EBRD, Türkiye’nin Enerjisa’sına 125 milyon dolarlık yeni fon sağlıyor

0
Advertisement

Banka Salı günü yaptığı açıklamada, Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’nin elektrik şirketi Enerjisa Enerji’ye EBRD’nin yeni Hayati Altyapı Destek Programı kapsamında 125 milyon dolarlık yeni bir finansman paketi sağladığını duyurdu.

EBRD Logo

Açıklamaya göre, Türk lirası cinsinden para uyumsuzluğundan kaçınmak için kredi, bankanın gelişmekte olan ekonomilerinde altyapı sağlayıcıları için koronavirüs pandemisinden akut baskıya rağmen hayati hizmetlerin sağlanmasını sağlamak için bu acil destek programı kapsamında ilk proje olarak verilmiştir. .

“EBRD fonları, belirsizlik döneminde şirketin yatırım planlarının uygulanmasını destekleyecek” dedi.

“Bu salgın ekonomi ve toplumun her kesimine baskı yapıyor. Güçlü ortağımıza bir destek gösterisi olarak, Enerjisa’nın operasyonlarının ve yatırım planlarının kesintisiz devam etmesini sağlamak için yeterli likidite sağladık, ”diyor sürdürülebilir altyapı için EBRD genel müdürü Nandita Parshad.

“Enerji arzını her zaman güvence altına almak, sadece Türkiye ekonomisi için değil, aynı zamanda nüfusun refahı için de büyük önem taşıyor. Bu özellikle COVID-19 zamanlarında geçerlidir. Bu nedenle, en büyük önceliğimiz, güç dağıtım operasyonlarımızın ve yatırımlarımızın devamlılığını sağlamaktır ”diyor Enerjisa’nın finans müdürü Michael Moser.

Advertisement

Enerjisa Enerji, Sabancı Holding ile Alman E.ON arasında ortak girişim olup, her biri% 40 paya sahipken, geri kalan% 20 hissesi Türkiye’nin borsa Borsa İstanbul’da bulunan hisselerden oluşmaktadır.

Yeni fonlar, EBRD tarafından geçen Aralık ayında Enerjisa’ya verilen 100 milyon dolarlık krediyi izliyor. Kredi, Türkiye’de kurumsal krediler için referans oran olması beklenen yeni Türk Lirası Gecelik Referans Oranı (TLREF) karşılaştırmasına bağlanmaktadır.

Koronavirüs pandemisinin ardından EBRD, altyapı sağlayıcıları için bir destek programı başlatmıştır. Banka, kısa vadeli likidite, işletme sermayesi ve mevcut müşteriler için maruz kalmanın yeniden yapılandırılmasını ve ayrıca ticaret finansmanını içeren genel Dayanışma Paketinin bir parçasıdır. EBRD, 3820 ülkede 2020-21 döneminde 21 milyar avro (159.4 milyar TL) destek sağlamaya hazır.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply