Banka Haricinde Nereden Kredi Alabilirim? Banka Dışında Kredi Veren Yerler

0
Advertisement

Bankalar bilindiği üzere kredi veren kuruluşlardır. peki bankalar haricinde kredi veren kuruluşlar var mıdır? Varsa bunlar hangi kuruluşlardır?

Krediler : İhtiyaç, Mortgage ve Araç kredisi

Kaynak : pixabay.com

İnsanlar ihtiyacı olduğunda bankaların tüketici kredilerine başvururlar. Bu krediler bankalar tarafından ihtiyaç kredisi, konut kredisi veya araç kredisi şeklinde sunulmaktadır. Ancak günümüzde bankalardan kredi almak o kadar da kolay değil. Özellikle kredi ihtiyacında olan ancak kredi notu düşük olan insanlar kredi bulmakta zorlanıyorlar. Bu noktada da banka dışında kredi nerden alınır arayışına başlanıyor.

Banka Dışında Kredi Veren Yerler

Banka dışında kredi denilince de akla hemen tefeciler geliyor. Ne kadar önlenmeye çalışılsa da bugün hala, el altından zorda olan insanlara para temin eden tefeciler var. Ancak tefecilerden para almak, son derece riskli bir davranıştır. Bankaların faiz oranlarının arkasında sakladıkları yüksek dosya masrafları ve işlem ücretleri bile tefecilere ödenecek faizin altında kalabilir.

Aslında banka harici kredi veren kurumlar var ama bunlar daha çok ticari faaliyetler içindir. Örneğin leasing şirketleri veya faktoring şirketleri gibi. Bunun dışında devletin küçük ve orta ölçekli firmalara verdiği KOSGEB kredileri de bu kapsamdadır. KOSGEB, girişimci adaylarına finansman sağlamaktadır. Girişimci adayları kendi projelerini hazırladıktan sonra belli tutarlara kadar hibe ve kredi yardımı alabilmektedir.

Ama ihtiyaç kredisi alacak olanlar için bir imkan daha var, o da özel sandıklar. Bazı bankalar, sigorta şirketleri veya büyük ticari kuruluşlar, kendi çalışanlarına sakat kalma, yaşlılık veya ölümlerinde yardım yapmak için, dernek veya vakıf şeklinde özel sandıklar kurmuşlardır. Üyeleri ihtiyaç durumunda bu sandıktan borç para alma imkanına da sahip olmaktadır. Her sandığın borç para verme koşulları ve oranları sandık yönetimi tarafından belirlenir.

Çalıştıkları kuruluşun bu şekilde bir özel sandığı varsa, kredi alacak olanların, Ankara’da kredi veren firmalar ya da İstanbul’da kredi veren kuruluşlar gibi bir arayışa girmelerine hiç gerek yoktur. Üstelik çoğu zaman özel sandıklar, banka kredilerinden daha düşük maliyetli borç verirler.

Advertisement

Örnek olarak Enerji kolunda faaliyet sürdüren (örnek; TEİAŞ) Kamu Kurumlarının personellerine özel TEK Vakfı vardır. Bu Vakıf enerji kolundaki kamu personellerinin isteğe bağlı üye olanlara hizmet vermektedir ve bankaların sunduğu ihtiyaç kredisi faiz oranının her zaman daha altında avantajlı olarak üyelerine ihtiyaç kredisi vermektedir.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply