Kredi Notu Neye Göre Belirlenir? Nasıl Belirlenir?

0
Advertisement

Bankacılık sektöründe oldukça önemli bir kriter haline gelen kredi notu neye göre ve nasıl belirlenmektedir?

Kredi Notu

Kaynak : pixabay.com

Son dönemlerde bankacılık sektöründe en fazla kullanılan terimlerin başında Kredi Notu terimi gelmektedir. Kredi Notu için şu şekilde düşünmeliyiz. Kişinin ya da firmanın bankacılık işlemlerinde ki başarısına göre verilen bir nottur. Bu not Merkez Bankası verilerine göre otomatik olarak hesaplanmaktadır.

Peki kredi notu neye göre değerlendirilip sonuçlanmaktadır. Bankaların kişilere kredili ürünler kullandırırken bir risk analizi yapmaları gerekmektedir. Bu risk analizinin en kolay yapılacak şekli de kişinin ya da firmanın geçmiş bankacılık hareketleridir. Hangi bankaya ne kadar kredi borcu var. Son dönemde alıp kullandığı kredilerin mahiyeti ve ödeme düzeni nasıldı? kredi kartı borçları düzenli olarak ödendi mi? Yoksa kredi ya da kredi kartları borçları sebebi ile banka ile aralarına bir haciz geçmişi var mı?

İşte yukarıda saymaya çalıştığımız her türlü olay ve hareket sizin kredi notunuzu direkt olarak etkilemektedir. Yani eğer ki siz banka kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli olarak yapıyorsanız hele hele ki yüksek meblağlı hareketleri tam zamanında gerçekleştirebiliyorsanız o zaman sizin kredi notunuz yüksek çıkacak ve belki de kefil kullanmadan çok yüksek miktarlarda kredi çekebileceksiniz.

Ancak kredi notunuzun düşük ya da istenen seviyenin çok altında olması da tam tersi etki yaratacak ve küçük meblağlı bir kredi için dahi size banka red cevabı verecektir.

Aynı zamanda hiç bir bankacılık işlemini kendi adına yapmayan bir bankadan daha önce kredi kullanmamış hiç bir kredi kartına sahip olmayan kişilerinde Kredi Notu hesaplanamayacağından dolayı bu tarz kişilerin de bir Kredi Notu olmayacaktır. Bu tarz kişilerin gelir beyanlarını çok iyi ve sağlam bir şekilde yapmaları sonrasında ancak ve ancak kredi ya da diğer kredili ürünleri kullanabileceklerdir.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply