Evinizden Eksik Etmemeniz Gereken Şifalı Bitkiler Listesi

0
Advertisement

Evinizden Eksik Etmemeniz Gereken Şifalı Bitkiler nelerdir? Liste halinde evinizde bulundurmanız gereken bitkiler ve bu bitkilerin neye iyi geldikleri…

Arı poleni

Arı poleni mucizevi bir şifa kaynağıdır. Eskiden de kullanılan doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Kansızlık ve kan şekeri dengelenmesi dediğimizde tedavide aklımıza gelmelidir. Kendini yorgun ve bitkin hissedenler için idealdir. Kalp – damar hastalıklarında mucizedir. Düzenli tüketirseniz vücudunuza enerji verir. Doyma hissini yakalayamayanlarda şekeri dengeler, uzun süre tokluk sağlar. Sindirimi, bağışıklığı güçlendirir. Akciğerlerde temizlik sağlar, anne sütünün artmasına ve kalitesine yardımcı olur. Alerjiyü geçirme, pürüzsüz ve parlak cilde sahip olma faydası vardır. Prostat ve kısırlığa çaredir.

Zencefil

En büyük faydası ülkemizde bilinen soğuk algınlığıyla savaşmak olsa da da bilinmeyen sayısız faydası vardır! Dünyanın her yerinde en çok kullanılan süper bir şifa kaynağı zencefil, neredeyse bütün hastalıkarın tedavisinde karşımıza çıkıyor. Mide bulantısında, ağrıyı hafifletmede hatta kanserde ve şişkinlikle savaşmada karşımıza çıkar. Zencefil çayı boğaz ağrısı,grip ve öksürüğe, ödeme iyi gelir.Hatta öksürük şuruplarında tat için bile kullanılır. Sabun, şampuan, masaj yağı hatta parfüme bile eklenen müthiş içerikli bu mucizevi baharat lif ve protein kaynağıdır. Gaz oluşumuna engel olur, astıma iyi gelir, karaciğerin korunmasında, beyin gelişiminde ve hatta kas ağrılarına bile yararlıdır!

Evinizden Eksik Etmemeniz Gereken Şifalı Bitkiler Listesi

Kurt Üzümü

Muhteşem bir gıda olan kurt üzümü Tibetliler tarafından ‘mutluluk meyvesi’ olarak bilinir. Meyve sularında, çorbalarda, salata ve pilavlarda çeşni olarak kullanılabilir. Uzmanlar mucizevi faydaları nedeniyle her gün bir avuç kadar yememizi söylüyor. Kansere yakalanma riskini azaltır, vücuttaki hasarlı hücreleri yeniler, antioksidandır ve zayıflatır, kalp dostudur, damar sertliğini, yaşlanmanın etkilerini önler. Akciğeri ve gözleri korur, kemiklerin güçlenmesini sağlar. Anksiyeteyi azaltmada, depresyonu önlemede önemli yeri vardır. Sindirimi kolaylaştırırken bağırsakları düzene soktuğu için kabızlığı önler. Doğurganlığınızı artırmaya yardımcıdır, şekeri düzenleyerek enerji verir.

Pazı

Ispanağa benzerliğiyle bilinen, salata ve yemeklere kullanılan, uygun fiyatlı ve buna rağmen zengin vitamin, mineral içeriğine sahip, diyabetten kansere kadar hastalıklara derman olan pazı; zeytinyağlı düşkünlerinin olmazsa olmazıdır. Hemoroid hastaları için düzenli tüketildiğinde tedavi ettiği söylenir, kemikleri güçlendirir, antioksidan olduğundan toksinleri bu sayede de şişkinliği atarak kilo vermeyi hızlandırır, şekeri dengeler, göz hastalıklarına engel olur. Folik asitten çok zengindir, halsizlik ve yorgunluk giderir. Dalak, böbrek ağrılarını geçirir ve kansızlığa birebirdir. Stres ve depresyonu uzak tutar enerjik olmanızı sağlar. Kalp krizini önler.

Advertisement

Havuç

Salatalarınızın, yemeklerinizin ve hatta meyve sularınızın vazgeçilmezdir. A vitamini deposu olması sebebiyle en çok bilinen faydası göz sağlığıdır. Kanser ve kalp hastalıklarıyla savaşır, beyin ve bağırsaklarınızın sağlığı için mücadele eder. Vücudu temizlediği için sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmanızı sağlar. İnme vakalarını azaltır, kolesterolü düşürür hatta diyabeti ve kan basıncınızı düzenlemeye yardımcı olur, göğüs hastalıklarına karşı doğal bir ilaçtır. Sindirime yardımcı olarak bağışıklık sistemimizi zinde tutar. Vücudumuzu kuvvetlendirir ve mineral desteği sağlar. Astım ve öksürükle savaşta önemlidir. Ülsere karşı midenizi korur ve annelerin sütünü arttırır. Yaşlanmanızı da yüz ve boyundaki kırışıklıkları düzenleyerek engeller.

Zerdeçal

Kurkumin etken maddeli zerdeçalın faydaları say say biter mi? Köriyle müthiş bir bileşen olarak tat verir. Doğu’da yıllardır tedavide kullanılır. İçindeki etken maddesi kurkumin sayesinde Alzheimer riskini azaltır. Sindirimi düzenler, iltihabi hastalıklar, cilt yaraları, şeker hastalığı, romatizma ve eklemlerde oluşan ağrılara iyi gelir. Bu süper besin zerdeçal kolon, meme, cilt, prostat gibi birçok kanser türünde şifa kaynağıdır. Antioksidan özelliğiyle yüksek kan basıncını düzenler, karaciğer hastalıklarına faydalıdır. Antidepresan özelliği de olan zerdeçal, aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirme için de mükemmeldir. Mide asidini de içindeki zengin asit oranıyla düzenler. Zerdeçal, mutfakta kullanımının yanında güzellik maddeleri, ipek kumaşlar, deri boyamada kullanılır.

Mercimek

Mercimek kırmızı ve yeşil olarak iki çeşittir ve faydaları say say bitmez. Genel olarak herkes için çorbalarda en önde gelen mercimek, protein ve mineral deposudur. Akneyi önler, kemikleri güçlendirir hatta dişlerin ve gözlerin sağlığını korur. Her gün kırmızı mercimek tüketirseniz birçok kanser riskinden korunursunuz ve sindiriminiz kolaylaşır. Hamileler için önerilen mercimek, içeriğinde bulunan yüksek lif oranıyla kabızlığı engeller. Kas oranı artırmak için yardımcıdır, kalp-damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Yeşil mercimek çinko, demir ve magnezyum kaynağı olan bu süper besin doğal bir ilaç gibidir, kilo vermemize yardımcı olur. Mükemmel saçlar ve kusursuz bir cilde sahip olmanız için gereklidir aynı zamanda sinir sistemimizi korur!

Avokado

Avakadoyu en çok diyet listelerinde görmeye alışığız ancak yüzlerce de faydası var. Bu egzotik meyde görüntüsü nedeniyle iştahımızı açar. Antioksidan etkisi vardır. Doygunluk hissi verir ve yağ yakımını hızlandırır. Sağlıklı yağlardan zengindir, yağı yemeklere mükemmel bir lezzet katar. Kalp ve göz sağlığını korur. Çeşirli malzemelerle farklı farklı tatlar ortaya çıkarır. Avokado aynı zamanda ruh halimizi düzeltir, potasyumdan zengin olduğunu bildiğimiz muzdan daha fazla potasyum içerir. K vitamini içerir ve cilt sağlığımızı korur, bağışıklık sistemimize olumlu etki eder. Avokado şifa kaynağıdır, Amerika’da 15 yıldır en çok tüketilen süper gıdalarından biri olmuştur. Yetiştirmesi epey güç olan avakado, folikasit, C ve E vitamini açısından zengindir.

Bitter Çikolata

Bitter çikolatanın mutluluk hormonu salgıladığı bilinir. Kalbi ve damarları korur, bağırsak kanseri gibi birçok kanser ve yanı sıra bir sürü hastalığa çaredir. Herkesin severek tükettiği de bir şey olan çikolatanın bilinmeyen çok faydası vardır. Beyin kanaması riskini azaltır, cilt sağlığını korur. Kemik gelişimine yardımcı olur ve enerji verir. İdrar söktürücü özelliği vardır. Antioksidan etkisi kanser oluşumunu önler, sakinleştirir, rahatlatır, kolesterol seviyesini düzenler, zihin açıklığına yardımcıdır. İçeriğindeki kakao çikolatanın çeşidini değiştirir. Kullanılan kakaonun oranı ve cinsi farklılaştıkça renginin koyuluğu ve tadı değişir. Çikolata ustalarından alınan bilgiye göre iyi bir çikolata ağızda erimelidir. Bitter çikolata süper bir besindir, aynı zamanda yağ yakımı için de müthiş etkilidir.

Advertisement

Evinizden Eksik Etmemeniz Gereken Şifalı Bitkiler Listesi

Balkabağı

Tatlısından çorbasına her şekilde karşımıza çıkar. Süper bir besin olan balkabağının antioksidan özelliği vücudumuzun savunma sistemini korur. Bağırsakların yumuşamasını sağlar, beyaz kan hücrelerinin üretimini destekler, göz sağlığını korur, ciltteki kırışıklıkların azalmasını sağlar ve cilde parlaklık verir. Kalp dostu olan balkabağı, uzun süre tokluk hissi verir. Bağırsak sorunlarını iyileştirerek kolon kanserine karşı korur. Omega 3, kalsiyum, magnezyum, demir ve fosfor deposu özelliği ile kemikleri güçlendirir. Metabolizmayı hızlandırma özelliği vardır, alerjileri engeller, hızlı kilo vermeye yardımcı olur. Bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirdiğinden hastalıklara karşı koruma sağlar, mide rahatsızlıklarına çözüm olur, prostatı yok eder. Balkabağının en iyi verim almanın yolu, vitamin ve mineral kaybını engellemek için uzun süre ısıya maruz kalmamalı ve kabuğu tüketileceği zaman soyulmalıdır.

Cranberry (Turna yemişi)

Tadı muhteşem olduğu için tükettiğimiz bir besin olsa da küçücük oluşuna rağmen bu muhteşem besinin sayısız faydası vardır. Vücutta inanılmaz bir detoks etkisi sağlar, toksinleri atmaya yardımcı olur, idrar yollarını da temizler. Kan basıncını düzenler, beyin sağlığını korumaya yardımcı olur, doğal antidepresan etkisi sayesinde ruh sağlığını düzenler, sağlıklı düşünmeye yardımcı olur. Damarlardaki varisle savaşır ve kanseri önler, şeker hastalığında da etkilidir. Turna yemişinin taze hali, kurutulmuşu, toz halinin her tür çeşidinin faydası çoktur. İçeceklerin de vazgeçilmezidir ve bu harika gıda karaciğeri korur, böbrek yetmezliğine iyi gelir, kanı temizler aynı zamanda HIV virüsünün tekrarlanmasını engellemek için savaşır. Damar sertliğini engeller ve iltihabi hastalıklara karşı mücadele eder ve vücutta sakinlik, dinginlik sağlar.

Açai

Mucizevi bir besin olan açai tadı kadar faydalarıyla vazgeçilmez bir gıdadır. Amazon yağmur ormanlarında yetişmektedir. Brezilyalılar tarafından sürekli tüketilmektedir hatta uzmanlar tarafından Brezilyalıların zayıf olmasının sebebi olarak gösterilmektedir. Acai üzümünün doğadaki en güçlü antioksidana sahip meyve olduğu bilinmektedir. Açainin içeriğinde sütten daha fazla kalsiyum bulunmaktadır. Açai, dünyada bir numaralı süper meyve olarak tanımlanmaktadır. Açai, bağırsakları çalıştırır bu sayede kabızlığı önler, bağışıklık sistemini ve kasları güçlendirir, sindirimi kolaylaştırır. Açai kilo kaybı için muhteşem etkili bir besindir. Beyin fonksiyonlarını geliştirir, kolesterolü ve şekeri düzenler, kanserli hücrelerin yayılmasını engeller. Açai şekersiz çikolata gibi bir tattadır ve aynı zamanda kozmetik ürünlerinde ve krem yapımında kullanılır.

Ançüez (Havyar)

Ançüez aslında bildiğimiz balık yumurtasıdır. En büyük etkisi ciltteki yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır. Ançüezi kozmetik ürünlerinin arasında sıklıkla gördüğümüz havyar özlü kremlerdir. Bu kremlerin amacı da cildi gençleştirip, kırışıklıkları ortadan kaldırmaktır. Ançüez cilt için mucize gibidir. Açık yaraları hızlıca kapatır, kısa sürede iyileşme sağlar. Protein deposudur ve zihni açar beyni geliştirir, enerji verir. Sinir sistemini geliştirir, kasları kuvvetlendirir, kan şekerini düzenler, A vitamini içeriğiyle dolayı göz sağlığına iyi gelir, bağışıklık sistemini korur, kemikleri güçlendirir, enfeksiyonlarla savaşır. Havyarın siyahı dişi mersin balığından ve kırmızısı somon balığından elde edilir. İçeriğinde zengin mineraller ve Omega 3 bulunur.

Advertisement

Greçka (Karabuğday)

İçeriğinde glüten bulunmadığından çölyak hastaları rahatlıkla tüketebilmektedir. Mucizevi bir besin olan karabuğday kansere karşı koruyucudur ve içeriğinde yüksek miktarda protein bulunur bu sebeple de et yerine geçer. Lif oranı yüksektir bu özelliği sayesinde tok tutar ve sindirimi kolaylaştırır. Kolesterolü dengeler, yüksek potasyum oranına sahip olduğu için tansiyonunun düzenlenmesinde rol oynar. Kan şekerini dengeler, açlık hissini yok eder. Antioksidan özelliği bulunduğundan bağırsakları temizler bu da kolon kanserine karşı korur. Saçların ve tırnakların sağlıklı, güçlü uzamasını sağlamaktadır ve cildinizde kırışıklık oluşmasını engeller bu şekilde de yaşlanmayı önler. Karaciğer dostudur. Aşırı terleyenlerde terlemeyi engeller ve vücuttaki iltihapları yok eder. Diyabet riskini ciddi bir oranda düşürür, burun kanamasını engellemede yardımcıdır.

Evinizden Eksik Etmemeniz Gereken Şifalı Bitkiler Listesi

Rezene

Dünyada içeriği mineral bakımından en zengin bitkiler arasında yer alan süper bitki rezene ülkemizde çok yaygın olmasa da binbir derde devadır. Yaprakları çay olarak tüketilmektedir ancak tohumları da birçok derde dermandır. Rezenenin doğal bir antibiyotik etkisi vardır, sindirim sistemi ve bünyeyi güçlendirecektir. Kolestrolü dengeler, kanserle savaşır. Rezenenin antioksidan etkisi sayesinde vücutta şişkinliği ve gazı atar, kilo vermeye de yardımcı olur. Kırmızı kan hücrelerini arttırır ve kansızlığa iyi gelir, kan basıncını düzenler, kalp sağlığını korur, akneleri yok ederek cildi temizler ve tazeler, siyah noktaları giderir, kemikleri güçlendirir, akciğerleri temizler. Rezene aynı zamanda gözlerimizin en iyi dostudur. Sağlıklı saçlar için de rezene tüketilmelidir.

Nar

Nar süper bir şifa kaynağıdır, sayılamayacak kadar çok faydasının yanında ölümsüzlük ve bereket sembolü olarak bilinir. Ekşi veya tatlı olabilir içinde yüzlerce parçası vardır ve genelde herkes tarafından sevilir. Tüketimimde hemoraid, sindirim rahatsızlıkları, yanıkların tedavisi, kanserler, eklem ağrıları, kan problemleri, zatürre gibi hastalıklara devadır. İshali, tatlı krizini, ağız ve diş rahatsızlıklarını, grip ve öksürüğü önlemeye yardımcı olur. Kalp dostudur, cennet meyvesi olarak bilinir, damar tıkanıklığını önler. Aynı zamanda nar şerbetinin de lezzeti kadar faydası da önemlidir. Halsizlik ve bayılma gibi sorunları olanlarda ideal bir çözümdür! Hücrelerin yenilenmesini sağlar, yaşlanmayı engeller, güneşin zararlı etkilerinden korur ,ve en önemlisi antioksidan özelliği sayesinde zayıflamaya da yardımcı olur.

Sardalya

Sardaylya depresyon, hazımsızlık, iltihabi hastalıklar, kemiklerde güçsüzlük, kan şekeri seviyesinin yüksekliği gibi pek çok sorunu çözmeye yardımcıdır. Protein kaynağıdır ve iştahı bastırmaya da yardımcı olur. Balık türlerinden en temizidir, vitamin ve mineral deposu olan bu süper besin antioksidan ve kansere karşı özellikleri olduğundan düzenli tüketim durumunda sağlıklı bir bağışıklık sistemine kavuşmaya yardım eder. Kılçıkları bile birçok besinden daha faydalıdır cildi tazeler, yeniler ve canlandırmaya yardımcı olur. Bu mucizevi balık, beyin fonksiyonlarını geliştirir. Çok düşük kalorilidir bu nedenle de diyet listelerinde rahatça yer verilip, bol bol tüketilmesi önerilir.

Advertisement

Karalahana

Karalahananın saymakla bitmeyecek kadar çok faydası olan mucizevi bir besindir. Kanseri ve yaşlanma belirtilerini önler. Göz sağlığını, cildi ve kalbi korumaya yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir, toksinleri atmaya yardımcı olur ve zayıflamayı da destekler. Karalahana, A ve K vitaminlerinin deposudur, en sağlıklı gıdalar arasında ilk sıralarda yer almaktadır hatta bu mucizevi besinin et kadar faydalı olduğu da söylenmektedir. Çorbasından salatasına, sarmasından turşusuna kadar pek çok kişinin en sevdiği sebzelerden olan karalahana, kan yapıcı özelliği de bilinmektedir. Karalahana aynı zamanda ülsere iyi gelir çünkü iç organları ve yaraları iyileştirir. Karalahananın yapılan araştırmalarda radyasyondan bile koruduğu düşünülmektedir.

Sarımsak

Sarımsak kokusu nedeniyle çok korkunç olabilse de faydaları, lezzeti, besin değeri ve sayısız hastalığa ilaç gibi gelmesi nedeniyle önemlidir. Damar tıkanıklığı, tansiyon, kolesterol gibi hastalıklara karşı koruyucudur. Geçmişten günümüze kadar en doğal antibiyotik olarak kullanılan bu süper besin, kanseri, Alzheimer’ı, yüksek tansiyonu, atardamar sağlığı, mide ve bağırsak hastalıklarını önler, kalp sağlığını korur, mantar tedavisinde kullanılır, iştah açar, kabızlığı önler. Özellikle aç karnına yenilen sarımsaktaki besinleri mide, başka yiyeceklerle karıştırmadan kolayca sindirir. Bakterileri temizleyici etki yaratan sarımsak, saç dökülmesini de azaltarak saç sağlığına iyi gelir.

Kefir

Kefir genellikle marketten hazır aldığımız ancak uzmanların şiddetle evde doğalını mayalayıp tüketmemizi önerdiği besindir. Sayısız faydası olan probiyotik süper bir gıdadır. Kolesterolü dengelemeye yardımcı olur, bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir, mide ve bağırsak hastalıklarına iyi gelir, kolon kanserini önler, vücudumuzu toksinlerden arındırır, yağ yakımına yardımcı olur, böbrek hastalıklarından korur, mantara ve kalp sağlığına iyi gelir. Sedef ve egzamayı tedavide yardımcıdır. Hücreleri ve cildimizi yenilemeye yardımcı olur, kırışıklıkları yok eder, ishale iyi gelir, uyku sorunlarını çözer, migrene en iyi çözümlerden biri de kefirdir. Depresyon sürecinde de kefir mükemmel bir yardımcı olmaktadır. Kadınlarda regl dönemi ağrılarını hafifletir, kansızlığa iyi gelir ve karaciğer hastalıklarını tedavi etmeye yardımcı olur.

Evinizden Eksik Etmemeniz Gereken Şifalı Bitkiler Listesi

Portakal

C vitamini deposu olarak bildiğimiz çoğumuzun sadece bu nedenle tükettiği, kış kahvaltılarında vazgeçilmez enerji içeceğidir. Süper bir meyve olan portakal, aslında bilmediğimiz çok faydaya sahiptir. Dünyada en çok tüketilen meyvelerden biridir. Portakal; cilt, kozmetik, ilaç, temizlik, parfüm gibi alanlarda da kullanılır. Özellikle bebeklerin ve gençlerin gelişiminde rol oynayan muhteşem bir besindir. Portakal, bağırsak rahatsızlıklarını iyileştirir, vücuttan toksinleri atmaya yardımcı olur, kemikleri ve kasları güçlendirir, diyabet hastaları için de idealdir. Yorgunluk ve strese karşı birebir olan portakal, metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırır ve bu sayede kilo vermeye yardımcı olur. Kırışıklık ve yaşlanmayı önler aynı zamanda uzun ve parlak saçlara sahip olmayı sağlar! Mevsim geçişlerinde harika bir koruyucu meyvedir, C vitamini ihtiyacımızın da tamamını karşılamaya yardımcı olur.

Advertisement

Asparagus (Kuşkonmaz)

Asparagus yani kuşkonmaz son zamanların revaçta olan yiyeceklerindendir, tadı ve faydalarıyla müthiş bir gıdadır. Sindirim sistemini güçlendirmeye yardımcı olur, idrar söktürür, antioksidan özelliği sayesinde vücuttan toksinleri atmaya yardımcıdır, şişkinliği atar, zayıflamaya yardımcıdır. Kalp dostu olduğu bilinir bu sebeple kalp ve damar hastalıklarına karşı korur. Alkali gıdalar olarak bildiğimiz gıdaların temelini kuşkonmaz oluşturur, bağırsakları temizler, romatizma ağrılılarını geçirmeye yardımcı olur, kemikleri güçlendirir ve eklemleri korumada yardımcıdır. Kanı temizler ve kanserle mücadelede önemli rol oynar. Böbrek hastalıklarını iyileştirir, kalsiyum açısından çok zengin bir besindir. Şekeri dengelemeye yardımcıdır, ruh sağlığına faydalıdır, depresyondan korur. Kemoterapinin başarısını arttırmada rol oynar. Süt üretimini arttırdığı için annelerin ve anne adaylarının tüketilmesi önerilir. HİV ve MS tedavisinde de tüketimi önerilir.

İncir

Otantik hoş bir görüntüye sahiptir. İştah açar ve kurusu da tazesi de muhteşem, tatlı bir lezzettir. İncir; mineral, demir, fosfor, klor, A, B1 ve B2 vitaminleri açısından zengindir. Bağırsakları temizlemeye yardımcı olur, idrar söktürücüdür, kabızlığa iyi gelir ve zayıflamaya da yardımcıdır. Kemikleri güçlendirir, kanseri önlemeye yardımcıdır ve kolon kanserinin tedavisinde de etkilidir. Diyabeti, şekeri düzenleyerek kontrol altına alır, kalp hastalıklarıyla savaşır ve kolesterolü dengelemeye yardımcıdır. Bronşiti atlatmakta da yardımcı olur. Birçok hastalığa çare olan bu şifalı meyvenin protein oranı da yüksektir ve hafızayı güçlendirir, tatlı ihtiyacını giderir. Saç köklerini güçlendirerek sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar. Kalorisi yüksek olduğu için tüketirken dikkatli olunmalıdır, şekerin yükselmesine neden olabilir.

Antep Fıstığı

Herkesin çok sevdiği kuruyemişlerden olan antep fıstığı tadının güzelliğinin yanında faydalarıula da süper besin kategorisinde yer alır. Potasyum ve vitamin bakımından çok zengindir. Antep fıstığı; akciğeri temizler, iltihapları kurutur, göğüs ağrılarını iyileştirir, öksürüğü hafifletir, bedeni ve zihni güçlendirmeye yardımcı olur, vücuda enerji verir, yorgunluk hissini ortadan kaldırır. Kandaki kolesterolü dengeler, kalp hastalıklarını ve böbrek ağrılarını azaltır, bağırsakları temizlemeye yardımcı olur, kansızlığın önlenmesinde yararlıdır, damar tıkanıklığının önüne geçer. Düşük kalorili kuruyemişlerdendir. Antep fıstığı; şekeri dengeler, gün boyu tok kalmanızı sağlar, yararlı yağ ihtiyacını karşılar, göz hastalıklarına çare olur. Kuru ciltler için nem sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcıdır.

Zeytinyağı

Zeytinyağının çok geniş bir kullanım alanı vardır. Sindirim sistemi için en önemli besinlerden biridir. Antioksidan özelliğiyle vücuttaki kötü hücreleri etkisiz hale getirir, toksinleri atar. Kemikleri güçlendirir ve karaciğeri kurur. Kansızlık için mükemmel bir çözümdür. Az miktarda kullanıldığında zeytinyağının oranı ayarlandığında hızlı yağ yakımını da sağlar. “Sıvı altın” olarak adlandırılmaktadır. Kozmetik alanında da yaygın olarak zeytinyağı kullanılır. Zeytinyağı saçlarınızı ve cildinizi besler, nemlendiricidir ve canlandırır. Kalp ve damar hastalıklarıyla savaşır, kolesterolü düşürür, yaşlanmayı geciktirir, safra taşı oluşumunu da engellemektedir. Kanserin birçok türüyle savaşır ve hücre zarını korumaktadır.

Evinizden Eksik Etmemeniz Gereken Şifalı Bitkiler Listesi

Advertisement

Ceviz

Ceviz beyin sağlığından, kalp sağlığına kadar pek çok derde derman olan küçücük ama mucizevi bir kuruyemiştir. Her yaşta insanın severek tükettiği besinlerden biridir. Düzenli tüketim halinde vücutta Omega 3 yağının neredeyse tamamını karşılamaya yardımcı olan süper besin cevizi günde 3-4 tane yememiz iyi olacaktır. Kalp dostu olan ceviz, kalbi korur ve damar sorunlarını iyileştirir, meme kanseri ve daha birçok kanser çeşidine karşı savaşmaktadır. Bağırsakları temizler bu sayede kabızlığı önler ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcıdır, kemik ve diş sağlığını korur, diyabeti engeller, depresyona iyi gelir ruh sağlığımızı korur. Ceviz ve ceviz yağı; saç bakımı ve kozmetik alanında kullanılır, hafızayı güçlendirir ve daha uzun süre odaklanabilmeyi sağlamaktadır.

Pancar

İçeriğinde birçok vitamin ve mineral vardır. Saç dökülmesinden karaciğer hastalıklarına kadar pek çok hastalıkla savaşır. Muhteşem bir rengi olan mucizevi pancar; içeriğinde A, B, C ve P vitamini açısından zengindir. Düzenli tüketim halinde bu süper besin pancarın içindeki silis bileşeni sayesinde vücudumuzdaki kalsiyum ihtiyacı karşılanmış olur. Pancar, limonla tüketildiğinde iltihabi hastalıklara da engel olur. Demir eksikliğine, sedef hastalığına ve kurdeşene iyi gelir. Metabolizmayı hızlandırmaya yardımcıdır düşük kalorili olduğundan zayıflamaya da yardımcı olur. Tadıyla ise hafif tatlı olduğu için, tatlı ihtiyacımızı minimuma indirir, bağışıklık sistemimizi güçlendirerek enfeksiyon hastalıklarını engeller, beyin fonksiyonlarını geliştirir ve stresi azaltmaya yardımcıdır. Pancar tam bir sağlık deposudur, aynı zamanda kan basıncımızı düzenler. Her gün 1 bardak içilen pancar suyu ise detoks etkilidir ve kemik erimesini önlemeye yardımcı olur.

Muz

Dünyada da tüketim sırasında 3.meyvedir. Muz neredeyse herkes tarafından sevilen favori bir meyvedir. Özellikle sporcular tarafından potasyum, mineral ve vitaminler içeriği sayesinde mükemmel süper bir besindir. Sindirim sistemine yardımcı olur ve düzenli tüketildiğinde kabızı, ishali önler, kas ağrılarını azaltır, enerji sağlar, kansere yakalanma riskini de azaltır. Muz aynı zamanda mide hastalıklarına da iyi gelir, tansiyonu düzenler ve saçları besler. Depresyon, stres, kaygı gibi ruhsal bozuklukların da önüne geçer. Şahane bir antibiyotik olan muz, sivilceleri yok eder ve cildi nemlendirmeye yardımcı olur. Uzmanlar olgunlaşmış muzun daha faydalı olduğunu, üzerinde oluşan siyah lekelerin kötü huylu hücrelerle mücadelede önemli olduğunu ve kanser gibi hastalıklara karşı daha faydalı olduğunu belirtiyorlar.

Ghee (Sade Yağ)

İnek sütünden yapılan tereyağından elde edilen bu mucizevi yağ yemek pişirirken kullanılabilir. Hatta sağlıklı kız bile yapılabilmektedir. Ghee buzdolanında bile saklamaya gerek duyulmaz çünkü doğal yağ olduğundan kolay kolay bozulmaz. Arıtılarak üretimi yapıldığından süt ürünlerine alerjisi olan insanlar da rahatlıkla tüketebilmektedir. Bağırsak ve mide hastalıklarına ilaç olarak kullanılabilir. Sade yağ ülseratif kolit, kron, ülser, reflü gibi pek çok hastalığın da çaresidir. Ghee aynı zamanda A ve E vitamini içerir, enerji vericidir ve vücuttaki yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur. Bilinç gelişimine destek olur. Evde de kolaylıkla yapılabildiğimiz Ghee, neredeyse tüm kanser türleriyle savaşır. Bu süper gıda Ghee tam bir sağlık iksiridir. Depresyon için de muhteşem etkili bir ilaçtır.

Darı

Genellikle mısırla karıştırılsa bile görüntü açısından mısırdan çok daha küçüktür. Darının 300 çeşidi vardır. Mucizevi bir süper gıda olan darı, yorgunlukla mücadele eder, astımla savaşır, ruhsal sorunlara iyi gelir, soğuk algınlığından korur, göğüs hastalıklarını tedavi etmede yardımcıdır. Özellikle et tüketmeyenler için protein kaynağıdır. Darı, antioksidan içeriğiyle diyabeti önlemeye yardımcıdır. Çölyak hastaları için kurtarıcıdır, tok tutar bu nedenle ekmek görevi görür. Kalp sağlığını korur, kanser riskini de azaltır. Ateş ve ishali engellemeye yardımcıdır, saç dökülmesini de durdurur. Ekmek, börek ve poğaçadan vazgeçemeyenler için mucizedir. Çünkü bu yiyecekleri artık darı unuyla yaparak diyetinize kaldığınız yerden devam etmeniz mümkün.

Advertisement

Yumurta

Haşlanmış, omlet olarak teecih edilebilen yumurta her yaşta kahvatılardan eksik olmayan bir besindir. Küçücük bir besin olmasına rağmen vücudumuzun gereksinim duyduğu her tür besini karşılayabildiğini düşünebilir miydiniz? Uzmanlar yumurtanın en sağlıklı tüketim şeklinin kayısı kıvamında haşlamak olduğunu söylemektedir. Yumurta, kalp sağlığını korur, iyi kolesterolü yükseltir, meme kanseri ve daha birçok kanseri engeller, bağışıklık sistemimizi güçlendirir, içeriğindeki protein kas oluşumunu hızlandırır. Migreni, siniri, gerginliği, depresyonu ve asabiyeti azaltmaya yardım eder. Saçları besler ve bu sayede saçların daha sağlıklı uzamalarını sağlar, cildi yeniler ve yaşlılığa karşı savaşır, tırnakları güçlendirir. Yumurta aynı zamanda prostat sorununa kesin çözümdür. Yumurta, çiğ sütle tüketildiğinde balgam söktürücü etki etmektedir.

Türk Kahvesi

Sayısız türü bulunan; sade, şekerli, sütlü ve kremalı tüketilme seçeneği olan çoğumuz için sohbet ve sabahların vazgeçilmezidir. Kahveyi zevk için ya da açılmak için tüketsek de aslında faydaları göz ardı edilemez. Depresyon riskini azaltmaya yardımcı olur, beyin fonksiyonlarını güçlendirir, dikkati daha uzun süre toparlamayı da sağlar. İçeriğindeki kafein, niasin, mikro elementler ve antioksidan metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırır, vücuda enerji verir, tatlı ihtiyacını bastırır, bağışıklık sistemini güçlendirir, hücrelerin yaşlanmasını engeller, kanser ve diyabete karşı savaşır. Kozmetik sektöründe güzellik maskelerinde de sıklıkla kullanılır. Her besinde olduğu gibi kahveyi de tüketirken abartmamak gerektiği bilinmelidir. Her şey gibi türk kahvesinin de fazlası elbette yarardan çok zarar sağlayacaktır.

Evinizden Eksik Etmemeniz Gereken Şifalı Bitkiler Listesi

Nohut

Hepimizin vazgeçilmezi olan nohutu faydalarını öğrendikten sonra şüphesiz ki çok daha fazla tüketeceksiniz. Özellikle de kadınların sağlığı için harika faydaları vardır. Meme kanserine karşı korur ve kanserli hücrelerle savaşır, mikropların yayılmasını engellemektedir. Aynı zamanda mutluluk hormonu sağlar ve depresyonla da mücadele eder. İçeriğindeki A, C, K, B6, B12 ve E vitaminleri sayesinde cildi korur, zerdeçal ile karıştırıldığında ölü hücrelerden arındırır. Saç dökülmesini ve saçtaki kepeği durdurur, saçların köklerini besler ve saçlarınızın sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Açlık hissini bastırarak uzun süre tok kalmanızı sağlar. Kalp sağlığını korur, uykusuzluk sorunu çekenler tarafından tüketildiğinde rahatlıkla uyumasını sağlar ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardımcıdır.

Salatalık

Özellikle yaz aylarında kahvaltılarımızda temel gıdalardan biridir. Salatalık, gün içerisinde ihtiyacımız olan birçok vitamini karşılar. Açlık hissinini bastırır ve gerginliği yok eder. Sadece iç güzelliğimizde değil, aynı zamanda dış güzelliğimiz için de mucizevi bir besin olan salatalık, kırışıklıklara da iyi gelir, güneş yanıklarını giderir, ciltteki yorgunluğu ortadan kaldırır, selülitlerin görüntüsünü azaltır, gözaltı şişliklerini ortadan kaldırır. Salatalık dünyada en etkin 4. sebzedir. Salatalığın %90’ı sudan oluştuğundan vücudumuza nem sağlar, antioksidan etkisiyle toksinlerden arındırır, zayıflatır, bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardımcıdır. Müthiş bir detoks etkisi sağlar. Ayrıca süper besin salatalık; enerji verir, ağız ve dişeti sorunlarını tedavi eder, nefesi tazeler, bakterileri yok edilmesine yardımcı olur.

Advertisement

Hindistan Cevizi

Hindistan’da uzun yıllardır her türlü hastalıkla mücadelede kullanılan Hindistan cevizi ülkemizde çok yaygın olmasa da müthiş lif, protein, manganez, fosfor ve kalsiyum deposudur. Diyabette kontrol sağlar, yaşlanmayı yavaşlatır ve enerji sağlar.Yağ yakımını hızlamdırdığı için kilo vermemizi sağlar aynı zamanda epilepsi hastalığına çare olur. Hatta hindistan cevizi sütünün anne sütü ile eşdeğer olduğu bile söylenmektedir. Bakterilerle savaşır, kemik yapısında koruyucudur, ağız hastalıklarını tedavi eder. Hindistan cevizi suyu, kabızlık ve mide hastalıklarında çok etkilidir. Güzellik sektöründe de çok yararlı olan hindistan cevizi yağı, cildi temizler, nemlendirici etkisi kuruluğu önler, canlandırır, kırışıklıkları azaltır, saçları güçlendirir, saçtaki kırıkları yok eder ve saçların hızlı uzamasına yardımcı olur.

Somon

Protein açısından çok zengin olan somon balığıno genellikle lezzeti için tüketiriz. Pek çok şekilde pişirilebildiği gibi bu mucizevi süper balığın bir çok faydası bulunur ancak faydalarını bilerek tüketenlerin sayısı oldukça az. Düzenli tüketildiği takdirde kanserin birçok türünü önlemeye yardımcı olur, zekayı açar, yüksek kan basıncını düzenler, göz kuruluğunu giderir. Tok tuttuğundan ve düşük kalorili olduğundan uzmanlar tarafından da diyet listelerinde sıklıkla eklenmesi önerilmektedir. Somon yağının da vücut için faydaları saymakla bitmez. İltihabi hastalıkları, astımı, sedef hastalığını önlemeye yardımcıdır ve hafızayı güçlendirir. Saç sağlığı açısından da mucizevi bir besin olan somon; saçları uzatmaya yardım eder ve güçlendirir, astım ve şeker hastalığında da tüketimi önerilir.

Mor Mangostan

Dışı mor içi beyaz görüntüsüyle ve faydalarıyla ‘meyvelerin kraliçesi’ olarak bilinmektedir, Endonezya’da vazgeçilmez besinlerdendir. Kanserli hücrelerin baskılanmasını sağlar, antioksidan etkisi sayesinde vücuttan ödemin atılmasını sağlar, yaşlanmayı önler. Tropikal bir meyve olan mangostan, yalnızca fiziksel hastalıkları değil aynı zamanda ruhsal hastalıkları da tedavide etkilidir. Kalorisi az olduğundan zayıflamak isteyenler için de çok uygun bir besindir. Muhteşem tadı ve ilginç görüntüsü nedeniyle her yiyenin tekrar yemek isteyeceği lezzette mangostan C vitamini deposudur bu nedenle de vücut direncini arttırıp enerji vermesiyle bilinir. Veremi engeller, kalp sağlığını korur, kan basıncını düzenler, siyatik ağrıların önüne geçer, Alzheimer ile savaşır.

Kırmızı Acı Biber

Faydalarını bilmeden de olsa pek çoğumzun severek tükettiği bir gıda olan kırmızıbiber, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını arttırır, daha hızlı zayıflamayı sağlar, sindirim sistemini güçlendirir ve vücuttan ödemin atılmasına yardım eder. Yemeklerimize bambaşka bir tat kattığından dünyanın her yerinde severek yenilen acı biber, kalsiyum, potasyum ve vitamin bakımından da çok zengindir. Kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcıdır, midedeki sorunlara çok iyi gelir, ülserin ilerlemesini engeller, günlük tüketildiğinde kabızlık sorununu çözmeye de yardımcı olur aynı zamanda gribi de önler.

Chia Tohumu

Son zamanlarda özellikle sağlıklı beslenme ve diyet listelerinde tok tuttuğu için çok sık görmeye alıştığımız, tatlı isteğini bastırmayı sağlayan ve zayıflatan Chia tohumu, zengin protein, yağ ve lif içeriğine sahiptir. Uzmanlar, sağlıklı besinler listesinin en başında Chia tohumuna yer vermektedirler. Gluten içermez ve antioksidan özelliğiyle kanserden ve yaşlanma etkilerinden vücudu korur, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur, sindirim sistemine yardımcıdır, kan şekerini düzenler, hücreleri yeniler ve günlük vücudun kalsiyum ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamaya yardımcıdır. Chia tohumu, kalp hastalıklarını da önler. Cildi nemlendirir, kolesterolü düşürmeye destek olur, iltihabi hastalıklarla mücadele eder, beyin fonksiyonlarını geliştirir aynı zamanda kemik ve diş sağlığına büyük etkileri vardır.

Advertisement

Brokoli

Brokolinin kanser hücrelerini %70 azalttığı söylenir ve yeşil sebzelerin en faydalılarındandır. Bin derde fayda sağlar. Suyu farklı faydalar sağlar, yemeğini ve salatası ise ayrı fayda sağlar. Sağlık için öğünlerimizde haftada en az 1-2 kez tüketilmesi önerilen brokoli, antioksidan açısından çok güçlüdür. Bu özelliği vücuttaki şişkinliği ve toksinleri atmaya yardımcıdır, beyin sağlığını da etkiler. İçeriğindeki yüksek oranda K vitamini , unutkanlık, hafıza kaybı, stres, depresyon gibi hastalıklara da çözüm olur. Parlak, pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlamanın yanı sıra, sağlıklı saçlara da kavuşmayı sağlar, gözleri güçlendirir. Brokoli zayıflamaya ve detoksa yardımcı olan en etkili sebzelerdendir. Bu özelliğiyle de diyet listelerinin olmazsa olmazıdır.

Badem

Acısı yemeklere lezzet katmak için kullanılırken, tatlısı genellikle çiğ olarak tüketilen badem kalp sağlığı için çok önemlidir. Bademin, badem yağının ve badem sütünün sağlık açısından sayılamayacak kadar faydası vardır. Badem cildi ve saçları yeniler, güçlendirir. Bademin genellikle aç karnına tüketilmesi önerilir. Diyabet, solunum ve sinir sistemindeki bozuklukları, kalp ve diş rahatsızlıkları, kanser, safra kesesi oluşumu, kolesterol problemi gibi hastalıklara çare olan badem vitamin açısından da zengindir. Kemikleri ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve enerji verir, kilo vermeye, kabızlığa çok iyi gelir. Badem yağı özellikle yeni doğan bebekler için önerilmektedir ve aynı zamanda kozmetik ürünlerinde saç ve cilt bakım maskelerinde de kullanılan mükemmel bir üründür.

Elma

Diyette en düşük kalorili meyvelerden olduğu için vazgeçilmez bir besin olan elma içeriğiyle; A, B6, C, E ve K vitamini deposudur. En favori meyveler arasında yer alan kırmızı elma; susuzluğu da giderir. Mide, kalp, karaciğer, kan problemleri, safra kesesi, kabızlık, diyabet gibi sayısız hastalıkla savaşır ve vücudumuza harika bir direnç sağlar. Romatizma, göz problemleri, kanser, Parkinson gibi hastalıklara karşı savunur. Açken yenilen elma, bağırsaklarda bakteri oluşumunu engeller, kalp sağlığını korur ve demir eksikliğini giderir. Detoks içeceklerinin de vazgeçilmezidir. Yeşil elma, tatlı ve ekşi karışımın verdiği değişik lezzetin yanında iç dengeyi sağlar, açlıkla savaşır, kandaki oksijeni arttırır ve yaşlanmaya karşı mücadele eder.

Patlıcan

Patlıcan zeytinyağlı, etli, soğuk ya da turşusu ve ızgarası yapılabilen neredeyse bütün insanların favori yemeklerinden biridir. Antioksidan, vitamin ve mineral değeri çok yüksek olan bir sebzedir. Dolaşım sistemini korur, kandaki pıhtılaşmayı azaltır, lif bakımından zengin ve düşük kalorilidir bu yüzden zayıflamaya yardımcı olur. Kansızlık belirtilerini azaltır, kemikleri güçlendirir, kanseri önler, diyabeti kontrol altına alınmasını sağlar, karaciğer rahatsızlıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Hintliler de mutfaklarında oldukça geniş bir yer verilir. Patlıcanın sigarayı bırakmaya yardım ettiği söylenmektedir. Cilt ve saç sağlığına vücut sağlığı kadar faydası bulunan süper besin patlıcan, cildinizin temiz kalmasını ve cildin ölü hücrelerden arınmasını, saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.

Greyfurt

Greyfurt kış aylarında mucizevi faydaları bulunan bir besindir. Yüksek lif oranı sayesinde gün boyu tok tuttuğu için diyet listelerinde mutlaka yer verilmesi gereken müthiş bir meyvedir. Düzenli tüketimde kanser hücrelerinin oluşumuna engel olur, bağırsakları temizleyer ve kolon kanserine karşı mücadele eder. Saç, cilt ve göz hücrelerini yeniler yaşlılığa karşı savaşır. Böbreklerde taş oluşumunu engeller, iltihabi hastalıklara karşı koruyucudur. Bağışıklık sistemimizi güçlendiren greyfurtu günde 1 tane tüketmek bile yeterli olur. Karaciğerin fonksiyonlarını düzenler, diş hastalıklarına karşı etkilidir. Sigara kullananlara kurtarıcı olan greyfurt, sigaranın etkisini ve sigara isteğini azalttığı bilinir.

Advertisement

Yeşilçay

Herkes tarafından faydaları bilinen yeşil çay; harika bir detoks içeceğidir. Her gün tüketimi halinde toksinlerden kurtulmamızı sağlaryarak vücutta şişkinliği ve kabızlığı ortadan kaldırır, bağırsakları temizler, idrar söktürür ve kolon kanseri riskini engeller. Diş hastalıklarında, birçok kanser türü, kalp damar ve göz rahatsızlıkları, romatizma, diyabet, damar hastalıkları, Parkinson ve Alzheimer’a kadar birçok hastalıkla mücadele eder. Cilt, ağız ve saç sağlığını korumaya yardımcı olur yaşlanmaya karşı mücadele eder. Alerjiye, uyku sorunlarına, reflüye, ruhsal hastalıklara, zihin bulanıklığına iyi gelir. Çok çeşidi olan yeşil çay kolesterolü de düzenler, sporun etkisini arttırır, çarpıntılara engel olur ve vücuda çok fazla enerji verir, hafızayı güçlendirmeye yardımcı olur, beyni çalıştırır ve vücudu sakinleştirir.

Kivi

Uzmanlar, bıçağın etkisiyle kivinin vitaminlerini kaybetmemesi için, yumurta gibi yenilmesi gerektiğini söylerler. Kivi, tatlı acı karışık lezzette oluşuyla farklı bir tadı vardır, neredeyse herkesinde severek tükettiği, tropikal bir meyvedir. C, E ve A vitamini deposu olan süper meyve kivi, içerdiği antioksidan özelliğiyle, vücuttaki ödemi ve toksinleri atmayı sağlar, sindirime yardımcıdır, öksürüğü yok eder, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardım eder kan şekerini düzenler ve astımı kontrol eder. Kalp, damar sağlığını ve göz sağlığımızı korur, uykumuzu düzenler kaliteli hale getirir, akne ve sivilceyle savaşarak pürüzsüz bir cilde sahip olmamıza yardımcı olur, kuruyan dudaklara merhem etkisi yapar, yaşlanma etkilerini azaltır.

Spirulina

Spirulina protein, B12 ve K vitaminleri açısından oldukça zengindir. Spirulina’yı faydalarını öğrendiğinizde daha önce keşfetmemiş olduğunuza pişman olacağınız kesin. Toz ya da hap halinde satılabilen bu süper gıda, her türlü ilaca taş çıkarıyor. Kilo vermek için de kullanılabilen şahane bir besin çünkü içeriğinde yağ bulunmayan harika protein deposudur. İçerisinde dana ciğerinden 4 kat daha fazla B12 bulunur ve yorgunluk, unutkanlık gibi şikayetleri azaltmayı sağlar Demir eksikliği tedavisinde de spirulina kullanılır çünkü ıspanaktan 58 kat fazla demir bulundurur. Yaşlanma belirtileriyle savaşır, sivilcelerden kurtarır cildi besler ve yeniler. Kasları kuvvetlendirir, kansızlıkla savaşır, kanser tedavilerinde kullanılır, bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir. Alerjiye iyi gelir, sigaranın etkilerini yok eder.

Amaranth

‘Horozibiği’ olarak halk arasında tanınır. Amaranth tam olarak protein kaynağıdır, tok tutma özelliği vardır ve bu özelliğiyle kilo vermek isteyenlere ve bağırsakların düzenli çalışmasına fayda sağlar. Kötü kolesterolün düşmesinde rol oynar. Amaranth yağı içeriğindeki maddeyle kanserle savaşır, özellikle meme kanserini önlemede çok iyidir, kan şekerini dengeleyerek diyabetin kontrol altına alınmasını sağlar ve karaciğer sorunlarını düzenler. Tahıl grupları içinde en yüksek proteine sahip olmasıyka bilinen Amaranth, hamur işlerinde de kullanılabilen, unuyla sağlıklı ekmekler yapabileceğiniz muhteşem bir süper besindir. Gluten içermediği için çölyak hastalarının tüketiminde de ideal bir besindir. Kemikleri kuvvetlendirir ve kemik erimesini önlemeye yardımcı olur.

Manyok Kökü

Yaklaşık yarım milyar insan için dünyada temel besin kaynağı olarak tüketilen manyok, tropikal bölgelerdeki en önemli “iyi karbonhidrat” içeren gıdalardan biri olarak değerlendirilir. Yüksek orandaki antioksidan içeriği sayesinde bağırsaktaki solucanları yok eder, kanseri, diyabeti, hatta yeni oluşabilecek kronik hastalıkları, kalp hastalıklarını önler ve oksidatif strese karşı koruyucu olur. Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur, pek çok cilt bakım ürünlerinin de içinde bulunur, cildi yeniler ve ciltten ölü deriyi atar, canlılık verir hatta ciltteki güneş lekelerini yok eder, eklem ağrılarına iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir. Saç dökülmesini önler ve saçların daha hızlı uzamasına da yarar sağlar. İştahsız kişiler için müthiş bir çözümdür, iştah açıcı olarak bilinir.

Advertisement

Bael

Bael ağacı Hintliler tarafından kutsal kabul edilir. Bael ağacının tıpta yaygın olarak kullanılan bir meyvedir. Bael meyvesinin olgunlaşması 1 yıla yakın sürer ve bu eşsiz meyve sayısız fayda içerir. Tadında gül kokulu barındırır, taze veya kurutulmuş şekliyle tüketilebilir. Salatalara limonatalara kadar bir sürü yiyecek ve içeceğe lezzet katmak için konulabilir. Bael; ishal, kolera, hemoroid, vitiligo gibi hastalıklara tedavi olarak kullanılabilir. Ülseri tedavi eder ve içerdiği antioksidanlarla midedeki asit oranını dengeler, kabızlığa iyi gelir. Vücutta çeşitli enfeksiyonların tedavisi için de kullanılır. Bael, anti-viral ve anti-mantar özellikleri dahi barındırır. İskorpit hastalığına da iyi gelir, halsizliği giderir çünkü enerji verir. İçerdiği zengin vitaminler kolesterolü kontrol altına alarak, astım, soğuk algınlığı, solunum yolu hastalıklarını da iyileştirmeye yardımcı olur, iltihaplı bölgeye sürüldüğünde de iltihabı kurutur. Bu mucizevi meyve kalp hastalıklarını bile tedavi eder.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply