Advertisement

Kaynaklar Perşembe günü, Fransız otomobil devi Renault, üç yıl boyunca 2 milyar avro (2 milyar dolar) maliyet düşürme planının bir parçası olarak 4.600 Fransa dahil olmak üzere dünya çapında yaklaşık 15.000 işten çıkarmayı planladığını söyledi.

Cuma günü kamuya açıklanacak olan plan, Perşembe akşamı şirket tarafından sendikalara açıklandı, konuyla ilgili çok sayıda kaynak Agence France-Presse’ye (AFP) anlattı.

Kaynaklar, şirket, gönüllü gidiş, iç hareketlilik önlemleri ve yeniden eğitim yoluyla işten çıkarmalar olmaksızın işten çıkarmalar yapmayı umuyor.

Yıllık küresel üretim kapasitesi, mevcut 4 milyon araçtan 3,3 milyona düşecek. Fransa’daki personel temsilcileriyle istişareler önümüzdeki ay başlayacak.

Otomobil endüstrisi, hükümetler vatandaşları virüsün yayılmasını yavaşlatmak için evde kalmaya zorladıkları için satışların düşmesine neden olan koronavirüs pandemisinden varoluşsal bir krizle karşı karşıya.

Renault, 5 milyar avroluk devlet destekli kredi almak için Fransız hükümetiyle görüşüyor, ancak Fransız hükümeti bunu işçilerin ve üretimin ülkede kalması için garantiler şart koştu.

Advertisement

Ayrıca otomobil üreticisini elektrikli otomobiller için aküler konusunda Avrupa girişimine katılmaya itti. Fransız devleti Renault’da% 15 hisseye sahip.

Fransa Salı günü, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ülkeyi elektrikli otomobil üretiminde Avrupa lideri yapmasına yardımcı olacağını umduğu otomobil endüstrisini destekleyecek 8 milyar avroluk bir plan açıklamıştı.

Renault ve ortakları Nissan ve Mitsubishi Çarşamba günü, dünyanın en büyük otomobil üreticisi olan ittifaklarını derinleştirme planını açıkladı ve sadece aylar önce dağılmanın eşiğine geldi.

Mevcut krizden önce bile Renault, Kasım 2018’de Japonya’da Nissan ortağı Nissan’ta şirket varlıklarının maaşının ve kötüye kullanımının bildirilmesi de dahil olmak üzere finansal suistimal iddiaları nedeniyle tutuklanan amblemli CEO Carlos Ghosn’un ayrılmasıyla sarsıldı.

Fransız ve Lübnan vatandaşı olan Brezilya doğumlu Ghosn, şimdi Lübnan’da, Aralık ayında Japonya’da kefaletle atladıktan sonra kaçtı.

Advertisement

Leave A Reply