Latin Amerika’nın en büyük 2. havayolu şirketi Avianca virüs salgını yüzünden iflas için başvuruda bulundu

0

Latin Amerika’nın 2 numaralı havayolu şirketi Avianca Holdings, tahvil ödeme tarihi sona erdiğinden iflas başvurusunda bulundu.

Avianca

Kaynak : wikipedia.org

İflastan çıkmazsa, Avianca, küresel hava yolculuğunda %90’lık bir düşüşe neden olan pandeminin bir sonucu olarak dünya çapında iflas eden ilk büyük taşıyıcılardan biri olacaktı.

Avianca Mart ayının sonundan bu yana düzenli olarak planlanan bir yolcu uçuşu gerçekleştirmedi ve 20.000 çalışanının çoğu krizden ödün vermeden gitti.

Avianca CEO’su Anko van der Werff bir basın açıklamasında “Avianca 100 yıllık tarihimizdeki en zorlu krizle karşı karşıya.” dedi.

Avianca, koronavirüs salgını öncesinde zaten zayıf olmasına rağmen, iflas başvurusu, iflasın yeniden yapılandırılmasını önlemek için devlet kurtarmalarına güvenemeyen havayollarının zorluklarını vurgular. Bir Avianca temsilcisi Reuters’e verdiği demeçte, hala hükümet kredileri sağlamaya çalıştığını söyledi.

Avianca’nın baş ticari yetkilisi Silvia Mosquera, iflastan önce Reuters’e yaptığı açıklamada, “Hükümetlerden havayolu endüstrisine yardım hayati önem taşıyor.” Dedi.

Dünyanın en eski havayollarından biri olan Avianca, New York’un Güney Bölgesi ABD İflas Mahkemesi’ne yapılan başvuruda 1 milyar ila 10 milyar dolar arasında borç tahmini yaptı.

Bolivya doğumlu bir petrol girişimcisi Alman Efromovich tarafından kurtarıldığı 2000’li yılların başlarında iflas etti.

Efromovich havayolunu agresif bir şekilde büyüttü, ancak aynı zamanda taşıyıcıya önemli bir borç verdi. Efromovich geçtiğimiz yıl United Airlines Holdings Inc liderliğindeki bir yönetim kurulu darbesinde havayolundan çıkarıldı, ancak yine de taşıyıcıda çoğunluk hissesine sahip.

United, Avianca ile ilgili 700 milyon $ ‘lık krediyi kaybedecek.

Efromovich Pazar günü Reuters’e yaptığı açıklamada, iflas başvurusunda bulunma kararıyla aynı fikirde olmadığını ve bunu yapmakla ilgisi olmadığını söyledi.

Avianca liderliği Pazar günü ilerleyen saatlerde bir basın toplantısı düzenleyecek.

Efromovich’in görevden alınmasının ardından devralan yönetim zaten “Avianca 2021” olarak adlandırılan, maliyet düşürücü bir yeniden yapılanmaya odaklanmıştı.

Onun kırılgan mali durumu ile ilgili uyarılar boldur. Avianca yönetim kurulu başkanı Roberto Kriete geçen yıl çalışanlarla yaptığı toplantıda havayolunun “parasız” olduğunu söyledi.

Geçen ay, Avianca’nın muhasebe şirketi KPMG, taşıyıcının bir yıl sonra var olma yeteneği hakkında “önemli şüpheler” olduğunu söyledi.

Avianca’nın hisseleri Cuma günü New York’ta 2014’te 18 dolardan fazla bir seviyeden 88 sentte kapandı.

En önemlisi, Avianca Pazar günü analistlerin havayolunun buluşacak bir konumda olduğunu düşünmediği için 65 milyon dolarlık tahvil ödemesi ile karşı karşıyaydı. S&P, bu ödemeye yol açan günlerde havayolunu CCC statüsüne düşürdü.

Van der Werff son haftalarda Kolombiya hükümetinden acil yardım sağlamak için bir halkla ilişkiler kampanyası yürüttü, ancak Pazar gününden itibaren hiçbiri gerçekleşmedi.

Avianca’nın ana merkezlerinin (Kolombiya, El Salvador ve Peru) koronavirüsle savaşmak için hava trafiğini kapatması nedeniyle operasyonları sürdürmek için kesin bir tarihi yoktur. Taşıyıcı bu hafta Mayıs ayı sonlarında uçak bileti sattıktan sonra ancak Kolombiya koronavirüs kilitlenmesini uzattığında iptal etmek zorunda kaldı.

Avianca, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 11. Fasıl dosyalamasına paralel olarak Peru’daki operasyonlarını sona erdirmeye başladığını söyledi.

Avianca, Efromovich’in son yıllarda iflas veya iş dışı kalan havayollarının üçüncüsüdür. Avianca Brasil ve Avianca Argentina Havayolları, pazarlarındaki ekonomik sıkıntılar nedeniyle geçen yıl var olmadı.


Leave A Reply