KKB Negatif Kredi Kaydı Düzeltme Yolları

0
Advertisement

KKB notunuzu negatif ise yani kredi notunuz istenen düzeyde değil yani düşük ise yapmanız gerekenler ile ilgili bilgi veren yazımız

Son yılların finans sektöründe en çok duyulan terimlerinden birisi şüphesiz ki “Kredi Notu” dur. “Kredi Notu” demek bankalardan kredi, kredi kartı ya da benzeri bir finansman kullanmak isteyen kişilere karşı bankaların nasıl tepki göstereceğini belirleyen bir nottur. Hatta bir çok banka kredi notu (Findeks notu olarak da geçiyor artık) iyi olan müşterilerine çok daha uygun faiz oranları ile kredi vermeye dahi başladı. Çünkü riskin düşük olduğu müşterinin geri ödemesi de pararlel olarak çok daha stabil ve sağlam olduğundan bankalar artık ödeme gücü yerinde olan kişilere (biraz tezat bir durumda olsa) kredi vermenin yollarını arıyorlar.

Kredi Notu tamamen bankacılık sektöründeki hareketleriniz sonucu oluşan bir nottur ve banka işlemi yapan herkesin bir notu bulunmaktadır. Kredi notunuz düşük ise bankalardan kredi ya da benzer ürünler alma ihtimalinizde bir o kadar düşük ya da zor olacaktır.

Kredi Notu

Kaynak : pixabay.com

KKB – Kredi Notunuz Düşük İse Ne Yapmalısınız?

Öncelikle kredi notu düşük olan kişinin yapması gereken tek bir şey vardır o da ödemelerini düzenli bir hale getirmektir. Ödemelerinizde düzen sağlayamaz iseniz ne yaparsanız yapın kredi notunuzu düzeltemezsiniz. Bankalara hangi isim altında olursa olsun ister kredi kartı ister kredi isterse kredili Mevduat hesabı olsun tüm borçlarınızı kapatmanız gerekmektedir. Tam olarak borçlarınızı kapatamasanız bile bankalaların beklediği tüm minimum ödemeler ve günü gelmiş ya da geçmiş borçların ödenmesi şarttır ve esas olanda budur. Bunun için gerekirse ya arabanızı satacaksınız ya da tanıdık birisinden borç alacaksınız. hatta o kadar umutsuz durumda olanlar vardır ki sırf borçlarınız kapatabilmek adına işinden ayrılıp kıdem tazminatı almakta ve farklı bir iş yerinde çalışma hayatına devam etmektedir. Yani anlayacağınız bu durum kişiden kişiye değişecektir. Kimi insanın bir yerlerden borç alabilme şansı var iken kimi insanında satacak bir malı vardır.

Tüm gecikmeye girmiş borçlarınızı kapattıktan sonra sakın tüm kredi kartlarınızı iptal etmeyin. Bankalara küsmeyin. Yine her ay belirli bir miktarda kredi kartı harcaması yapın (ödeyebileceğiniz miktarda) ve borçlarınızı düzenli olarak ödemeye devam edin. Bir bakmışsınız ki kredi notunuz istenen noktaya gelmiş ancak unutmayın ki bu da bir miktar zaman isteyen bir durum.

Findeks Kredi Notu Skala

Findeks Kredi Notu Skala

Bu sebeple son söz olarak şunu söyleyebiliriz ki ödemeleriniz bir düzene oturmadan kredi notunuzu yükseltmenin bir yolu yoktur. Kredi notu demek ödeme düzen ve alışkanlığınız verilen bir nottur. Kredi notu hesaplamalarında kanaat notu yoktur bu tamamen belirli kriterlere göre otomatik olarak hesaplanan bir nottur.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply