Kredi Notunu Neler Etkiler? Kredi notu neye göre belirlenir?

0
Advertisement

Tıpkı bir okul başvurusunda olduğu gibi, kredi notu da değişen oranlarla belirli faktörlerin etkilemesi ile oluşur. Finansal işlemleriniz, kredi siciliniz, varsa kredi kartı ödeme düzeniniz, kredi ödemeleriniz, banka hesap durumunuz, gecikmeye düşen hesaplarınızın sayısı ve daha birçok faktörün kredi notunu etkilediğini söyleyebiliriz.

Kredi Notu

Kaynak : pixabay.com

Nasıl ki sınava girip üniversiteler için tercihler yapıyor ve belirli durumların ortalaması alınıp sıralamaya göre öğrenci alınıyorsa, kredi notu da aynı mantıkla ilerler ve kredi notu belirli bir rakamın üzerinde kalan tüketiciler rahatlıkla kredi alabilirken, kredi notu düştükçe kredi ve kredi kartı almak da zorlaşır. Peki, kredi notunu neler etkilerKredi notu neye göre belirlenir?

1)Finansal Durumunuz 

Kredi başvurusunda bulunan tüketiciler ile ilgili olarak bankaların ilk baktığı şeylerden biri finansal durumlardır. Kişinin mevcut banka hesabındaki birikimi, vadeli hesapları, banka hesabı kullanma sıklığı ve gelir durumu tüketicinin finansal durumunu oluşturur. Bu da kredi notunu doğrudan etkileyen faktörlerden biridir.

2) Ödeme Düzeni 

Kredi notunu etkileyen faktörlerden biri de kredi ve kredi kartı borcunun ödeme düzenidir. Eğer borçlarınızı zamanında, yani son ödeme tarihini geçirmeden ödüyorsanız, bu durum kredi notunuzun da yükselmesini sağlar. Son ödeme tarihini bir gün bile geciktiriyor olmanız, kredi sicilinize negatif yansır. Kredi kartı kullanıyorsanız gecikmeye düşen ödeme sayınız kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır.

3) Mevcut Borçlar

Eğer kredi kartı kullanıyorsanız, kredi kartı borçlarınız ve ödemekte olduğunuz bir kredi varsa kredi borçlarınızın miktarı da kredi notunuzu etkiler. Borcunuz ne kadar fazlaysa, kredi notunuz ve bu dönemde yapacağınız kredi başvuruları da bundan olumsuz etkilenir.

4) Mevcut Varlık Durumu

Banka hesaplarınız ve mevcut varlık durumunuz da yine kredi notunu etkileyen faktörler arasında. Vadesiz hesabınızda bulunan birikimleriniz, vadeli hesaplarınız, döviz hesapları, altın hesapları; her biri kredi notunuzu yükselten etmenler arasındadır. Eğer kredi notunuz düşükse ve kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız, yastık altında duran birikiminizi banka hesabınıza yatırabilirsiniz. Bankadaki varlık durumunuz ne kadar iyi olursa, kredi notunuz da o kadar yüksek olacaktır.

Advertisement

5) Kredi Limiti- Borç Oranı

Borçlarınız, bankanın sizin için belirlediği kredi limitine uygun bir durumdaysa, kredi notunuz bundan etkilenmez. Ancak geliriniz az olmasına rağmen kredi kartınızın limitini sonuna kadar doldurmuş ve bir yandan da ödemeye devam ettiğiniz bir kredi borcunuz varsa, bu durum kredi notunuza da yansıyacak ve zaman içinde kredi notunuz düşecektir.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply