredi Nasıl Kullanılır?

Kaynak : pixabay.com

2. El Kasko Değerini Neler Belirler?

Aracınızın 2. El veya sıfır olmasından ziyade bu değeri aracınızın modeli belirlemektedir. Bu değerler tahmin edeceğiniz üzere aracınızın markasına modeline göre değişiklik göstermektedir.

Her aracın bir kasko değeri bulunmaktadır. Bu değerleri aşağıda detaylı olarak anlatacağımız şekillerde öğrenebilirsiniz.

Aracımın Kasko Değerini Nasıl Öğrenebilirim?

Aracınızın kasko değerini öğrenmek için birçok farklı yöntem bulunuyor. Aracınızın kasko değerini öğrenmek için öncelikle bazı internet sitelerinden yardım alabilirsiniz.

Bu internet sitelerinin başında Türkiye Sigorta Birliği, uzun adıyla Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Birliği, gelmekte. Bu siteye giriş yaptığınız takdirde aracınızın kasko değerini kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Advertisement

Türkiye Sigorta Birliğinin sitesine giriş yaptığınızda karşınıza doldurmanız için 3 kutucuk çıkıyor. Aracınızın model yılı, aracınızın markası ve aracınızın tipi. İlk kutucuktaki model yılı 2003’ten itibaren sıralanıyor. Bu da demek oluyor ki daha eski olan aracınızın kasko değerini bu siteden görüntüleyemiyorsunuz. Elbette 2003’ten araçlarınızın da değerini öğrenebileceğiniz sistemler bulunuyor bu konuya daha sonra değineceğiz.

Türkiye Sigorta Birliğinin sitesinde istenen aracınızın markası ve tipini de seçtikten sonra aşağıda aracınızın kasko bedeli çıkmaktadır.

Bunun yanı sıra 2. El aracınızın kasko değerini Gelir İdaresi Başkanlığından da öğrenebilirsiniz. Ancak doğrusunu söylemek gerekirse bu site pek kullanışlı değil gibi.

Kısacası aracınız aracınızın kasko değeri konusunda pratik bir bilgi almak istiyorsanız Türkiye Sigorta Birliğinin sitesini daha fazla öneriyoruz.

Sigorta Şirketinden 2. El Kasko Değeri Öğrenme

Her aracın sigorta yaptırma zorunluluğu bulunduğunu biliyoruz. Zorunlu sigortanızı yaptırdığınız şirket ile iletişime geçerek aracınızın kasko değerini çok daha net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Eğer internetten aldığınız değere güvenmiyor veya aracınız 2003 modelden düşük ise en güvenilir yöntem ya çalıştığınız ya da herhangi bir sigorta şirketiyle iletişime geçmek olacaktır.

Advertisement
Aracım 2003 Modelden Eski, Kasko Değerini Nasıl Öğrenebilirim?

Eğer aracınız 2003 modelden eski ise aracınızın kasko değerini iki şekilde öğrenebilirsiniz. Birincisi Gelir İdaresi Başkanlığının sitesi olup diğeri de bir sigorta şirketinden bilgi almaktır. Yine belirtmek isteriz ki daha net bir bilgi için sigorta şirketiyle görüşmeniz daha sağlıklı olacaktır.

2. El Kasko Değeri Hesaplama

2. el aracınızın kasko değerini kendiniz hesaplayamazsınız. Çünkü kasko değeri belirli bir formül içeren bir hesaplama değildir. Yılını al modele çarp gibi bir işlemde bulunamayacağınız için bu tutarı hesaplamak için internet siteleri veya sigorta şirketlerinden yardım almak zorundasınız.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply