Öğrenciyim, Kredi Kartı Almalı Mıyım?

0
Advertisement

Öğrenci kredi kartı alıp almama konusu öğrencilerin karar vermekte zorlandıkları bir konudur. Öğrenci kredi kartı alıp almama konusunda yazımızı okuyarak karar verebilirsiniz. 

Öğrenci kredi kartları bankalar tarafından çok iyi bir şekilde pazarlanan kredi kartlarıdır. Reklamlar, üniversitelere kurulan standlar ve sosyal medyada verilen reklamlar öğrencilerin ilgisini çekmek üzerine kurulmuştur. Bu reklamların büyük bir kısmı öğrencilerin dikkatlerini çekmekte ve öğrencileri kredi kartı kullanmaya teşvik etmektedir.

Öğrenci Kredi Kartları Avantajlı Mıdır?

Öğrenci kredi kartları pek çok avantaj sunan kredi kartları olarak öne çıkmaktadır. Bu kredi kartları 18 – 25 yaş arası gençleri hedef kitle olarak görmektedir. Bu yaşlar arasında yer alan gençler ya lise mezunudur ya da üniversite öğrencisidirler. Bankalar bu kitlenin ilgilerini, isteklerini ve ihtiyaçlarını bilmekte ve göz önünde bulundurmakta ve onlara buna göre kredi kartları sunmaktadır.

Öğrenci kredi kartları bankalar tarafından genellikle aidatsız ya da düşük aidatlı olarak öğrencilere sunulmaktadır. Bu kartlardan bazıları aidatlı olmakta ancak ekstresini e-ekstre olarak almak isteyen öğrencilerden aidat alınmamaktadır. Aidatı olmayan ya da düşük olan kredi kartları öğrencilerin ilgisini çok çekmektedir. Ancak bazı öğrenci kredi kartlarının aidatları çok yüksek olabilmektedir. Bunlara karşı öğrencilerin çok dikkatli olması şarttır.

Genç Kredi Kartı

Kaynak : pixabay.com

Öğrenci Kredi Kartı Almalı Mısınız?

Öğrenci olarak kredi kartı alıp almamak konusunda kararsızlık yaşıyorsanız öncelikle kredi kartı almaya ve kullanmaya ihtiyacınız olup olmadığını düşünmelisiniz. Elbette bu soru size saçma gelebilir. Çünkü taksitlendirerek satın almak istediğiniz pek çok şey olabilir. Bu durumda kredi kartı almaya ihtiyacınız olduğunu düşünebilirsiniz. Eğer kredi kartına ihtiyacınız varsa ve satın almak istediğiniz şeyler varsa kredi kartını kullanırken çok dikkatli olmanız şarttır.

Öğrenci kredi kartları çok avantajlı, fırsat dolu, puanlı ve benzeri özelliklere sahip olan cicili bicili bir araç gibi görünebilir. Ancak neticede öğrenci kredi kartı da bir kredi kartıdır ve size sonraki ay içinde önceki döneme ait bir ekstre gelecektir. Bu ekstre borcunuzu  ödemeniz gerektiğini gördüğünüz zaman artık o kredi kartı size cicili bicili görünmeyecektir.

Advertisement

Öğrenci kredi kartı alıp almama konusunda bir karara varmak için bu kredi kartına neden ihtiyaç duyduğunuzu bilmeniz ve kendinize bunu açıklamanız gerekir. Çünkü kredi kartı demek sorumluluk sahibi olmanız gerektiği demektir. Bu sorumluluğu kaldırabileceğinizi düşünüyorsanız kredi kartı alabilirsiniz. Aksi hâlde kredi kartı sizin için bir sorun olmaktan öteye gitmeyecektir.

Kredi Kartı Asgari Tutarı Ödenmezse Ne Olur? Bir Şey Olur mu?

Kaynak : pixabay.com

Öğrenci kredi kartı almadan önce tüm bankaların sunduğu kredi kartlarını incelemenizde ve bunların tümünün özelliklerini öğrenerek bunları birbirleriyle karşılaştırmanızda yarar vardır. Bu karşılaştırmanın ardından kendi isteklerinize uygun bir kredi kartı seçebilirsiniz. Kredi kartı kullanırken dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de kredi kartı limitinizin tümünü tek bir dönem içinde doldurmamaya özen göstermektedir. Bunu yaptığınız zaman ekstre borcunuzu ödemekte de zorlanmazsınız.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply