Banka İpotekli Konut (Mortgage İle Alınmış Konut) Başkasına Satılabilir mi?

0
Advertisement

Bankadan ipotekli bir konutunuz bulunuyor ve siz bu konutu bir başkasına satmak istiyorsunuz. Bu mümkün mü? Böyle bir şey yapılabilir mi?

Refinansman Kredi Nedir? Refinansman Nedir, Nasıl Yapılır ve Avantajları

Kaynak : pixabay.com

Diyelim ki, bir bankadan konut kredisi kullandınız. Bir süre düzenli ödeme yaptıktan sonra işleriniz ters gitti ve kredi geri ödemesinde zorlanmaya başladınız. Çareyi de o konutu bir başkasına satmakta buldunuz. Komut üzerinde banka ipoteği olduğunu biliyorsunuz. İpotekli olmasına rağmen satmanız mümkün müdür, buna yasal bir engel var mıdır?

Konut kredisi kullanılarak alınan evlerde bankaların ipoteği vardır. Konut kredisi kullanılırken banka tarafından bu işlem mutlaka yapılır. Ancak böyle olması, banka ipotekli bir konutun başkasına satılamayacağı anlamına gelmez. Konut kredisiyle ev alan bir kişi, ipotekli olsa da bunu bir başkasına satabilir.

Yasal olarak herhangi bir engel olmamakla birlikte banka ipotekli bir konutu satın almak, alıcı açısından bir risktir. Kredi borcu kapanmamış bir evi satın alıyorsanız, paranızı ve sermayenizi riske atıyorsunuz demektir. Başka bir deyişle, banka ipotekli bir evin satışında satan kişi açısından bir sorun yoktur ama alan için risk taşıyabilir.

Diyelim ki, konut kredisi kullanan bir kişi, kötü senaryoya denk geldi ve bankaya borcunu ödeyemez duruma düştü. Böyle durumda o kişinin yapacağı şey, evini satacağı müşteriyi bulmak, bankayla da görüştükten sonra bankaya kredi borcunu kapatmaktır.

60 ay veya 120 ay vadeyle alınmış bir konut kredisinin erken kapatılmasında bankaların uyguladığı bir erken kapama ücreti vardır. Kapanacak borcun yüzde 2’si oranında olan erken kapama ücretini her banka mutlaka tahsil eder. Erken kapamanın başka da bir cezası yoktur. Yeter ki o evi satın alacak bir müşteri bulunsun…

Advertisement
Kredi Çekerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Neyi İncelemeliyiz?

Kaynak : pixabay.com

Bu noktada önerimiz, konut kredisi kullandığınız bankanıza müşteriyle beraber gitmenizdir. Müşterinin de o bankadan kredi kullanması için başvuru yapılabilir. Bankacılar size zorluk çıkartmak yerine, bu konuda kolaylık sağlayacaklar, gerekli yönlendirmeleri mutlaka yapacaklardır.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply