SGK Çocuk Parası Alma Şartları Nelerdir? SGK Çocuk parası nereden alınır?

0
Advertisement

SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) herhangi bir sebepten dolayı mağdur olan ve zor duruma düşen tüm vatandaşların, başkalarına muhtaç olmaması için gereksinimlerini karşılayan bir kurumdur.

Belli bir süre çalıştıktan sonra emekli olma hakkı elde edip, emekli maaşı alınabiliyor. Aynı zamanda kaza ve hastalık gibi durumlar söz konusu olduğunda devlet hastanelerinde ücretsiz bir şekilde tedavi görebilmektedir. Günümüzde pek çok özel hastane de SGK anlaşmalı olarak hizmet sağlamaktadır.

SGK Logo

SGK yeni doğum yapan annelere çocuk parası adı altında destek sağlamaktadır. SGK çocuk parası, annenin başvurusuna istinaden verilmektedir. Çocuk parası maddi duruma bakılmaksızın her anneye verilmektedir. Ayrıca yurt dışında ikamet etmekte olan T.C. vatandaşı tüm anneler de bu paraya hak kazanabilmektedir.

SGK Çocuk parası nereden alınır?

SGK çocuk parası nereden alınır?” pek çok anne adayının merak ettiği bir sorudur. SGK çocuk parası annelerin banka hesabına yatırılıyor. Anlaşmalı banka hesaplarının yanı sıra, PTT şubeleri de çocuk parası için ödeme yapmaktadır. Çocuk parasını PTT şubelerinden almak isteyen anneler, herhangi bir PTT şubesine giderek üzerinde T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı ile parayı elden alabilmektedir.

Advertisement

SGK Çocuk parası ne kadar?

Doğum parası çocuk sayısına göre farklılık göstermektedir. Ayrıca burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus ise sadece canlı doğan çocuklar için çocuk parası ödenmektedir. Yasaya göre SGK tarafından verilen çocuk başına ücret oranları şu şekildedir;

birinci çocuğa 300 TL,
ikinci çocuğa 400 TL,
üçüncü ve üçten fazla sayıda olan çocuğa ise 600 TL ödeme yapılmaktadır.
Büyük annelere verilen bebek bakım parası için burayı tıklayınız!

Yukarıda belirtmiş olduğumuz ücretler, yani doğum ödemesi sadece bir defa yapılmaktadır.

SGK Çocuk Parası Alma Şartları
Doğum yaptıktan sonra SGK çocuk parası alabilmek için bir takım şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar ve koşulları yerine getiren vatandaşların büyük bir kısmı, bu desteği almaya hak kazanır. Bazı şartlar ve koşullar şu şekildedir;

Advertisement

Doğum parası alabilmek için il ya da ilçe nüfus müdürlüklerine hastaneden alınan doğum kağıdı (kaydı) ile başvuru yapmak gerekir,
Başvuru yapmadan önce yeni doğan çocuğun kimliğinin çıkartılması gerekir,
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdürlüklerine dilekçe verilmesi gerekiyor.
Tüm bu koşullar eksiksiz olarak yerine getirildikten sonra ilgili kurumlar tarafından gerekli incelemeler yapılmaya başlanır. Bu incelemeler sonucuna göre uygun görünen ”çocuk parası annenin hesabına” yatırılmaktadır. SGK çocuk parası alma şartları yani doğum desteği olarak bilinen konu hakkında sorular sorabilirsiniz.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply