Cep Bank Nedir? Cep Bank Hangi Bankalar Tarafından Tercih Edildi?

0
Advertisement

Bankalar, klasik zamanlarında az sayıda müşteriye hitap etmekteydi. Bunun sebebi, işlemlerin yavaş ve güvensiz olmasıydı.

Cep Bank Nedir? Cep Bank Hangi Bankalar Tarafından Tercih Edildi?

Aynı zamanda maliyetli olan bu işlemler yüzünden bankalar sadece zengin kesime hitap etmekteydi. Fakat dünya genelinde yaşanan ekonomik krizler sebebiyle, bankacılık hizmetlerinin de politikası değişmeye başladı. Bu yüzden bankalar, bütün müşteri portföylerini içlerine alacak bazı çalışmalar gerçekleştirmeye başladılar. Özellikle elektronik ortamın ve internet aleminin işin içerisine dahil olmasıyla birlikte, artık bankacılık tamamen farklı bir dünyaya girmiş oldu. Modernizasyondan yeterince faydalanan bankacılık hizmetleri, teknolojinin bütün yanlarını sistemlerine entegre ettiler. Bu sayede işlem hızı arttı ve maliyetler düştü. Maliyetlerin düşüp, güvenliğin tamamen sorunsuz bir noktaya gelmesiyle beraber, bütün müşteriler parayla ilgili işlemlerini bankalar üzerinde gerçekleştirmeye başladı.

Cep Bank Hangi Bankalar Tarafından Tercih Edildi?

Bankacılık sisteminde teknolojinin kullanılmasıyla beraber, altın çağın en önemli araçlarından bir tanesi olan akıllı telefonlar devreye girdi. Akıllı telefonların bankacılık sistemine dahil edilmesiyle birlikte, artık EFT ve havale işlemlerinde akıllı bir sistem kuruldu. Garanti Bankası, Akbank, İş Bankası, Enpara ve Yapı Kredi gibi birçok bankada Cep Banka teknolojisi kullanılmaya başlandı. Cep Bank sisteminin amacı, bankaya kayıtlı olan cep telefonu numaraları üzerinden gerekli olan birçok para işlemini gerçekleştirmektir. Bu sayede her banka kendisine özgü güvenlik duvarlarını içeren, fakat asıl amaçta buluşan para gönderme sistemini oluşturmuş oldu.

Cep Bank Nasıl Kullanılır?

Cep Bank hizmetinde, önemli olan sisteme kayıtlı olan cep telefonunun işlem sırasında müşterinin yanında olmasıdır. ATM üzerinden gerekli bilgileri girecek olan müşteriler, bu sayede cep telefonlarına gelen şifreyle beraber para çekimi yapabilecek veya para gönderme işlemini onaylayabilecektir. SMS’e gelen şifre girilmediği takdirde, işlem onaylanmaz ve herhangi bir bankacılık hizmeti verilmez. Bankalar Cep Bank kullanım saatlerini serbest bırakmışlar ve herhangi bir kısıtlama getirmemişlerdir. Ödeme yapma işlemi esnasında girilecek bilgiler sayesinde, para gönderilecek kişilerin bilgileri ekrana gelecektir. Burada yapılmış olan bir yanlışlık varsa, işlem o aşamada reddedilebilecektir. Aynı zamanda SMS onayı yine bu işlemde de gerekli olacaktır. Tüm bu güvenlik önlemleri sayesinde Cep Bank teknolojisi, son derece güvenli bir yöntemdir.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply