Advertisement

Hükümet Cumartesi günü koronavirüs kilitlenmesinden çıkış hızını artırdığı için 14 Haziran zorunlu karantina dönemini hurdaya alarak turistlerin Haziran ayından itibaren tekrar açılacağını söyledi.

Başbakan Giuseppe Conte, Mart ayından bu yana İtalya’da 31.500’den fazla insanı öldüren bir salgına karşı koymak için ekonomik olarak sakat bir duruşmayı zorunlu kıldı.

Kapanış, turizm endüstrisine büyük ölçüde bağımlı olan bir ülkede tatil yapmayı durdurdu.

İtalya hiçbir zaman sınırlarını resmen kapatmadı ve insanların iş veya sağlık nedenleriyle ileri geri geçmelerine izin vermesine rağmen, turizm için hareketi yasakladı ve yeni gelenler için iki haftalık bir izolasyon dönemi uyguladı.

3 Haziran’dan itibaren, tüm ziyaretçilere kendi kendini tecrit etme zorunluluğu olmadan izin verilecektir. İtalyanlar da bölgeler arasında hareket edebilecek olsa da, yerel yetkililer enfeksiyonlar yükselirse seyahatleri sınırlayabilir.

Hükümet, yurtdışına ve yurt dışından gelen hareketlerin, “belirli eyaletler ve bölgelerle ilgili olarak, epidemiyolojik riske karşı yeterlilik ve orantılılık ilkeleri doğrultusunda” bölgesel kararname ile sınırlandırılabileceğini söyledi.

Advertisement

Son kararname, İtalya’nın yaklaşık 350.000 mevsimlik işçisine dayanan tarım sektörüne de bir nimettir.

Çiftçi lobi grubu Coldiretti, çiftliklerin halihazırda Romanya, Polonya ve Bulgaristan dahil olmak üzere 150.000 işçiyi örgütlemeye hazırlandığını söyledi.

İtalya’nın bulaşmasının zirvesi Mart sonunda geçti, ancak uzmanlar ikinci bir dalganın dışlanamayacağını uyaran Conte, kilidi hızlı bir şekilde kaldırmak istemiyordu.

Yaklaşımı, İtalya’nın birçok bölgesini hayal kırıklığına uğrattı ve bazıları, kısıtlamalar kaldırılmadan önce işletmelerin yeniden açılmasına izin verdi.

Restoranlar, barlar ve kuaförlerin ilk planlanandan iki hafta önce Pazartesi günü yeniden açılmasına izin verilmektedir.

Advertisement

Mağazalar da açılacak ve İtalyanlar aynı bölgede yaşadıkları sürece nihayet arkadaşlarını görebilecekler.

Kilise hizmetleri yeniden başlayacak ancak inananlar sosyal uzaklaşma kurallarına uymak zorunda kalacaklar ve kutsal su yazı tipleri boş olacak. Camiler de yeniden açılacak.

Büyük grupların toplanması hala yasak.


Leave A Reply