Advertisement

Fransa Merkez Bankası Salı günü yaptığı açıklamada, Fransız ekonomik faaliyetinin Nisan ayında koronavirüs pandemisinden önceki beklenen yörüngeye kıyasla% 27 düştüğünü, ancak bunun Mart ayından itibaren hafif bir iyileşme olduğunu söyledi.

Merkez bankası, ekonominin yılın ilk çeyreğinde% 0,1 oranında büyüyeceğini ve% 27’lik düşüşün Nisan ayında ulaşacağı yerden sayıldığını söyledi.

Kayıp üretim büyük olsa da, sonuç aslında Mart ayında kilitlenme başladıktan sonraki son iki haftada, gerilemenin tahmini% 32’de gerçekleştiği bir iyileşmeyi temsil etti.

Yetkili, “Nisan ayında tam bir aylık kilitlenme ile ekonomik aktivite özellikle düşük bir seviyeye ulaştı.” Dedi.

Bank of France düzenli raporda, örneğin endüstriyel kapasite kullanımı Şubat ayında% 77’den Mart ayında% 56’ya, ardından Nisan ayında% 46’ya düştü.

Sadece nisan ayında, kullanımdaki sanayi kapasitesi ilaç sektöründeki% 77’den otomobil endüstrisindeki sadece% 8’e değişti.

Advertisement

Merkez bankası, şirketlerin yeni koşullara uyum sağladığını, işçiler için sağlık önlemleri aldığını ve bunun da daha az tesis kapanması ve üretimin yeniden başlaması anlamına geldiğini kaydetti.

Restoranlar ve oteller gibi hizmetler kötü bir şekilde vuruldu, Nisan ayı için 24 gün süren kapanışlar, programlama ve danışmanlık gibi diğer sektörler çok daha az acı çekti.

Merkez bankası, “Mayıs ayı boyunca ve kilitlenmeden sonra şirketler, oteller ve restoranlar hariç olmak üzere faaliyette bir pikap bekliyor, ancak bu, önceki iki ayın zararlarını telafi etmekten çok uzun bir yol olacak.” Dedi. .

Ayrı bir gelişmede, Bank of France valisi Francois Villeroy de Galhau Mart ayı ortasından gelen iki aylık koronavirüs kilitlenmesinin gayri safi yurtiçi hasıladan (GSYİH) yaklaşık yüzde altı puan düşürdüğünü ve daha da kötüsü gelebileceğini söyledi.

Inter, “Bütün yıl için kayıp bundan daha büyük olacaktır, çünkü işler tekrar ilerledikçe faaliyet kısmi kalacaktır.”

Advertisement

Fransa koronavirüs tarafından kötü bir şekilde etkilendi, ancak hükümet ekonomik zararı sınırlamak için Pazartesi günü kilitleme kısıtlamalarını hafifletmeye başladı.


Leave A Reply