Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur? Borç Kime Kalır?

0
Advertisement

İnsanların başına gelmemesini dilediğimiz bir durum olmasına rağmen kredi kartı borçlusunun vefatı haline borcun ne olacağı ile ilgili kısa yazımız.

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur? Borç Kime Kalır?

Kaynak : pixabay.com

Belki başlık kötü bir olaydan bahsediyor ancak evet hepimizin başına gelebilecek bir olay olan bu durum her an herkesin başına gelebilir.

Kredi kartı borcu olan bir kişi vefat ettiği vakit borcu mirasçılarına kalır. Eğer ki miraasçıları reddi miras yapmazlar ise bu borcu ödemekle yükümlü olacaklardır.

Eğer ki kredi kartı borcu sahibi hayatta iken kredi kartı borçlarının vefatı halinde ödenmesi yönünde bir sigorta yaptırmadı ise (ki böyle sigorta yaptıranlar çok nadirdir) borç tamamen mirasçılara kalır.

Kredi kullanımında ki gibi bir durum olmaz. Bu oldukça karıştırılan bir durumdur. Kredi kullanımlarında yapılan hayat sigortası ile vefatınız halinde kredi borcunuz ödenmektedir. Ancak maalesef ki kredi kartları için böyle bir durum geçerli değildir.

Kredi Kartı Asgari Tutarı Ödenmezse Ne Olur? Bir Şey Olur mu?

Kaynak : pixabay.com

Kredi kartları için bir de işsizlik durumunda borçların ödenmesi için sigorta yapılmaktadır. Eğer böyle bir sigorta var ise bir çare sigorta firmasına vefat halinde bir madde olup olmadığını sorun. Genellikle işsizlik halinde kredi kartı borçlarını ödemeyi taahhüt eden bu sigortalar bazen vefatı da kapsayabilmektedirler.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply