Kur nedir? Kur Denilince Ne Anlamamız Gerekir? Kur Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Kur nedir? Sürekli olarak duymuş olduğumuz döviz kuru ibaresindeki kurun anlamı nedir? Kur denilince ne anlamamız gerekir?

Dolar - Para

Kur nedir?

Kur kelimesinin birbirinden farklı kullanılan 3 anlamı vardır. İlk ve en yaygın anlamı, Türk parası dışında yabancı menşeili paraların ulusal olarak para değerinin belirlenmesidir. İkinci olarak herhangi bir konuda alınan eğitimin bir seviyeye tabi tutulması ve her yeni öğrenilen bilgi sayesinde bir üst seviyeye atlanılmasının “kur” olarak ifade edilmesidir. Son olarak da insan ilişkilerinde kadının ya da erkeğin birbirlerine ilgi gösterme aşamalarında, gönüllerini kazanmak adına birbirlerine davranış biçimlerinde daha çok dikkat çekici ve ilgiyi üstlerine toplayıcı şekilde hareket etmesi de kur olarak adlandırılmaktadır.

Ancak bu anlamlardan en yaygın olarak kullanılanı ekonomik alandaki kurdur. Kur, kendi arasında sabit kur ve esnek kur olarak iki farklı noktaya ayrılmaktadır. Sabit kur, bir bölgenin yerel para biriminin farklı bölgelerdeki para birimlerine ve altın değerlerine göre değerlendirilmesi sonucu bir kur oluşturulmasıdır. Değerlendirme sonucu çıkan değerler düştükçe ya da yükseldikçe, kurla belirlenmiş değerler de alçalıp yükselmektedir. Esnek kur ise devletlerin ülkelerin döviz piyasalarına hiç bir müdahale hakkının olamaması durumudur.

Bu tip esnek kurların olduğu ülkelerde, piyasadaki döviz kurları piyasanın genelindeki arz ve taleplere göre şekillenmektedir. Esnek kurlarda, esnek kurun geçerli olduğu ülkelerin diğer ülkelere olan ödemelerinden oluşan “dış ödemeler dengesi” bu döviz kurlarıyla sağlanmaktadır. Bu sebepten ötürü de esnek kur kullanan bir ülkenin dış ödemeler dengesinde herhangi bir açık çıkması ya da fazlalık ortaya çıkması söz konusu olamamaktadır.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply