10 Bin Türk Lirası Sermaye ile Yapılacak İşler Neler Olabilir?

0
Advertisement

10 bin Türk Lirası sermayeniz var ve bir işe yapabilir miyim diye düşünüyorsunuz. Aşağıdaki yazıda 10.000 TL ile yapabilecekleriniz hakkında bilgiler var.

10 Bin Türk Lirası Sermaye ile Yapılacak İşler Neler Olabilir?

Arka Plan Kaynak : Pixabay.com

10 bin TL sermayeniz var ve iş kurmayı mı düşünüyorsunuz? Bu tutar ile nasıl bir yatırım yapabileceğinizi bilmiyor musunuz? Sizlere bu konuda yardımcı olacağız. 7 bin TL, 10 bin TL, 20 bin TL sermaye ile yapılacak pek çok iş vardır. Bir çay ocağı , esnaf lokantası açabilir ya da küçük çaplı bir bakkal açabilirsiniz. Ayrıca bayilik veren firmalardan da destek almanız daha yararlı olacaktır. Küçük sermaye ile yapılabilecek büyük işleri araştırdık!

Küçük Sermaye İle İş Kurmak

Aman canım, 10 bin TL – 20 bin TL ile ne iş yapılır dediğinizi duyar gibiyim. 10 bin TL ilk aşamada hiç de küçümsenecek bir meblağ değil. Ancak sektöre giriş yaparken, bu hangi iş kolu olursa olsun yapacağınız işlerde yatırdığınız sermaye kadar geride paranızın olması gerekiyor. Yani 10 bin TL ile yola çıkmayı hedefliyorsanız, zor günleriniz için bir 10 bin TL daha kenarda köşede olmalıdır. Tabi bu da bir işe başlamak için yeterli değil. Öncelikle sizin girişimci bir ruhsa sahip olmanız gerekiyor. Ticari zekası olan insanların her zaman bir B planı vardır ve bu B planı ticarette bazen sizi ipten almaya yetebilir.

İlk aylarda kazanç elde etmenin oldukça zor olduğunu söyleyelim. Dükkan kirası, çalışanların maaşları sigortaları derken büyük yatırımlar için 10 bin TL gibi bir tutar yeterli olmayacaktır. Bu durumda olan okurlarımıza tavsiyemiz ilk aşamada küçük işlerle başlayarak daha sonra işleri büyütmeniz olacaktır. İş planı hazırlayarak yola çıkmanız daha doğru olacaktır. Giyim sektörü üzerinden başlayacak olursak 10 bin TL gibi bir yatırım ile isterseniz bir giyim mağazası açarsınız. İsterseniz de bir pazar tezgahı. Bu durum tamamen kendi elinizdedir. Ayrıca işe başlarken lokasyon seçimi de bu tutarın yetip yetmeyeceği konusunda önemli ip uçları verir.

Bu tutarı küçümsemeyin. Sabancılar, Koçlar bu işlere büyük meblağlar ile başladı mı zannediyorsunuz? Dededen zenginseniz diyecek sözümüz yok ancak simit satarak işe başlayıp Simit Sarayı açmak asla bir hayal olmamalı sizin için. Zaten umut da fakirin ekmeği değil mi? Sermayeniz küçük ise, yanına kocaman kalbiniz ile Steve Jobs zekanızı koyun. Görün bakın neler çıkacak ortaya! 10 bin TL nakdi olan bir girişimci 100 bin TL’ lik bir işe başlarsa kalan ömrü bu kredi borcunu ödemekle geçecektir.

10 Bin TL Sermaye İle Yapılabilecek İşler

10 bin TL sermaye ile elbette ki hareket alanınız dar ve kısıtlı olacaktır. Ancak yola asla bu düşünce ile çıkmayın. Atın o prangaları üzerinizden. “Ben yapacağım, başaracağım.” cümleleri ile işe başlamak sizi yolun sonuna götürmez, ama yolun yarısına getirir. Bu sermaye ile çay ocağı, tostçu- ayrancı, yumurta yetiştiriciliği, solucan gübresi üretimi, halı yıkama, çiğ köfteci, kuaför vb. açabilirsiniz. Tabi belirli şartlar dahilinde. İlla ki somut bir dükkanınız olmak zorunda da değil. Günümüz şartlarında internet artık sadece sosyal medya sitelerine girerek paylaşım yapmak için kullanılmıyor. O kadar çok sayıda alışveriş sitesi var ki. Siz de satmaya karar verdiğiniz ürünleri e-ticaret yöntemlerini kullanarak daha çok müşteriye ulaştırabilirsiniz. İlk olarak bu konu üzerinde duralım.

Advertisement
E-Ticaret Yapmak

Alibaba nasıl böyle büyüdü zannediyorsunuz? Jack Ma babadan ya da deden zengin miydi? Yoksa onun adını duymamızı sağlayan şey vizyonu muydu? İş bulmakta bile güçlük çeken Çinli iş adamı şimdi bir dünya markası! Neden siz olmayasınız? Çekik olmayan gözleriniz dışında ne eksiğiniz var bu adamdan? 🙂

E-ticaret yapmak

E- ticaret yapmak zor bir iş değil. Üstelik fiziki bir dükkana yaptığınız masrafı burada yapmanıza gerek yoktur. Kira ücreti vb. ödemezsiniz. Yapmanız gereken tek şey öncelikle bir şirket kurmaktır. Daha sonra sektörünüze uygun bir site hazırlamanız gerekiyor. Bankalardan bir pos cihazı almanız, bir kargo şirketi ile anlaşmanız da daha sonra yapmanız gerekenler arasında. Sitelerde güvenlik oldukça önemli. 3D secure doğrulaması ile alışverişleri daha güvenli hale getirebilir, pek çok ödeme seçeneği ve geniş ürün yelpazesi ile müşterileri sitenize çekebilirsiniz.

Giyim Mağazası Açmak

Özellikle kendi dükkanı olanlar için yabana atılmayacak bir fikirdir. Şayet dükkan kiraları uygun olursa da bu işe başlanabilir. 10 bin TL bütçe ile marka ürünler satın demiyoruz. Ancak tedarikçileri araştırın. 5 TL’ ye bir t-shirt alarak bunu 10 TL’ ye satarsanız kısa sürede kar elde edersiniz. Tedarikçi seçiminiz ve fiyatların uygun olması sizi siz yapacaktır. Gidip de bu ürünleri Nişantaşı’ nda satın demiyoruz. Ancak bazı semtler uygun fiyata ürün arayanların uğrak noktasıdır. Buralarda kiralar da yüksek olmayacaktır. Bu sebeple 10 bin TL size yetebilir.

Dolar - Para

Kaynak : Pixabay.com

Ürünlerinizi kimlere yönelik satacağınıza da karar vermeniz gerekiyor. Bayanlar genel olarak uygun fiyata ürün arayan kesimler arasında. Fiyatı uygun olsun da aynı modelin farklı renklerini alıp her gün değişik kombinler yapalım diyen kadınların sayısı azımsanamayacak kadar fazla. Ya da büyük beden ürünleri çok zor bulunuyor. Bunların satışını yapabilirsiniz. Uygun fiyata satılan bebek kıyafetleri de mevcut. Markalı ürünlerde en yüksek meblağlar çocuk ve bebek kıyafetlerine ayrılıyor. Alım gücü düşük olan aileler size yönelebilir. Lokasyon seçimi burada da dikkat edilmesi gereken bir husus. Çok işlek caddelerde dükkan kiraları pahalı olacaktır. Daha ara sokaklarda bir dükkan açarak, yapacağınız reklamlar ile çevrenin sizi tanımasını sağlayabilirsiniz. İş yeri açmak için gerekli evraklar ile birlikte ruhsat alarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

Çay Ocağı Açmak

10 bin TL ile yapılacak olan işler arasında çay ocağı sayılabilir. Dükkan için çok fazla malzeme almanıza gerek yoktur. Genel olarak çay ocakları küçük olduğu için birkaç masa almanız yeterli olacaktır. Çay bardağı, çay tabağı, çay kaşığı vb. malzemeler işinizi görecektir. 1 kilogram çaydan 200 bardak çıktığını düşünecek olursak, bir bardağını 1 TL’ ye satarsanız (1 kilogram çay 20- 25 TL olsa) günde 180 TL para kazanırsınız. Ayrıca çayın yanı sıra bir de Türk kahvesi satarsanız daha çok para kazanabilirsiniz. Cafelerde 8-10 TL’ ye satılan kahveyi 3-4 TL ‘ ye satsanız bile kar marjınız yüksek olacaktır.

Advertisement
Tostçu Açmak

Günümüzde fast- food kültürü o kadar çok yaygın ki. Artık aperatif yiyecekler ile gün geçirir olduk. Okulların olduğu, ya da yolcuların inip bindiği noktalarda bir tostçu açarak çok para kazanabilirsiniz. Tostun yanında bir de ayran sattınız mı kadro tamamlanmış oluyor. Üstelik 10 bin TL tutar bu iş için fazla bile görülüyor. Kısa sürede kar elde edilebilecek sektörler arasında olan bu sektör ile %40 oranlarında marjınız olacaktır. Günde 100 tost satsanız ve tost ayran fiyatı 5 TL olsa, 500 TL kazanırsınız. Toptancılardan içecekleri daha ucuza alabilirsiniz. Ayvalık tostu için Ayvalık’ a gidemeyeceğimize göre, uygun fiyata karnımızı doyurmak istiyorsak tosta talimiz!

Tostçu açmak

10 bin TL ile yapılacak olan işler arasında manav ya şarküteri, lokanta, teknik servis, telefon tamircisi açmak da sayılabilir. Ayrıca daha büyük bir iş kurmak istiyor iseniz, banka kredilerinden yararlanabilirsiniz. Ancak faiz oranlarının çok yüksek olduğu şu dönemde kredi çekmeyi pek mantıklı bulmuyoruz. Ancak size finansal destek almak için önerebileceğimiz bir kurum var, o da KOSGEB. Bir iş planı ile başvuran girişimcilere 100 bin TL faizsiz kredi ve 50 bin TL’ de hibe sunuluyor.

Yazı Alıntıdır…


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply