2020’de En Uygun Trafik Sigortası Hesaplaması

0

2020 yılında uygulnacak olan trafik sigorta değerleri ve kademelerine göre en uuz ve en phalı trafik sigortaları 2020 yılında ne kadar olacak?

2017 Yılı öncesi trafik sigortası şirketleri fiyatları kendileri belirleyebiliyordu. Yapılan düzenlemeler ile tavan fiyat uygulaması getirilerek, bir sınırlama konuldu. Geçtiğimiz yıl gibi bu yılda da trafik sigortası şirketleri her ay trafik sigortası fiyatlarını %1,5 oranında arttıracaklar. Bulunulan ile göre, sürücünün hasar kaydı geçmişine bakılarak Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından primler belirlenecek. Tavan fiyat uygulamasının bu yılda uygulanması ile sigorta şirketleri belirlenen fiyatları geçemeyecek fakat fiyatların altında sigorta yapabilecekler.

En uygun trafik sigortası hangisi, trafik sigortası neye göre hesaplanıyor, araç model markasına göre tavan trafik sigortası ücretleri ne kadar gibi bir çok sorunuza bu yazımızı okuyarak yanıt bulabileceksiniz.

Peki Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen tavan fiyat uygulamasının artışı nasıl olacak. Trafik sigortası şirketleri tarafından her ay yapılacak olan %1,5 artış ile yılda yüzde 18 artış söz konusu olacak. Geçtiğimiz yıl yani 2019 yılında trafik sigortası şirketleri tarafından bu kanun ve uygulama neticesinde 12 ay boyunca yapılan toplan artış oranı yüzde 15’de kaldı.

En uygun trafik sigortası hangi illerde?

En uygun trafik sigortası tabi ki insan nüfusunun az olduğu, trafiğin yaşanmadığı doğal olarak da kaza oranının en düşük olduğu illerde. 2020 Yılında uygulanması uygun bulunan trafik sigortası tutarı 709 TL’dir. Bu iller ise şu şekildedir:

 • Adıyaman,
 • Aydın,
 • Hakkari,
 • Hatay,
 • Isparta,
 • Kars,
 • Kastamonu,
 • Mardin,
 • Muğla,
 • Tokat,
 • Trabzon,
 • Uşak’ta.

En yüksek trafik sigortası belirlenen il ise İstanbul. İstanbul için ise 792 TL’dir.

Kademe olarak belirlenen hasarsızlık indiriminde 7. kademede bulunan sürücüler için geçerli olan ücret tutarları bu şekildedir. İstanbul ilinde hasar oranı yüksek olan bir otobüs için trafik sigortası 22326,00 TL’dir. Bu tutar en pahalı trafik sigortası olarak gözükmektedir.

Trafik Sigortasında Kademe Nedir? Fiyat Nasıl Belirleniyor?

Hasarsızlık kademeleri toplamda 7 basamaktan oluşmaktadır. Kaza yapmayan ve hasarsızlık indirimi yüksek olan bir sürücü 7. kademede yer alırken, sürekli kaza yapan sürücünün ise zamanla kademesi düşmektedir. Sürücü daha önce hiç araba almamışsa ve ilk defa araba alarak adına sigorta yaptırıyor ise orta kademe olan 4. kademede yer alacaktır. Kademeler her yıl düzenlenerek, artmaktadır veya azalmaktadır. Yani 4. kademeden giriş yaptığınızda o yıl hiç kaza yapmaz iseniz bir sonraki yıl 5. kademeye yükselirsiniz. 7. Kademede olmak ve en yüksek indirimi alabilmek için en az 3 yıl araç sahibi olmanız gereklidir. Tabi bu süre zarfında da kaza yapmıyor olmanız önemli.

En Uygun Trafik Sigortası Hangisidir?

Maddi hasarlı kazalarda kademe 1 düşürülürken, ölümlü kazalarda 2 basamak düşürülmektedir. 7. Kademede bulunan bir sürücü için yapılan indirim oranları gibi 1. kademe çıkmış olan bir sürücü içinde indirim oranı gibi trafik sigortasının fiyatı oransal olarak arttırılmaktadır.

İllere göre motorlu araçların kademe bazında trafik sigortası ücretleri şu şekildedir:

2020’de En Uygun Trafik Sigortası 2020’de En Uygun Trafik Sigortası 2020’de En Uygun Trafik Sigortası 2020’de En Uygun Trafik Sigortası 2020’de En Uygun Trafik Sigortası 2020’de En Uygun Trafik Sigortası 2020’de En Uygun Trafik Sigortası 2020’de En Uygun Trafik Sigortası 2020’de En Uygun Trafik Sigortası 2020’de En Uygun Trafik Sigortası 2020’de En Uygun Trafik Sigortası 2020’de En Uygun Trafik Sigortası


Leave A Reply