Advertisement

Son dönemin popüler konularından bitcoin mining ya da Türkçe karşılığı ile Bitcoin Madenciliği ne demektir? Bitcoin nedir?

Bitcoin maksimum 21 milyon adet üretilebilen bir dijital sanal paradır. Bitcoin’lerin üretimi bizzat kişiler tarafından bir kollektif çalışma ile yapılabilir. Ancak bitcoin’in doğası gereği her üretilen Bitcoin’den sonra üretilen yeni Bitcoin’ler bir öncekinden daha da zor üretilebilmektedir.

Bitcoin ve Kripto Paralar

Kaynak : pixabay.com

İnsanın aklına şu soru gelmektedir. Bitcoin’ler nasıl üretilmektedir? İşte son dönemin popüler konusu olan Bitcoin Madenciliği (Bitcoin Mining) ile yeni bitcoinler üretilmektedir.

Bitcoin’ler herhangi bir bir merkezi kuruma bağlı olmadan üretildikleri için sizlerde bu üretime dilediğiniz an katılabilirsiniz. Bilgisayarınıza öncelikle bitcoin yazılımını indirmeniz gerekmektedir. Daha sonra da bu uygulamayı kullanarak Bitcoin Madenciliği işine başlamanız gerekmektedir. İndirmiş olduğunuz bu uygulama bir matematiksel problemi/denklemi çözmek için çalışır ve bilgisayarınızın kaynaklarını kullanır. İşte yeni bitcoin üretmenin zorluğu da buradan kaynaklanır. Eğer sıradan bir bilgisayar ile Bitcoin mining (Bitcoin Madenciliği) yaparsanız oldukça zorlanırsınız. Bilgisayarınızdaki bu uygulama aynen bittorent programlarında olduğu gibi diğer uygulamalarla haberleşerek çalışır ve bitcoin üretmeye çalışır.

Bitcoin ağındaki tüm bilgisayarlar, sunucular aynı problemi çözmeye çalışır ve bu denklemi/algoritmayı ilk çözen Bitcoin madencisi belirli bir miktar Bitcoin’i almayı hak eder. Bu şekilde bitcoinler oluşmaya devam eder. Tabii daha önce de dediğimiz gibi yeni soru/algoritma/denklem bir öncekinden daha zor olacağından yeni Bitcoin üretmek daha da zorlaşacaktır.

Bitcoin Doğru Zamanda Nasıl Alınır? Bu işin taktiği var mı?

Kaynak : pixabay.com

Bitcoinler üretildikçe daha da güçlü makinelere ihtiyaç duyulmaktadır. İşlemci gücü burada önemlidir. Bu sebeple Bitcoin üretmek için cihazlar piyasaya sürülmüş hatta mevcut cihazlarda (iyi bilgisi olanlar) değişimler yaparak sadece bitcoin üreten cihazlar yapanların sayısı tahmin edilenden oldukça fazladır. Aşağıda Bitcoin üretilmek için yapılmış bir konfigürasyona ait fotoğraf yer almaktadır.

Advertisement

Leave A Reply