EFT Nedir? Ne zaman Hesaba Geçer? Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Günümüzde bankalar olmadan ne yazık ki bir işlem yapabilmek pek mümkün olmamaktadır. Bu yazımızda bankalarda çok sık yapılan EFT hakkında ve EFT nedir?

Ne zaman hesaba geçer sorusu hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız. Öncelikle eftnin ne olduğunu anlamaya çalışalım.

EFT Nedir? Ne zaman Hesaba Geçer? Özellikleri Nelerdir?

Kaynak : pixabay.com

Eft Nedir?

Eft, bir bankadan başka bir bankaya para gönderme yoludur. Aslında siz mevcut bankadaki hesabınızdan parayı çekip istediğiniz bankaya gidip yatırabilirsiniz ancak günümüzde bankacılıktaki masrafların çokluğu insanları eft ile karşı karşıya bırakmıştır.

EFT Nasıl Yapılmaktadır ve Ücretli midir?

Eft yapabilmeniz için öncelikle bir bankada hesabınızın bulunması şarttır. Banka hesabınızdaki belirli bir tutarı diğer bankadaki hesabınıza ya da başka bir kişinin hesabına yatırmak istiyorsanız bankanızın herhangi bir şubesine gidip yazılı bir talimat bıraktığınızda eft yapılmaktadır. Eftyi aynı zamanda mobil bankacılığınızdan ya da internet bankacılığınızdan da yapabilirsiniz.

Talimatınızda göndereceğiniz tutar karşı bankanın ibanı alıcı adı ve soyadı eksiksiz ve doğru bir şekilde belirtilmelidir, ayrıca siz de adınızı ve soyadınızı iletişim bilgilerinizi yazarak talimatınızı imzalamalısınız. Aksi halde talimatınız işleme alınmaz. Eft ücretleri bankadan bankaya değişiklik göstermekte olup, çoğu banka mobil bankacılıktan ya da internet bankacılığından yapılan eftleri ücretsiz ya da çok cüzi bir miktarda gerçekleştirmektedir.

EFT Nedir? Ne zaman Hesaba Geçer? Özellikleri Nelerdir?

Kaynak : pixabay.com

Eft Ne Zaman Hesaba Geçer ?

Eft nedir? Eft ne zaman hesaba geçer sorusu yavaş yavaş kafanızda şekillenmek üzeredir. Bir diğer konu olan eftinin hesaba ne zaman geçtiği sorusuna gelirsek, şubeden yapılan eftleriniz 16.30’ a kadar yapıldığı takdirde aynı gün hesaba geçmektedir. İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılıktan yapılan eftleriniz ise 16.45’e kadar yapıldığı takdirde aynı gün karşı bankada belirttiğiniz hesaba geçmektedir. Bu saatler dışında yaptığınız eftler bir sonraki iş günü hesaba geçer. Bankaların yarım gün hizmet verdiği günlerde ise eftlerinizi 11.00’ a kadar yaptığınız takdirde aynı gün, bu saatten sonraki saatlerde ise bir sonraki iş günü hesaba geçmektedir.

Advertisement

Eft Ücreti Almayan Bankalar

Eft ücreti talep etmeyen bankalar bulunmaktadır. Bunların başında Enpara gelmektedir. Enpara Finansbanka ait bir dijital bankacılık sistemi olaak hizmet vermektedir. Yine Kuveyt Türk’e ait olan benzer bir hesap türü de bulunmaktadır. Bunlar dışında eft ücreti almayan banka biliyor iseniz sizlerde konu altına yorum olarak bırakabilirsiniz.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply