SWIFT Kodu Nedir? SWIFT Kodu Ne İşe Yarar? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

SWIFT kodu nedir ne anlama gelmektedir? SWIFT’in açılımı ve bankacılık sistemindeki yeri hakkında kısa ve temel bilgiler

SWIFT Nedir? Ne İşe Yarar? Bankaların Swift Kodları Nelerdir?

Kaynak : pixabay.com

Swift kodu uluslararası para transferi yapmanıza imkan tanıyan bir tanımlamadır. Tam olarak açılımı : Society For Worldwide İnterbank Financial Telecommunication olup buı açılım daki kelimelerin baş harflerinden oluşmaktadır.

1977 yılından bugüne kadar SWIFT kodu uluslararası para transferlerinde kullanılmaktadır. Tüm dünya üzerinde sisteme entegre olmuş bankaların SWIFT kodları standarttır. Bazı bankaların SWIFT kodları şubeden şubeye değişirken bazı bankalarda hangi şube olursa oldun tektir ve SWIFT kodları değişmemektedir.

SWIFT kodları 8 ila 11 hanelidir. SWIFT kodu uniqe yani benzersiz olduğundan bu şekilde bankalar arası transfer sırasında oluşabilecek isim benzerliklerinin de önüne tamamen geçmektedir.

SWIFT Nedir? Ne İşe Yarar? Bankaların Swift Kodları Nelerdir?

Kaynak : pixabay.com

SWIFT kodlarında ilk dört karakter bankayı sonraki kodlar ise ülkeyi ve varsa eğer şubeyi temsil etmektedir. Uluslarası kabul görmüş olan SWIFT logosuda yukarıda yer almaktadır.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply