Banka ATM’sine Para Sıkışırsa Ne Yapmalısınız?

0
Advertisement

Banka ATM’leri elektronik cihazlar olduğu için zaman zaman hata verebilir. Bazen hiç çalışmamasının yanında bazen işlem görür ancak kart ya da para alıkoyar.

ATM’den Yatırdığım Para Hesabımda Gözükmüyor? Ne Zaman Geçer?

Kaynak : Pixabay.com

Bu tarz durumlarda endişeye kapılmak yersizdir. Çünkü bu konu ile ilgilenen birim günün her saati hizmet vermektedir. Buna rağmen içeride kalan tutarların hemen çıkarılıp muhasebeleşmesi ve müşteriye geri iade edilmesi belli bir süreci de beraberinde getirir. Bu sebeple müşterilerin ATM’nin alabileceği banknot sayısından fazlasını sıkıştırmaması önemlidir. Her banka ATM’sinin günlük işlem yapma limiti vardır ve bu limit aşıldığında arızalar sinsilesi de beraberinde gelir.

ATM Paranın Tamamını Alıkoydu İse

Bu durum oldukça sık yaşanan bir ATM problemidir. Müşteriler endişeye kapılıp sinir harbi geçirebilirler. Ancak ATM arıza verse dahi sistem kart numaralarını algılayıp kamera görüntü almaya devam eder. Dolayısıyla banka bu bilgileri inceledikten sonra tutarı müşteriye iade eder. Ancak bu belli bir süreci gerektirir. Bankaların bu iş akışı için yasal süreçleri mevcuttur. Müşteri bu tarz bu durum ile karşı karşıya kaldığında ATM’ye yabancı cisim sokmamalı, vurmamalı ya da beklememelidir. Acilen o bankanın kayıp çalıntı hattı aranmalı ve durum aktarılmalıdır.

ATM Paranın Bir Kısmını Alıkoydu İse

Bazen ATM’ler paranın tamamını değil belli bir bölümünü içeride bırakır. Müşteri ısrarla parayı çeker ise yırtılma riski büyüktür. Sıkışan para ile ilgili destek merkezi aranmalı ve ATM’nin yeri tarif edilmeli var ise açık adres paylaşılmalıdır. Destek merkezi ATM’yi resetleyerek paranın tamamen dışarı verilmesini ya da tamamen içeri alınmasını sağlar. İçeri alınan tutar yine aynı süreç içinde müşteriye iade edilir. Ancak paranın ucu dışarıdayken ısrarla çekilip yırtılır ise ve bunun tespiti banka tarafından yapılır ise bankanın bu tutarı müşteriye iade etmeme hakkı doğar.

Banka ATM’sine Para Sıkışırsa Ne Yapmalısınız?

Kaynak : pixabay.com

Para Fark Edilmeksizin Yırtıldı İse

Eğer müşteri farkında olmadan parayı çeker ve para yırtılır ise ya da ATM tarafından para yırtık verilir ise durum farklılık gösterir. Müşteri kendinde kalan bölümü ATM’nin en yakın şubesine götürerek değiştirebilir. Bunun için müşteriden yazılı beyan alınır ve paranın geri kalanı için ATM’de inceleme yapılır.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply