Türkiye’nin servet fonu devlet bankalarına yaklaşık 3 milyar dolarlık sermaye enjekte edecek

0
Advertisement

Türkiye’nin egemen servet fonu Pazartesi günü yaptığı açıklamada, sermaye yapısını ve yeterliliğini destekleme amaçlı bir eylemde üç devlet bankasının ana sermayesini toplam 21 milyar TL (2.97 milyar $) artırmaya taşındığını söyledi.

Türkiye Varlık Fonu (TVV) Logo

Fon, Ziraat Bankası’nın ve Halkbank’ın çoğunluk hissesinin sahibi olan Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) da sermaye enjeksiyonu sonucunda Vakıfbank’ta bir holding alacağını söyledi.

“Finansal piyasalarda istikrar ve derinliği destekleme misyonumuz doğrultusunda … Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ın ana sermayesini sermaye yeterliliği ve yapısını güçlendirmek için toplam 21 milyar TL artırmaya yönelik çalışmalar başlattık” fon dedi.

Fon ayrıca, hareketin, koronavirüs salgınının küresel pazarlardaki ekonomik etkileri ve dalgalanmaları karşısında devlet bankalarını güçlendirmeyi amaçladığını söyledi.

Devlet bankaları tarafından yapılan borsa işlemlerine göre, Halkbank ve Vakıfbank’ın sermayesi her biri 7 milyar TL artırılacak.

Advertisement

Sermaye artırımının finansmanı, hazine tarafından ihraç edilen iç borçlanma senetlerinin bankalara satışından elde edilen nakit ile karşılanacağını söyledi.

TVF, egemen servet fonu ve ülkenin stratejik yatırım kolu. 2016 yılında, devlete ait varlıkların portföyündeki değerinin artırılması ve Türkiye’nin stratejik yatırımlarına katkıda bulunulması temel amacı ile kurulan sekiz stratejik sektördeki 13 şirketin halka açık payları TVF’ye devredilmiştir. Bu şirketler arasında Türk Hava Yolları (THY), Ziraat Bankası, Halkbank, Borsa İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (BIST), Türkiye Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT), Petrol Boru Hattı Şirketi (BOTAŞ), Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve Türksat, yanı sıra üç lisans ve gayrimenkul.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply