Mortgage Masrafları Nelerdir? Mortgage Kullananlar Hangi Masrafları Ödeyeceklerdir?

0
Advertisement

Ev sahibi olmak isteyenlerin bankalardan talep ettiği konut kredisidir mortgage. Bankalardan talep edilen diğer krediler gibi mortgage alırken de bir takım giderlere katlanılmak zorunda kalınıyor.

mortgage

Peki nedir bu masraflar? Öncelikle neredeyse tüm kredi çeşitlerinde olduğu gibi martgage alırken de yüklü miktarda faiz gideriyle karşı karşıya kalmaktasınız. Bahsettiğimiz bu başlıkta en önemli olan husus faizdir. Yüz alıp yüz yetmiş ödediğiniz mortgage faiz gerçeğiyle önünüze serilmektedir.

Faizin dışında bir de alım satım masraflarını içeren mortgage, dosya parası, başvuru ücreti, işlem giderleri, banka kredi kullandırma ücreti gibi giderleri de içinde barındırmaktadır. Aynı zamanda bankanız taşınmaz mal için konut sigortası ve Doğal Afet Sigortası yapılmasını da zorunlu kılabilir. Faizden sonra masraflar içinde önemli bir tutan diğer kalem de sigorta primleridir.

Sigorta primleri yaşa, kişinin gelir seviyesine, konutun bulunduğu bölgenin deprem olayına karşı ne derece riskli olduğuna, binanın yapısına göre değişebilir. Hiç de azımsanmayacak derecede olan sigortalar, her yıl belli miktarlarda para ödemeniz gerektiği anlamına gelir. Bu sigorta primleri devlet tarafından belirlenmediği için sigorta şirketlerince özgürce belirlenmektedir. Bu nedenle sadece bankanın önerdiği sigorta şirketiyle yetinmemeli, sigorta şirketlerinin sözleşme şartlarını iyice incelemelisiniz.

Mortgage masraflarından bir diğeri ise taşınmaz mal için ödeyeceğiniz vergi ve aidatlardır. Peki, bu ne demek? Taşınmaz mal için ödenecek olan vergiler sadece mortgage dan mı kaynaklanmaktadır? Tabii ki hayır. Vergi borcu ve yükümlülüğü tüm vatandaşlar için bir ödev olan ödemedir. Devlet tarafından zorunlu olarak alınmaktadır vergiler.

Advertisement

Tüm bu masrafları göz önünde bulundurarak mortgage alıp almama konusu iyi değerlendirmeli ve kişiler ödeme sıkıntısı çekmemek için gelir düzeyine göre hareket etmelidirler.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply