HGS’de İhlalli Geçişler de E-Devlet’te

0
Advertisement

HGS geçiş ihlallerinin e-devlet üzerinden de takip edilebilmesi ile ilgili olarak gene bilgilendirmenin yer aldığı sayfamız.

HGS

Hızlı Geçiş Sistemi, yani kısaca HGS, bilindiği gibi sürücülere, otoyol ve köprülerden hızlı ve daha ucuz geçiş imkanı sağlayan bir ödeme sistemidir. Ancak bu hızlı ve ucuz geçiş imkanı bazı kişiler tarafından bilerek veya bilmeyerek kötüye kullanılmaktadır. Farkında olmadan yapılan olası geçiş ihlallerini ve borç durumunu öğrenmek için, e-devlet kapısına yeni bir hizmet eklenmiştir.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, e-devlet kapısı üzerinde hizmete sunulan,

  • Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulama ve
  • Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) İhlalli Geçiş Bilgileri Sorgulama

hizmetlerine şimdi bir yeni hizmet daha eklenmiştir. Köprü ve otoyollardan hızlı ve kolay geçiş için kullanılan HGS’de ihlalli geçişlerde, artık e-devlet kapısında SMS ile bilgilendirme yapılacaktır.

Bu hizmetin verilebilmesi için kişilerin e-devlet şifresi edinmiş olmaları, ayrıca cep telefonu numaralarını ve e-posta adreslerini tanımlamaları gerekmektedir.

Normal koşullarda hesap bakiyeleri yeterli olmadığı halde HGS’de ihlalli geçiş yapıldığı takdirde, HGS kullanıcılarının, geçiş tarihinden 15 gün içinde bakiyelerini yeterli hale getirmeleri gerekmektedir. Yeni başlatılan uygulamada, işte bu 15 günlük süre dolmadan, beş gün ve bir gün önce, iki kere HGS kullanıcılarına bilgi ve uyarı amaçlı kısa mesaj (SMS) gönderilecektir. Bu şekilde HGS kullanıcılarının gecikmeleri ve cezalı duruma düşmeleri önlenmiş olacaktır.

Advertisement

İnternetin ve cep telefonlarının bu kadar yaygınlaşması sayesinde birçok özel kuruluş gibi devlet kuruluşları da kişilerin yararına olacak bu tür uygulamalara ağırlık vermektedir.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply